Nasza Patronka -
80. rocznica Kongresu Eucharystycznego
Nr 22 (754) * J * ROK * LII * 31 V 2009
Przyjdź, Duchu!
Niedziela Zesłania Ducha Świętego kończy liturgiczny okres wielkanocny. 50. dnia po zmartwychwstaniu na Maryję i Apostołów modlących się w Wieczerniku zstąpił Duch Święty. To wydarzenie dało początek Kościołowi i napełnia go mocą oraz obdarza siedmioma darami: mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności, bojaźni Bożej. Odtąd Apostołowie poszli głosić Ewangelię na kraj świata. Dziś – mocą Ducha Świętego – czynią to diakoni, prezbiterzy i biskupi. To oni są sługami Kościoła i reprezentują Chrystusa.
O modlitwie o nowe, liczne i święte powołania do służby Bożej oraz w intencji kandydatów przygotowujących się do sakramentu kapłaństwa, piszemy na łamach „Głosu z Torunia”. Z okazji święceń kapłańskich ks. Wojciech Murawski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, zaprasza młodych, a także wszystkich, którzy chcą włączyć się w modlitewne czuwanie, na Diecezjalny Zjazd Młodzieży w Toruniu, który odbędzie się w dniach 19-20 czerwca. Czuwanie jest również świętowaniem 10. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Toruniu.
W tych dniach warto wspomnieć własny chrzest – „sakrament odrodzenia przez wodę i w słowie” (KKK, 1213), i szczególną moc Ducha Świętego, którą zostaliśmy obdarzeni w sakramencie bierzmowania. Jako świadkowie Chrystusa jesteśmy zobowiązani do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do jej bronienia (por. KKK, 1285). Wyrazem wdzięczności za narodzenie do nowego życia w Chrystusie może być nawiedzenie świątyni, w której zostaliśmy ochrzczeni.
Dzisiejsza uroczystość przypomina, że „nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5, 5).
Beata Pieczykura

W auli UMK. Po lewej stronie Ojca Świętego ówczesny rektor UMK prof. Andrzej Jamiołkowski
Fot.Archiwum redakcji

PROGRAM OBCHODÓW