Wybaczyć i pamiętać -
odsłonięcie pomnika na Barbarce
Sprawozdania z konkursów i festiwalu
Nr 48 (780) * J * ROK * LII * 29 XI 2009

„Co to znaczy zostać kapłanem –
w stosunku do Kościoła jest on kapitanem wojska, sternikiem okrętu, przednim, wybitnym członkiem organizmu Ciała Mistycznego.
W stosunku do Chrystusa – jest Jego zastępcą.
Naprawdę alter Chrystus”

Bł. ks. Stefan W. Frelichowski

RYBAK SERC LUDZKICH

Fot. Tomasz Lewandowski
W Roku Kapłańskim naszą uwagę kierujemy w stronę księży. Wspominamy osoby, które jako duchowne złożyły dar z siebie, pełniąc gorliwie służbę duszpasterską, oddając za Boga i bliźniego własne życie. Patronem tego roku jest św. Jan Maria Vianney – wytrwały proboszcz, który – mimo zatwardziałości serc ludzkich i dręczenia przez Szatana – słuchał spowiedzi i nieustannie szerzył Słowo Boże. W naszej diecezji przywołujemy postać bł. ks. Stefana, który w nieludzkim czasie podtrzymywał człowieczeństwo w tych najbardziej uciemiężonych, dawał pokój serca i budził nadzieję. Przybliżamy historie kapłanów, którym, pracując w dawnej diecezji chełmińskiej, przyszło zmierzyć się z okrucieństwami okupacji. Wreszcie – co najważniejsze – modlimy się za kapłanów. Bożemu Miłosierdziu polecamy tych, którzy pracują w naszych parafiach: udzielają sakramentów, odprowadzają na miejsce wiecznego spoczynku, katechizują. W szczególności modlimy się za tych, którzy poddali się swoim słabościom.

W tym wyjątkowym dla kapłanów roku tym gorliwiej pomódlmy się za pasterza naszej diecezji Księdza Biskupa Andrzeja, który 30 listopada obchodzi imieniny. Jego patron, św. Andrzej, to pierwszy z powołanych przez Jezusa apostołów, pierwszy rybak serc ludzkich. Dziękujemy Bogu za Biskupa Andrzeja i Jego posługę w diecezji. Dziękujemy za otwartość na drugiego człowieka, za uśmiech i życzliwe spojrzenie. Dziękujemy, że przez Jego kapłańskie dłonie tak wielu z nas otrzymało niepowtarzalny prezent od Stwórcy, jakim jest sakrament bierzmowania i łączące się z nim dary Ducha Świętego. Życzymy zdrowia, siły i wytrwałości w codziennych trudach posługi duszpasterskiej. Życzymy, aby Rok Kapłański obfitował w niezliczoną liczbę modlitw zanoszonych do Boga w intencji Jego Ekscelencji Biskupa Andrzeja. Niech bł. ks. Stefan wspiera Księdza Biskupa, a Maryja przytuli do swego matczynego serca.

Księdzu Biskupowi Andrzejowi
z pamięcią modlitewną
Redakcja i Czytelnicy „Głosu z Torunia”