Wigilie Polaków na antypodach
Nr 52 (784) * J * ROK * LII * 27 XII 2009

Fot. Bożena Sztajner

Umiłowani Diecezjanie

Każdego roku, w uroczystość Bożego Narodzenia, pielgrzymujemy myślą i sercem do Betlejem, miasta Dawidowego, gdzie przyszedł na świat Jezus Chrystus, nasz Pan i Zbawiciel. Przyszedł jako Emanuel, Bóg z nami. Aby zbliżyć się do każdego człowieka, wszedł w nasze dzieje od najniższych poziomów ludzkiej egzystencji: bezdomności, ubóstwa stajni narodzenia, zagrożeń dla swego życia na skutek prześladowań Heroda.
Boże Narodzenie jest tajemnicą miłości Boga, który „tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (por. J 3, 16). Z darem tej miłości Jezus przychodzi do naszych serc, do naszych rodzin, do środowisk pracy i życia społecznego. Przychodzi miłość Ojca niebieskiego i sam potwierdza ten dar swoim życiem i głoszoną Ewangelią miłości, swoją śmiercią i zmartwychwstaniem, wylaniem Ducha Świętego na tych, którzy w Niego wierzą.
Rzucił Jezus na świat ogień miłości Bożej i pragnął nim zapalić nasze serca. Dlatego pozostawił nam w testamencie duchowym ważne przesłanie: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem” (J 15, 12). Właśnie w takim duchu wzajemnej miłości przeżywamy wieczerzę wigilijną i świąteczne spotkania z bliskimi, wspólny śpiew kolęd, składanie życzeń, dzielenie się dobrami z potrzebującymi pomocy. „Gdzie miłość wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga żywego”. Niech ta radosna prawda, ożywiona na nowo w sercach uroczystością Bożego Narodzenia, będzie przewodnim motywem naszego życia i opromienia Nowy Rok Pański 2010. Wszystkim Drogim Diecezjanom towarzyszymy modlitwą i pasterskim błogosławieństwem.
Biskup diecezjalny Andrzej Suski
Biskup pomocniczy Józef Szamocki