Dokąd płynie kajak twego życia -
rekolekcje na wodzie
Msza św. z okruchami historii -
relacja z "Marszu na Grunwald"
Nr 30 (762) * J * ROK * LII * 26 VI 2009
Czas wspomnień
Wakacje to czas beztroski, ale także okres obfitujący we wspomnienia. Przywołujemy chwile przygód urlopowych sprzed lat: bardziej lub mniej udane wyprawy górskie, burze z gradobiciem na nadmorskiej plaży.
Sięganie pamięcią wstecz nie omija również naszej telewizji. Powtarzane są seriale, programy. Wiele z nich ukazuje czasy komunizmu: absurdy ówczesnej gry pozorów i gorzką rzeczywistość pustych półek. Emitowane są również filmy o tragicznych latach wojny. Widzimy, jak walczono z okupantem, ale również, jak walczono, by w tym czasie nieludzkim nie stracić godności i człowieczeństwa.
W nadchodzącym tygodniu będziemy wspominać powstanie warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. W telewizji niewątpliwie pojawią się stosowne programy przybliżające to wydarzenie. Oglądając je, jak również inne pozycje dotyczące nie tak odległej historii Polski, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że kiedyś ludzie byli inni. Brzmi to może nieco banalnie, ale czyż nie jednoczył nas wspólny wróg? Czyż nie byliśmy bardziej przyjaźnie do siebie nastawieni? Czy nie było tak, że radość sprawiał każdy, kto przetrwał wojnę lub represje komunistyczne?
Idąc pielgrzymkowym szlakiem, leżąc na plaży, przebywając w jakimkolwiek innym miejscu w czasie naszego urlopu, nie patrzmy wilkiem na drugiego człowieka. Wykażmy minimum życzliwości dla wszystkich, mając w pamięci krwawą przeszłość naszej Ojczyzny, doceńmy wolność tak ofiarnie dla nas wywalczoną.
Joanna Kruczyńska

Ks. Stanisław Adamiak
Fot. Archiwum Rodzinne ks. Stanisława Adamiaka

Kapłańskie pielgrzymowanie

Z ks. Stanisławem Adamiakiem, pochodzącym z Torunia, rozmawia Helena Maniakowska

Helena Maniakowska: – Okres wakacji i krótko przed nimi to często czas refleksji dla młodych, szczególnie maturzystów, co dalej z moim życiem. Jak wyglądała droga powołania u Księdza?

Ks. Stanisław Adamiak: – Bardzo ważne było dla mnie środowisko, w którym się wychowywałem, rodzina, a następnie lata posługi ministranckiej w kościele Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. Od wczesnego dzieciństwa byłem związany z Ruchem „Światło-Życie” i do dzisiaj staram się utrzymywać te kontakty. Dużą rolę na drodze do powołania odegrała moja pierwsza piesza pielgrzymka na Jasną Górę, miałem wtedy 18 lat.

- Czy wstąpił Ksiądz do seminarium po ukończeniu szkoły ogólnokształcącej?

- Po maturze przez rok studiowałem historię i filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim. Zmieniłem jednak plany i wróciłem do Torunia, ale już do Wyższego Seminarium Duchownego. Po święceniach byłem przez rok wikariuszem w parafii pw. Świętego Krzyża w Grudziądzu. Następnie Ksiądz Biskup wysłał mnie na studia do Rzymu, ku mojej wielkiej radości – na historię Kościoła. Historią interesowałem się od dzieciństwa, teraz pogłębiam to szczególnie w odniesieniu do Kościoła, zwłaszcza starożytnego.

- Czy oprócz historii zajmuje się Ksiądz innymi dziedzinami?

- Na początku studiów w Rzymie miałem wiele wykładów z historii sztuki. Wiązało się to z wieloma wizytami w kościołach i muzeach Rzymu. Było to dla mnie wspaniałe doświadczenie, choć, oczywiście, zawsze pozostaje tęsknota za Toruniem – takiego pięknego gotyku w Rzymie nie ma! Lubię też dużo czytać, zwłaszcza literaturę angielską, nie tylko „katolicką”. Ostatecznie wszelka dobra literatura i sztuka musi odnosić się do spraw Dobra i Prawdy, dotykając jakoś w ten sposób Pana Boga.

- Proszę o kilka słów o uczelni, na której Ksiądz studiuje.

- Gregoriana jest najbardziej znanym uniwersytetem kościelnym. Została założona w połowie XVI wieku przez św. Ignacego z Loyoli i do dziś prowadzą ją jezuici. Pierwsza siedziba była ufundowana przez papieża Grzegorza XIII i stąd nazwa. Obecnie jest to uczelnia międzynarodowa, liczy ok. 3, 5 tys. studentów. W większości są to księża, klerycy i siostry zakonne, ale są też osoby świeckie. Zdarzają się zresztą także niekatolicy, a nawet niechrześcijanie.
Gregoriana dysponuje najlepszą biblioteką teologiczną na świecie. Korzystam też z różnych innych bibliotek rzymskich. Każde ważniejsze państwo ma tu swój instytut naukowy. W centrum miasta, tuż przy Piazza Venezia, znajduje się stacja Polskiej Akademii Nauk, której dyrektorem jest obecnie prof. Leszek Kuk, do niedawna wykładowca UMK w Toruniu.

- Proszę opowiedzieć o swoim życiu codziennym w Rzymie. Jakie wrażenia ma Ksiądz z bytności w tym mieście?