Pamiętamy! Jan Pawł II w katedrze -
Nasza Lednica
Nr 25 (757) * J * ROK * LII * 21 VI 2009
Ojcowstwo i kapłaństwo

Krzyż Światowych Dni Młodzieży przybył do diecezji toruńskiej 19 czerwca. Młodzi rozważali tajemnicę krzyża oraz go adorowali. Z dwóch powodów był to czas wzmożonej modlitwy za kapłanów: 19 czerwca rozpoczął się w Kościele katolickim Rok Kapłański, następnego dnia diakoni toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego przyjęli święcenia prezbiteratu. W najbliższym tygodniu będziemy przeżywać Dzień Ojca, na który warto spojrzeć również przez pryzmat kapłaństwa.
„Nie boję się, gdy ciemno jest. Ojciec za rękę prowadzi mnie” – słyszymy w piosence „Arki Noego”. Tym prowadzącym ojcem jest Stwórca, ojcem jest ten, który na ziemi roztacza po ludzku rozumianą opiekę, ale ojcem jest też ksiądz.
Najbliżej są proboszczowie, wikariusze. To na nich spoczywa obowiązek troski o rodzinę parafialną, to oni na co dzień „prowadzą nas za rękę” do Boga Ojca. Oni konsekrują pokarm dla naszych dusz i mogą być przy nas w ostatniej chwili naszego życia ziemskiego i rozgrzeszyć, przynosząc w ten sposób upragniony pokój serca.
Módlmy się za ojców, by nie zabrakło im odwagi, by byli świadomi odpowiedzialności za dzieci; módlmy się o łaskę wieczności dla tych ojców, których życie ziemskie już się zakończyło. Módlmy się za księży, aby pamiętali o swoim ojcostwie wobec powierzonych im ludzi: dzieci, młodzieży, dorosłych. Niech ta powinność przynosi im radość i satysfakcję z pomocy we wzroście oraz rozwoju człowieczeństwa w każdym z nas.

Joanna Kruczyńska

Kard. Stanisław Dziwisz wspomniał lata posługi u boku Jana Pawła II i zachęcił, aby modlić się do Boga za jego wstawiennictwem, gdyż sam jest świadkiem wielu cudów
Fot. Archiwum parafii katedralnej

Świadek Jana Pawła II w Toruniu

W piątek, 5 czerwca, w Toruniu gościł kard. Stanisław Dziwisz, który przybył na zaproszenie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego.
Oficjalne powitanie miało miejsce przy pomniku Jana Pawła II na toruńskich Jordankach i było połączone z Apelem Jasnogórskim. Najpierw przemówił marszałek województwa Piotr Całbecki, który przypomniał, że10 lat temu Jan Paweł II – wraz z bp. Stanisławem Dziwiszem – odwiedził Bydgoszcz, Toruń i Włocławek. Prezydent Torunia Michał Zaleski nawiązał do pobytu Jana Pawła II w Grodzie Kopernika, przypominając spotkanie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i toruńskim lotnisku. Rozważania Apelu Jasnogórskiego poprowadził bp Andrzej Suski. Wspomniał, że do Częstochowy, przed wizerunek Matki Bożej, udają się ludzie, aby przedstawiać Jej swoje sprawy, te radosne i trudne. Tu również i Jan Paweł II wsłuchiwał się, czym bije serce narodu. Kontynuując, Ksiądz Biskup wyjaśnił, co to znaczy jestem, pamiętam, czuwam. Jestem – to imię samego Boga, który wyprowadził naród z niewoli, objawił się w Jezusie Chrystusie. Jestem objawia się wtedy, kiedy patrzymy na krzyż Chrystusa. Pamiętać – to znaczy tak jak Maryja rozważać Słowo Boże w swoim sercu i Nim żyć. Czuwać – to znaczy być człowiekiem sumienia. Dbać o formację i prawość sumienia.
Na zakończenie Apelu przemówił kard. Stanisław Dziwisz, który wspomniał lata posługi u boku Jana Pawła II i zachęcił, aby modlić się do Boga za jego wstawiennictwem, gdyż sam jest świadkiem wielu cudów. Ksiądz Kardynał zaznaczył, że Toruń był bliski sercu Jana Pawła II. Po błogosławieństwie odbyła się projekcja filmu pt. „Świadectwo”

ks. Dariusz Żurański