Czasy, w których wiara przechodzią próbę ognia -
o kssiążce Diecezja Chełmińska w czasach komunizmu
Prawda chocby gorzka, jest czymś wyzwalającym -
rozmowa z dr.hab. Waldemarem Rozynkowskim
Perła, Anioł, stare drzewo, trzy klucze -
o książce ks. Stańczuka dla najmłodszych
Nr 34 (766) * J * ROK * LII * 23 VIII 2009
Niebo dla wszystkich
Święto Przemienienia Pańskiego przeżywaliśmy 6 sierpnia, 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – taka bliskość tych dni może wskazywać na jeden kierunek naszych myśli, którym jest niebo. A słowa św. Jana z dzisiejszej niedzieli mówią o wstępowaniu Jezusa „tam, gdzie był przedtem”. Niebo – czy jest tylko radością dla rozmarzonych oczu, gdy patrzą w gwiazdy, nadzieją na słoneczny dzień, gdy bezchmurne lub niosące rosę, której pragnie często rolnik?
Jedno jest pewne, przypomina o wzroście, wznoszeniu, zapatrzeniu tam, gdzie nawet nie sięga nasz wzrok, bo za nim podąża dusza po dokonaniu „dobrych czynów, które Bóg z góry przygotował, abyśmy je pełnili” (Ef 2,10). Czasem zastanawiamy się, gdzie znajdą się ci, którzy nie czynili dobrych czynów, lecz ewidentne zło, stawiali przeszkody w dokonywaniu dobra, myśleniu o Bogu, obarczając codzienność trudem bezsensownych czynności lub świadczeń, a na dodatek mają się w tym wszystkim dobrze pod względem materialnym, gdy dla innych trwa ciągle „czas posuchy”.
Jednak na niebie słońce świeci dla wszystkich, dobrych i złych. Naszym wyborem i decyzją jest poszukiwanie dobra, czynienie dobra i jego medytacja w „duchu mądrości i objawienia w głębszym poznaniu” Chrystusa. Bóg przygotował dobre czyny, powołał nas do siebie przez ich wypełnianie, dał „drogowskazy”. Czy w tym potrzebne są lęki, zazdrość, porównywania? Odczytać powołanie osobiste – to na całe życie i w każdej chwili dnia – wiąże się z odpowiedzialnością za siebie i innych, których powinniśmy wiązać ze sobą dobrem. Powołanie – do wzrostu i otoczenia troską każdego życia.
Helena Maniakowska

Wśród żegnających pielgrzymów byli: bp Andrzej Suski, prezydent miasta Torunia Michał Zaleski i poseł Anna Sobeck. Fot.Bartłomiej Prinz
MARYJO, WITAMY CIĘ

Pielgrzymi z diecezji toruńskiej dotarli na Jasną Górę w czwartek, 13 sierpnia, o godz. 7. Przed szczytem witał ich bp Józef Szamocki. Charakterystykę poszczególnych grup przedstawiał ze szczytu ks. Wojciech Miszewski, kierownik pielgrzymki Pątnicy wędrowali w dziewięciu grupach, dwiema trasami, w ramach XXVIII Pielgrzymki Ziemi Lubawskiej i XXXI Pielgrzymki z Torunia. Pielgrzymi Ziemi Lubawskiej na pielgrzymkowy szlak wyruszyli 1 sierpnia po Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lubawie. Natomiast 4 sierpnia o godz. 6 w toruńskiej katedrze Świętych Janów bp Andrzej Suski odprawił Mszę św. dla pielgrzymów wyruszających z Torunia.
Na początku Eucharystii wniesiono do ołtarza relikwie św. Jana Vianeya, patrona kapłanów, w związku z ogłoszonym przez Benedykta XVI Rokiem Kapłańskim. W homilii Ksiądz Biskup wskazał na postać św. Jana Vianeyai prosił pielgrzymów o modlitwę za kapłanów i w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych. Po Mszy św. wszystkim kapłanom uczestniczącym w pielgrzymce Biskup Andrzej przekazał do ucałowania relikwie św. Jana. We Mszy św. Odprawianej w katedrze wzięli również udział pielgrzymi z diecezji pelplińskiej, którzy dzień wcześniej przybyli do Torunia. Po Mszy św. biskup toruński Andrzej Suski, poseł Anna Sobecka, prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz liczni wierni odprowadzili pielgrzymów za Wisłę.
Liczba pątników w stosunku do lat ubiegłych nieznacznie wzrosła. W dniu powitania na Jasnej Górze było 1125 pątników, głównie ludzi młodych. Podczas pielgrzymiej drogi rozważano tematykę obecnego roku duszpasterskiego „Otoczmy troską życie”. Wśród tegorocznych pielgrzymów kroczył już kolejny raz bp Józef Szamocki, każdego dnia pełniąc posługę duszpasterską w innej grupie: przewodniczył Mszy św., głosił konferencje i spowiadał.
Podczas marszu pielgrzymi spotykali się z niegasnącą życzliwością wiernych parafii, które odwiedzali.
W trzecim dniu odwiedził pielgrzymujących Pasterz Kościoła Toruńskiego, bp Andrzej Suski, pozdrawiając osobno każdą grupę pielgrzymkową. W tym roku uczestnikom pielgrzymki towarzyszyła niezwykle piękna, słoneczna pogoda. Pewnie to również sprawiło, że nie było chętnych, aby wcześniej zakończyć pielgrzymowanie i wrócić do domu. Pielgrzymkowe „rekolekcje w drodze” zakończyły się uroczystą Eucharystią sprawowana na szczycie Jasnej Góry 13 sierpnia o godz. 12.30. Teraz należy czekać na czas owocowania, tego tak obficie sianego Bożego Słowa. Pielgrzymi żegnając się mówili z nadzieją i radością „Do zobaczenia za rok na pielgrzymkowym szlaku”.
Pielgrzymom wędrującym na Jasną Górę duchowo towarzyszyli uczestnicy XXX mini pielgrzymki. Duchowe towarzyszenie polegało na wspólnej modlitwie i Mszy św. w jednym z wyznaczonych kościołów Torunia oraz na symbolicznym przejściu z modlitwą i pieśnią ulicami miasta. Mini pielgrzymka rozpoczęła się 4 sierpnia o godz. 15.30 w toruńskiej katedrze Świętych Janów. Zgromadzonych tu pielgrzymów powitał ks. Wojciech Miszewski, po czym wyruszyli oni do kościoła pw. św. Jakuba Apostoła. W kolejnych dniach pielgrzymi nawiedzili parafie: św. Józefa, Matki Bożej Częstochowskiej, Miłosierdzia Bożego, bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego, Chrystusa Króla, Ciała i Krwi Chrystusa, św. Antoniego, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Michała Archanioła oraz św. Maksymiliana Kolbego. Mini pielgrzymkowe wędrowanie zakończyło się 14 sierpnia. Był to czas, kiedy pielgrzym polecali Bogu Papieża Benedykta XVI oraz aktualne intencje Kościoła.

Ks. Dariusz Żurański