GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 23 (285)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 4 VI 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Błogosławione owoce wizyty Papieża Jana Pawła II w Toruniu
 • Spotkanie z toruńską rodziną
 • Najmilsze wspomnienie pana Edwarda
 • Zadanie domowe - kto jest moim autorytetem?
 • Czy mężczyzna może być pobożny?
 • Dzień Jezusa 2000
 • Toruńska Błogosławiona.
 • Kronika opracowana przez Barbarę Czerny

   Dekanat Brodnica

  • Targi Antoniańskie
   W październiku 1995 r. z inicjatywy ówczesnego gwardiana brodnickiego klasztoru o. Eugeniusza Krajewskiego OFM (1936 - 1997), Brodnica obrała jako patrona św. Antoniego z Padwy. Miało to miejsce w czasie nawiedzenia miasta przez relikwie tego świętego podczas ich peregrynacji po Polsce.

   13 czerwca, w dniu wspomnienie św. Antoniego i w 4 rocznicę nadania tytułu Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego kościołowi oo. Franciszkanów w Brodnicy, władze miasta organizują na rynku Jarmark Antoniański. W założeniu mają w nim uczestniczyć m.in. piekarze, kupcy, kwiaciarze, handlujący dewocjonaliami i starociami. Impreza ta ma wejść na stałe do kalendarza brodnickich imprez.

   mrk

  • Z Brodnicy do Brazylii.
   7 maja mieszkańcy Brodnicy łączyli się duchowo z brazylijskim miastem Campo Maior, gdzie w katedrze św. Antoniego odbyła się konsekracja brodniczanina z pochodzenia, bp. Edwarda Zielskiego, nowego ordynariusza tej diecezji. Konsekratorem bp. Zielskiego był bp Czesław Stanula z Itabuna w Brazylii, współkonsekratorami byli bp Jan Bernard Szlaga z Pelplina i bp Abel Alonso Nunez, emeryt z Campo Maior.

   Zawołaniem bp. Zielskiego jest myśl Sola misecordia (Tylko miłosierdzie), do której komentarzem są słowa Jezusa przekazane św. Faustynie: "Ludzkość nie zazna pokoju, dopóki nie zwróci się z ufnością do mojego miłosierdzia" Dzienniczek św. Faustyny.

   Uroczysty ingres bp. Zielskiego do katedry św. Antonigo w Campo Maior odbędzie się 13 czerwca.

   mrk

   Dekanaty toruńskie

  • Majowe wędrowanie z Maryją

   6 maja Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy par. Wniebowzięcia NMP w Toruniu zorganizowało pielgrzymkę po ziemi kujawskiej. Trasa obejmowała Ostrowąs, Nieszawę, Raciążek, Ciechocinek i Otłoczyn. Uczestniczyli w niej członkowie koła wraz z asystentem ks. prał. Józefem Nowakowskim oraz wspólnota parafialna. Pielgrzymi dziękują ks. kan. Janowi Matuszkowi, kustoszowi sanktuarium w Ostrowąsie, za podjęcie poczęstunkiem, serdeczne przyjęcie oraz udział w Eucharystii oraz ks. Zbigniewowi Walkowiakowi, proboszczowi par. w Otłoczynie i jego parafianom za wspólne majowe nabożeństwo i miłe chwile przy ognisku.

   Renata Kołtuńska

  • Majówka jak za dawnych lat

   Fot. Andrzej Kamiński
   W niedzielę 7 maja w ramach programu Spacery z przewodnikiem Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu zorganizował tradycyjną majówkę do Barbarki. Po godz. 7.00 rano z kościoła św. Józefa w Toruniu wyruszyła w stronę Barbarki duża grupa uczestników. Na trasie odwiedzili sławny fort VII, w którym m.in. był więziony bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski. Przez cały czas wędrówki przy muzykowaniu braci Frąckowskich (gitara, mandolina) śpiewano pieśni Maryjne. Organizator przygotował dla uczestników teksty pieśni, dlatego wszyscy aktywnie uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu. Były też okolicznościowe prelekcje historyczne, piechurom towarzyszyła piękna pogoda, a na zakończenie majówki uczestnicy wzięli udział we Mszy św.
   Benon Frąckowski

   Dekanat Wąbrzeźno

  • Odpust parafialny

   3 maja odbyła się uroczystość patronalna w par. Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie. Uroczystą Mszę św. na wąbrzeskim rynku poprzedził montaż słowno-muzyczny na temat ustanowienia Konstytucji 3 Maja w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. Sumie odpustowej przewodniczył ks. kan. Henryk Jędrzyński, a homilię wygłosił ks. kan. Mirosław Owczarek.
   We Mszy św. odprawianej w intencji Ojczyzny uczestniczyły władze powiatu ze starostą Wąbrzeźna.

   A. Strzelecka

   Wkrótce

  • Tablica pamiątkowa
   6 czerwca o godz. 16.00 na terenie UMK zostanie odsłonięta tablica, upamiętniająca spotkanie Ojca Świętego Jana Pawła II z przedstawicielami świata nauki polskiej. Tablica zostanie wmontowana w zewnętrzną ścianę budynku auli UMK, w której przed rokiem doszło do historycznego spotkania. Okolicznościowe przemówienie wygłosi prof. Stanisław Dembiński z UMK, natomiast chór akademicki pod dyrekcją Bożeny Jankowskiej oraz Toruńska Orkiestra Kameralna pod dyr. Jerzego Salwarowskiego uświetnią uroczystość koncertem, wykonując utwory A. Vivaldiego, A. Corellego i J. F. Haendla.
   tt

  • AK zaprasza!
   17 czerwca (w sobotę) odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę. Zachęcamy wszystkich członków stowarzyszenia do wzięcia udziału w tej pielgrzymce. Prosimy porozumieć się w ramach dekanatu tak, by na Jasną Górę pojechała delegacja z każdego dekanatu naszej diecezji. Pielgrzymka jest szansą pogłębienia naszej formacji chrześcijańskiej, a także okazją do powierzenia Pani Jasnogórskiej wszystkich dzieł stowarzyszenia i naszych spraw osobistych.

   Program pielgrzymki:

   • o godz. 11.00 powitanie uczestników przez o. Przeora, bp. Piotra Jareckiego, Prezesa KIAK,
   • o 11.30 konferencja,
   • 12.15 Msza św.,
   • 13.15 czas na posiłek,
   • 14.15 Droga krzyżowa,
   • 15.15 Nieszpory,
   • godz. 16.00 zakończenie; błogosławieństwo - bp Piotr Jarecki.
   Diecezjalny Asystent AK
   Ks. Wiesław Łużyński

  • Festiwal Organowy
   • 11 czerwca o godz. 19.00 w ramach odbywającego się w bazylice katedralnej w Toruniu XV Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej, wystąpi Sławomir Kamiński z Poznania, laureat II Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im. J. S. Bacha w Gdańsku w 1985 r.
    Sławomir Kamiński koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia, Francja, Belgia, Wielka Brytania, Ukraina). Zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc jako adiunkt klasę organów w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W programie koncertu świętojańskiego znajdą się utwory Adama z Wągrowca, Johanna Pachelbela, J. S. Bacha, F. Liszta, W. A. Mozarta i Alberto Ginastery.
   • 18 czerwca o godz. 19.00 usłyszymy Jana Verschuren z Holandii, który zaprezentuje utwory E. Gigouta, F. Mendelssohna Bartholdego, J. Bijstera, F. Peeters, C. Francka, M. Durufle, F. Peeters, A. Maessena.

   Wszystkie koncerty festiwalowe odbywają się w Bazylice katedralnej Świętych Janów.
   Wstęp wolny.

   rg

  • Diecezjalne Studium Organistowskie
   Wydział Organistowski Kurii Diecezjalnej Toruńskiej ogłasza nabór kandydatów do Diecezjalnego Studium Organistowskiego na rok szkolny 2000/2001.

   Kandydaci powinni złożyć w wydziale organistowskim kurii diecezjalnej następujące dokumenty:

   1. podanie,
   2. życiorys,
   3. kopię świadectwa wykształcenia ogólnego i ewentualnie muzycznego,
   4. opinię ks. proboszcza,
   5. 2 fotografie.

   Przyjęcie na I rok studium odbywa się bez egzaminu wstępnego, zaś egzamin decydujący o przyjęciu kandydatów na kolejne lata nauki odbędzie się 2 września o godz. 9.00.

   Szczegółowych informacji udziela ks. kan. Feliks Wnuk-Lipiński, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego i Wydziału Organistowskiego; w kurii w poniedziałki od godz. 10.00 do 11.00 lub pod nr tel. (0-56) 678-41-78.

   da

  • Do Ostrej Bramy
   W dniach od 6 do 16 lipca odbędzie się X Warmińska Archidiecezjalna Pielgrzymka Piesza do Ostrej Bramy.
   Pielgrzymka ma charakter wyłącznie pokutno- religijny. W centrum każdego dnia jest Msza św. odprawiana zazwyczaj w godz. porannych, modlitwa, konferencje, dyskusje religijne.
   Pielgrzymka wyrusza 6 lipca po Mszy św. o godz. 5.00 rano z par. św. Jerzego w Kętrzynie.

   Trasa:

   1. 6 lipca Kętrzyn - Węgorzewo (37 km),
   2. 7 lipca Węgorzewo - Grabowo (38 km),
   3. 8 lipca Grabowo - Dubeninki (30 km),
   4. 9 lipca Dubeninki - Rutka Tartak (34 km),
   5. 10 lipca Rutka Tartak - Kalwaria (Litwa) (35 km),
   6. 11 lipca Kalwaria - Igławka (28 km),
   7. 12 lipca Igławka - Birsztany (28 km),
   8. 13 lipca Birsztany - Wysoki Dwór (38 km),
   9. 14 lipca Wysoki Dwór - Stare Troki (34 km),
   10. 15 lipca Stare Troki - Ostra Brama (24 km).

   W pielgrzymce mogą wziąć udział osoby w wieku od 15 do 55 lat, młodsi i starsi jedynie z osobą opiekuna, niepełnoletni muszą mieć zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.
   Koszt wpisowego wynosi 100 zł (w tym ubezpieczenie na Litwie).
   Zapisy na pielgrzymkę i wszelkie informacje pod adresem:
   Kuria Metropolitalna, Warmińska Pielgrzymka Piesza,
   Ul. Staszica 5,
   10-025 Olsztyn

   lub:
   ks. Jan Szymko,
   ul. Moniuszki 8/2,
   10-275 Olsztyn

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Marek Borzyszkowski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Robert Deręgowski  tel. (023) 697 33 46 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl