GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 20 (282)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 14 V 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

Konkurs (6)

Nauczanie Jana Pawła II w moim sercu. Co pozostało?

Redakcja Głosu z Torunia organizuje konkurs, którego celem jest przypomnienie pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny w latach 1979-1999 oraz pogłębienie znajomości nauczania papieskiego skierowanego wówczas do Polaków. W ten sposób pragniemy włączyć się w obchody pierwszej rocznicy wizyty Ojca Swiętego w Toruniu..

Na zwycięzcę czeka nagroda główna - udział w pielgrzymce do Rzymu!

Regulamin konkursu.

To już przedostatni etap konkursu. Do naszej redakcji napływa coraz więcej kartek i listów z odpowiedziami. Niekiedy towarzyszą im dopiski. Pragnę szczerze pogratulować redakcji Głosu z Torunia pomysłu tego konkursu, który przez spotkanie z nauczaniem Ojca Świętego już jest wartością samą w sobie, bez względu na emocje związane z odpowiedziami na konkretne pytania. Z radością pragnę wziąć w nim udział z zamiarem udzielenia tylko prawidłowych odpowiedzi, a te nieprawidłowe - mam nadzieję, że mnie czegoś nauczą i pozwolą bardziej zrozumieć i docenić wielkość Ojca Świętego jako człowieka i następcy św. Piotra - pisze do nas jeden z uczestników.

Bardzo dziękujemy za te słowa, bo oddają one bardzo trafnie nasze intencje. Chodziło bowiem o to, by w formie rywalizacji przeżyć na nowo bogactwo treści wypowiedzianych przez Jana Pawła II do Polaków podczas jego odwiedzin ojczystej ziemi. Niech to będą swoiste rekolekcje - czas przypomnienia, a może przyjęcia na nowo słów, które w delikatny, a zarazem stanowczy sposób mówiły często prawdę o nas samych.

Poniżej zamieszczamy pytania etapu VI, w którym z każdą poprawną odpowiedź można uzyskać aż 6 punktów!

 1. Gdzie i kiedy Jan Paweł II powiedział: Te słowa mówi do was człowiek, który swoją duchową formację zawdzięcza od początku polskiej kulturze, polskiej literaturze, polskiej muzyce, plastyce, teatrowi - polskiej historii, polskim tradycjom chrześcijańskim, polskim szkołom, polskim uniwersytetom. (...) Proszę was: pozostańcie wierni temu dziedzictwu! Uczyńcie je podstawą swojego wychowania! Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy! Przechowajcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo! Przekażcie je następnym pokoleniom! ?
 2. Podczas nabożeństwa czerwcowego na toruńskim lotnisku 7 czerwca 1999 r. Jan Paweł II wspomniał Colloquium Charitativum - spotkanie ekumeniczne chrześcijan różnych wyznań, które niegdyś odbyło się w Grodzie Kopernika. W którym roku się ono odbyło?
 3. W 1979 r. Papież przekazał wotum - świecę paschalną i kielich - dla jednego z polskich sanktuariów. Jest w nim czczona święta szczególnie związana z życiem Ojca Świętego.
  Gdzie znajduje się to sanktuarium? O jaką świętą tu chodzi?
 4. W którym roku Jan Paweł II modlił się w tak niezwykle przejmujący sposób: Matko Jasnogórska! W tej wieczornej godzinie szczerości (...) nie mogę pominąć spraw, które zalegają wiele serc. Myślę, że słowa moje są nieporadne - bo trudno mówić głośno o bolesnych sprawach. Więc tylko Cię proszę, o Matko mojego narodu... za tymi, którzy cierpią - i za tymi, którzy sprawiają cierpienia...
 5. Co to znaczy czuwam? To znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję.
  Gdzie, kiedy i do kogo wypowiedział te słowa Ojciec Święty?
 6. Podczas pielgrzymki w 1987 r., w słowach skierowanych do rolników, Papież przytoczył słowa jednego z polskich mężów stanu: Któż siłę Państwa i niezawodną nigdy ostoję ma stanowić? (...) Świadomi, zadowoleni chłopi polscy, gdyż tacy są gotowi oddać zdrowie i życie za każdą skibę ojczystej ziemi, a cóż dopiero w obronie całości ojczyzny. Trzeba jednak nie tylko starać się na chłopach tych oprzeć przyszłość, ale ich wierność i przywiązanie do Państwa za wszelką cenę zdobyć, a gdy się zdobędzie, na zawsze utrzymać i utrwalić.
  Czyje to słowa?
 7. W którym roku Ojciec Święty modlił się w celi o. Maksymiliana Kolbego?
 8. Gdzie padły te słowa: Oto Dekalog: dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy, świata.?
 9. Jakich beatyfikacji i kanonizacji dokonał Ojciec Święty podczas pielgrzymki w 1997 r.?
 10. Gdzie podczas ubiegłorocznej pielgrzymki Jan Paweł II zwrócił się w szczególny sposób do sportowców?
Na odpowiedzi (koniecznie z dołączonym kuponem konkursowym!) czekamy tym razem do 24 maja. Jak zawsze - decyduje data stempla pocztowego.
Nasz adres:
Redakcja Głosu z Torunia
ul. Kopernika 6
87-100 Toruń


Odpowiedzi na trzecią serię pytań

 1. Papież wspominał uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 r.
 2. Jestem człowiekiem zawierzenia! nauczyłem się nim być tutaj! Te słowa padły z ust Ojca Świętego na Jasnej Górze.
 3. 12 czerwca 1987 r. Jan Paweł II spotkał się w gdańskiej Bazylice Mariackiej z chorymi.
 4. Niewiele daje wolność mówienia, jeśli słowo wypowiadane nie jest wolne. Tę gorzką ocenę polskiej wolności słowa Papież wypowiedział w 1991 r. w Olsztynie.
 5. Za wyzwolenie nas z czerwonej niewoli dziękował burmistrz Zakopanego, Adam Bachleda-Curuś w Zakopanem, 6 czerwca 1997 r.
 6. Słowa te zostały wcześniej nagrane na Watykanie i odtworzone na Polach Lednickich, podczas Apelu III Tysiąclecia 2 czerwca 1997 r.
 7. Ten zabawny dialog, nawiązujący do pamiętnego gierkowskiego Pomożecie? miał miejsce w Gorzowie Wielkopolskim w 1997 r.
 8. W 1983 r. Papież beatyfikował Urszulę Ledóchowską, Rafała Kalinowskiego i Brata Alberta - Adama Chmielowskiego.
 9. Homilię tę Ojciec Święty poświęcił 1000. rocznicy śmierci św. Wojciecha.
 10. Zdjęcie przedstawia ołtarz w Gdańsku. W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. na Zaspie (12 czerwca 1987 r.) Papież mówił o pracy.

W bieżącym numerze:

 • Do Matki, Pani i Królowej w majowe dni Bernard Czajkowski
 • Na szlaku Dobrego Pasterza s. Sylwia Prokopowicz
 • Czas pełen Boga
  Jesteś uczniem, studentem, a może pracujesz? Czy myślałeś już o tegorocznych wakacjach? Pewnie jeszcze nie było czasu - teraz zaliczenia, klasówki, natłok pracy... Anna Piwowarska
 • Zbrodnia katyńska przed Trybunałem w Norymberdze Józef Daniel
 • Kurs organistowski dla rodaków zza wschodniej granicy Bernard Czajkowski
 • Kronika opracowana przez Teresę Tylicką

  • IV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
   W miastach naszej diecezji odbyły się w kwietniu eliminacje szkolne IV Konkursu Wiedzy Biblijnej, zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. W konkursie, nad którym patronat objął Prymas Polski ks. kard. Józef Glemp, wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych.

   Do eliminacji diecezjalnych z terenu diecezji toruńskiej zakwalifikowały się

   • trzy osoby z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu:
    Grażyna Nikleniewicz,
    Urszula Czarkowska,
    Ewelina Nalaskowska;
   • trzy osoby z II LO w Toruniu:
    Elżbieta Fiszer,
    Marta Szczęsna,
    Agnieszka Paczkowska;
   • pięć osób z I LO w Brodnicy - Karolina Wiśniewska,
    Paweł Rupiński,
    Adam Kalisz,
    Emilia Iwańska,
    Tomasz Murawski
   • oraz uczeń Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy:
    Zbigniew Witkowski.

   Podczas eliminacji szkolnych wyróżnieni zostali: Maciej Nowak z z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu oraz Monika Laskowska z I LO w Brodnicy i Anna Wiśniewska z Liceum Ekonomicznego w Brodnicy. Laureaci wykazali się wiedzą w zakresie Ewangelii św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i Dziejów Apostolskich.

   Organizatorzy dziękują: o. Zdzisławowi Pietkiewiczowi, Redemptoryście, ks. Andrzejowi Jakielskiemu i siostrze Urszulance - Katarzynie Purskiej z Torunia oraz księżom: Wiesławowi Michlewiczowi, Wojciechowi Szarmachowiczowi, Waldemarowi Deuter i o. Wirgiliuszowi Patulskiemu z Brodnicy za pomoc w przeprowadzeniu eliminacji szkolnych.

   W konkursie diecezjalnym zostaną wyłonione trzy osoby na etap centralny, który odbędzie się w czerwcu. Dla zwycięzców czekają wspaniałe nagrody: zdobywca I miejsca pojedzie na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

   gw

   Dekanat Chełmża

  • Rekolekcje dla osób uzależnionych od alkoholu
   Z inicjatywy ruchu Kościoła Domowego diecezji toruńskiej w okresie Wielkiego Postu, w dniach od 7 do 9 kwietnia, zostały zorganizowane rekolekcje dla osób uzależnionych od alkoholu i bezpośrednio zainteresowanych tym problemem. Rekolekcje odbyły się w Domu Rekolekcyjnym przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Świeciu. Prowadził je ks. proboszcz Roman Zieliński. Uczestniczyło w nich ok. 40 osób z Torunia, Grudziądza, Świecia, Chełmna, Chełmży i Bydgoszczy, w tym 9 par małżeńskich. Zaproszeni goście: dr Krzysztof Liszcz i mgr Kazimierz Mazurek mówili o wpływie alkoholu na człowieka i sposobach leczenia oraz udzielali fachowych porad. Dużym przeżyciem dla wszystkich uczestników była Droga Krzyżowa w krużgankach pięknie odnowionego kościoła, mityng otwarty grupy AA i AL.-ANON oraz Msza św. w kaplicy szpitala psychiatrycznego z udziałem chorych. Spotkaniu towarzyszyła życzliwa atmosfera, za co dziękujemy Bogu i ks. Romanowi Zielińskiemu,.
   Bogda i Marian Śliwińscy

   Dekanat Grudziądz

  • Dzieci wdzięcznym uśmiechem dziękują ...

   Fot. Gerard Szukay
   22 kwietnia z inicjatywy Akcji Katolickiej parafialne koło Caritas przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu zorganizowało spotkanie z dziećmi z rodzin potrzebujących życzliwego wsparcia.

   Pedagodzy szkół należących do parafii wytypowali 100 dzieci w wieku 7-10 lat, którym proboszcz ks. kan. Stanisław Andrik wręczył paczki ze słodyczami i opowiedział o religijnym świętowaniu uroczystości wielkanocnych. Wszystkie dzieci wraz ze swoimi katechetkami dziękowały Panu Bogu, adorując w ciszy Chrystusa w Najświętszym Sakramencie przy pięknie ukwieconym grobie.

   Dzieci wdzięcznym uśmiechem dziękują tym wszystkim, którzy przyczynili się do obdarowania ich wielkanocnymi słodyczami.

   hr

   Dekanat Nowe Miasto

  • Najpiękniejszej z Matek
   Od 26 do 28 maja br. w Nowym Mieście Lubawskimi odbędzie się Pomorski Festiwal Pieśni i Piosenki Maryjnej Najpiękniejszej z Matek. Głównym celem Festiwalu jest propagowanie kultury chrześcijańskiej oraz uświetnienie obchodów 675-lecia Nowego Miasta Lubawskiego i 250. rocznicy zgody papieskiej na koronację łaskami słynącej figury Matki Boskiej Łąkowskiej. Patronat honorowy nad Festiwalem objęli - prymas Polski oraz prof. Alicja Grześkowiak - marszałek Senatu RP.

   Rozpoczęcie Festiwalu o godz. 18.00.
   O godz. 18.30 Msza św. pod przewodnictwem ks. bp Andrzeja Suskiego,
   o godz. 20.00 koncert dedykowany wszystkim matkom w dniu ich święta.

   W sobotę, od godz. 9.00 przesłuchania festiwalowe w Nowomiejskim Domu Kultury.
   Od godz. 12.30 - przerwa obiadowa,
   po niej o godz. 14.00 - ciąg dalszy przesłuchań.
   O godz. 18.00 - Msza św. w Bazylice Nowomiejskiej i
   o godz. 19.00 Koncert wieczorny Levemus Corda, podczas którego gwiazdą wieczoru będzie Tomek Kamiński.

   W niedzielę o 9.30 Msza św. kończąca Festiwal w Bazylice Nowomiejskiej z udziałem zaproszonych gości.
   O godz. 11.00 oficjalne ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i koncert laureatów na Rynku Nowomiejskim.

   Festiwalowi będą towarzyszyć dodatkowe imprezy:
   26 maja o godz. 18.00 otwarcie wystawy prac z jedwabiu malowanego ręcznie - autorstwa Anity Grabowskiej (ul. Kościelna 8 a);
   28 maja o godz. 13.00 - otwarcie świetlicy dla dzieci (ul. Kościelna 8 a);
   28 maja o godz. 15.00 - koncert muzyki klasycznej w Bazylice Nowomiejskiej.

   ks. Piotr Nowak

   Dekanaty toruńskie

  • Koncert Wielkotygodniowy
   W Wielką Środę w kościele akademickim pw. Ducha Świętego tłumnie zgromadzeni wierni mogli wysłuchać wspaniałego Stabat Mater G. B. Pergolesiego w wykonaniu chłopięcej części chóru katedralnego Pueri Cantores Thorunienses, solistek: Bożeny Harasimowicz-Haas - sopran, Ewy Marciniec - alt oraz kwintetu smyczkowego Toruńskiej Orkiestry Kameralnej wraz z organami. Całością dyrygował Roman Grucza. Koncert zaszczycił swoją obecnością Ksiądz Biskup Andrzej Suski.

   Słuchacze zmusili wykonawców do bisowania, co najlepiej świadczy o poziomie artystycznym koncertu i o głębokich przeżyciach, które stały się udziałem uczestników konceru.

   zm

  • Nowa wystawa w Muzeum Etnograficznym
   Od 28 kwietnia w Muzeum Etnograficznym w Toruniu można obejrzeć nową wystawę, zatytułowaną: Polska zabawka ludowa. Zgromadzono na niej 800 obiektów ze zbiorów własnych toruńskiego Muzeum oraz innych muzeów w Polsce, prezentując zabawki wykonane w środowisku dziecka oraz kupowane na jarmarkach, odpustach, targach, a wytwarzane w wyspecjalizowanych ośrodkach zabawkarskich. Wystawa jest zachętą dla dorosłych do sentymentalnej podróży w świat odległego dzieciństwa, zaś dla dzieci - propozycją sięgnięcia po zabawki ich rodziców i dziadków, które wciąż mogą sprawiać wiele radości. Wystawa będzie czynna do połowy września.

   Wkrótce

  • Tajemnice Różańca w muzyce
   28 kwietnia w Sali Mieszczańskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego odbył się niezwykły koncert Sonat Misteryjnych. Utwór na skrzypce i basso continuo, skomponowany przez Heinricha Ignaza Franza von Bibera, wykonała przed toruńską publicznością fińska solistka - Sirkka Liisa Kaakinen. Sonata Misteryjna jest utworem rzadko wykonywanym w całości podczas jednego koncertu ze względu na wielki trud przygotowania aż 16 utworów. Podczas koncertu konieczne było trzykrotne przestrajanie skrzypiec, wysokiej klasy barokowych instrumentów. Każda z trzech głównych części trwała trzy kwadranse i stanowiła przełożenie na język muzyki tajemnic różańcowych: radosnej, bolesnej i chwalebnej. Skrzypcom towarzyszyły instrumenty z epoki: klawesyn, viola da gamba i rodzaj lutni - teorba.
   tt

  • Biuro Pielgrzymkowe Miriam zaprasza do udziału w pielgrzymce do najpiękniejszych sanktuariów Warmii i Mazur, na trasie: Gietrzwałd - Stoczek Klasztorny - Święta Lipka, w terminie od 26 do 27 maja br. W programie przewidziano m.in. zwiedzanie miejsca bitwy pod Grunwaldem, udział we Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej - Pani Ziemi Warmińskiej w Gietrzwałdzie, w Świętej Lipce, rejs statkiem po kanale ostródzko-elbląskim.

   Zgłoszenia należy kierować pod adresem:
   Parafia św. Józefa,
   ul. Św. Józefa 23/35,
   87-100 Toruń,
   tel. 654-47-62, 654-33-45
   fax. 659-60-04.

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Marek Borzyszkowski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Robert Deręgowski  tel. (023) 697 33 46 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl