GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 29 (291)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 16 VII 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Święcenia kapłańskie w toruńskiej katedrze - Ks. neoprezbiter Grzegorz Malinowski
 • Pierwsza rocznica pielgrzymki Ojca Świętego - Maria Major
 • Czy mężczyzna może być pobożny
 • IV Letni Festiwal Toruń - Muzyka i Architektura - Marek Wakarecy
 • Ichtis to znaczy ryba - Magda Jackowska
 • Odszedł pasterz dobry
  - o zmarłym niedawno ks. kanoniku Jan Jakubiak pisze ks. Wacław Dokurno
 • Kronika opracowana przez Barbarę Czerny

  • Śp. ks. kan. Edmund Jastak (1911- 2000)

   Ks. kan. Stanisław Majewski i ks. kan. Edmund Jastak podczas festynu parafialnego w 1998 r.

   W piątek 23 czerwca, w Godzinie Miłosierdzia, odszedł do Pana po wieczną nagrodę przyjaciel i dobrodziej parafii Miłosierdzia Bożego śp. ks. kan. Edmund Jastak.

   Urodził się 4 maja 1911 r. w Gostycynie k. Tucholi, młodość spędził w Kościerzynie, lata wojny w Lublinie. Swięcenia przyjął w Siedlcach w 1945 r. Od 1956 r. przebywał na Zachodzie: w Belgii i Niemczech (diecezja Trewir).

   W 1989 r. przybył do Polski i osiedlił się w Toruniu. Znany ze swej działalności dobroczynnej, głównie dla fundacji Brata Alberta i innych dzieł charytatywnych. Wspierał swoimi ofiarami budowę naszej świątyni i innych kościołów.

   Dziękujemy Ci, Księże Kanoniku i do zobaczenia w niebie.

   ks. Stanisław Majewski

   Dekanat Grudziądz

  • List Jedności do Odpowiedzialnych i Wspólnot Ruchu Światło-Życie
   Światło-Życie we Wroniu, chcieliśmy się podzielić radością spotkania, jaka nas Pan obdarzył. Dzień ten rozpoczął się zawiązaniem wspólnoty, w której uczestniczyły dzieci, młodzież, rodziny oraz kapłani. Reprezentowane były wspólnoty z Chełmna, Grudziądza, Książek, Osieczka, Płużnicy, Ryńska i Wąbrzeźna oraz przedstawiciele ruchu Kościół Domowy z Torunia.

   Szczególnym wyrazem jedności była Eucharystia, wspólnie przeżywana w duchu koinonia (wspólnota) - hasła obecnego roku. Zostaliśmy wezwani do troszczenia się o życie Kościoła i wspólnot parafialnych, z których pochodzimy. Podstawą każdej żywej komórki jest Jezus Chrystus, który jednoczy nas w jedno ciało. Zostało to nam wyraźnie powiedziane i wyryte w sercu, że trwanie we wspólnocie zależy od osobistego kontaktu z Chrystusem, bowiem ta relacja stanowi źródło budowania żywych wspólnot w Kościele.

   Dziękując Bogu za dar trwania we wspólnocie łączymy się z wszystkimi w modlitwie w duchu jedności i odpowiedzialności za siebie nawzajem.

   Niech Bóg Was obdarza pokojem i błogosławi. Chwała Panu!

   Diakonia Jedności Ruchu Światło-Życie diecezji toruńskiej

   Dekanat Nowe Miasto Lubawskie

  • Najpiękniejszej z Matek

   Fot. R. Rzepiński
   W dniach od 26 do 28 maja w Nowym Mieście Lubawskim odbył się Pomorski Festiwal Pieśni i Piosenki Maryjnej, nad którym honorowy patronat sprawowali Prymas Polski ks. kard. Józef Glemp oraz prof. Alicja Grześkowiak - marszałek Senatu RP.

   Po Mszy św. sprawowanej w intencji matek przez bp. Andrzeja Suskiego odbył się koncert zespołu Vox credo dedykowany wszystkim matkom w dniu ich święta. 27 maja był dniem festiwalowej rywalizacji, a wieczorem koncertowały: zespół Tomka Kamińskiego i grupa Levemus Corda. Ostatniego dnia festiwalu abp Marian Przykucki przewodniczył porannej Mszy św., w której m.in. uczestniczyli: Marszałek Senatu RP prof. Alicja Grześkowiak, min. Maria Smereczyńska, sen. Sławomir Willenberg oraz władze samorządowe miasta. Następnie na Rynku odbył się koncert laureatów, podczas którego zostały wręczone nagrody.

   W festiwalu wzięło udział ponad 60 zespołów i solistów; w starszej kategorii wiekowej zwyciężyli artyści z Płocka, w młodszej najlepsi okazali się uczestnicy z Nowego Miasta. Patronat medialny nad festiwalem sprawował Tygodnik Katolicki Niedziela, a głównym sponsorem była firma Renwil z Włocławka.

   ks. Piotr Nowak

  • Misje w Brzoziu
   W parafii św. Jana Chrzciciela w Brzoziu Lubawskim od 10 do 18 czerwca odbyły się misje ewangelizacyjne. Parafianie przygotowywali się do tego wydarzenia poprzez modlitwę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której obraz przyjmowany był w rodzinach. Z inicjatywy proboszcza ks. Bernarda Zakrzewskiego świątynia została odnowiona. Wielkim przeżyciem była Droga Krzyżowa odbywająca się na terenie wsi. Nie pominięto w modlitwie i uczestnictwie w Eucharystii ludzi chorych, starych i cierpiących. Mszę św. z nauką i namaszczeniem chorych odprawił bp. Andrzej Suski, który następnie spotkał się z dziećmi, udzielając im błogosławieństwa. Na zakończenie misji poświęcony został krzyż misyjny, a rekolekcjonista, o. Ryszard Żurad CSMA udzielił błogosławieństwa z odpustem zupełnym.
   Oddział parafialny Akcji Katolickiej

   Dekanaty toruńskie

  • Ślubuję Ci miłość...

   Jubilaci powyżej 50 lat małżeństwa Fot. Czesław Jarmusz

   24 czerwca w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu o Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zorganizowało parafialny jubileusz par małżeńskich obchodzących w tym roku 25, 30, 35, 40, 45 i 50 rocznicę zawarcia małżeństwa.

   Grono 153 par małżeńskich ze wzruszeniem uczestniczyło we Mszy św., podczas której odnowiono przysięgę małżeńską. Następnie dostojni Jubilaci wraz z towarzyszącymi im rodzinami zostali zaproszeni do toruńskiego Ratusza, gdzie w Sali Mieszczańskiej odbył się okolicznościowy koncert.

   Renata Kołtuńska

  • Dzieci ze Skarpy na Jasnej Górze

   Fot. Hanna Wielgoszewska
   31 maja podopieczni Ogniska Wychowawczego<> przy I Stacji Opieki Caritas z par. św. Maksymiliana Kolbego na Skarpie wraz z grupą misyjną z SP 16 w Toruniu udali się wraz z wychowawcami i opiekunami do Częstochowy na jubileuszowe świętowanie: Jubileusz Dzieci i VII Krajowy Kongres Misyjny.

   50-osobową grupę pielgrzymów pod przewodnictwem s. Zygmunty Kaszuby, karmelitanki, pożegnał serdecznym słowem i pobłogosławił na drogę ks. kan. Andrzej Klemp. Dzieci modliły się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, zwiedziły Jasną Górę, uczestniczyły w Drodze Krzyżowej na Wałach klasztoru oraz w Apelu Jasnogórskim.

   Następnego dnia, 1 czerwca, w gronie 50 tys. rówieśników, dzieci uczestniczyły w procesji Alejami Najświętszej Maryi Panny oraz w Eucharystii. Modlono się w intencjach mieszkańców wszystkich kontynentów. Dzieci składały też Pani Jasnogórskiej osobiste prośby. Wracaliśmy lepsi, wyciszeni wewnętrznie, napełnieni Bożą radością i ufni w opiekę Czarnej Madonny.

   zw

   Wkrótce

  • IV Letni Festiwal Toruń - Muzyka i Architektura
   16 lipca w ramach IV Letniego Festiwalu Toruń - Muzyka i Architektura w wykonaniu Toruńskiego Kwartetu Smyczkowego usłyszymy utwory takich kompozytorów, jak: A. Piazzolla, J. Morel, E Toldra, R. Dyens. Koncert odbędzie się w Pałacu Dąmbskich.

   22 lipca w Towarzystwie Naukowym Małgorzata Zalewska (harfa) i Jagoda Sokołowska (flet) zagrają utwory kompozytorów: J. S. Bach, V. Echevarria, C. Saint-Saens, B. Anders, E. Bozza.

   23 lipca w Ratuszu Staromiejskim z utworami J. Haydna, D. Szostakowicza, W. Lutosławskiego wystąpi smyczkowy Kwartet Pomorski.

   Wszystkie koncerty festiwalowe zaczynają się o godz. 19.30

   mm

  • Pielgrzymowanie w Roku Jubileuszowym
   Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Diecezji Toruńskiej zaprasza na pielgrzymki jubileuszowe do Rzymu w następujących terminach:
   • 20 -27 sierpnia (m.in. Rzym, Wenecja, Padwa, Asyż, San Marino), koszt 1250zł;
   • 20 - 27 września (m.in. Rzym, Wenecja, Padwa, Asyż, San Marino), koszt 1250zł;
   • 9 - 19 października (Pielgrzymka Rodzin połączona z nawiedzeniem Całunu Turyńskiego), 1700 zł;

   Proponujemy także wyjazd na pielgrzymkę promowo - autokarową obejmującą Włochy (Wenecję, Asyż, Rzym, Loreto), Grecję (Ateny, Korynt, Mykeny, wyspy: Patmos, Rodos i Cypr) i Ziemię Świętą, w terminie 16 - 31 października, koszt 3200 zł.

   Diecezjalna Pielgrzymka do Ziemi Świętej z udziałem Księdza Biskupa (samolotowa) odbędzie się w terminie 13-21 listopada 2000, koszt 895 dolarów.

   Bliższe informacje i zapisy w siedzibie Duszpasterstwa Pielgrzymkowego Diecezji Toruńskiej w Toruniu przy ul. Kopernika 6, tel. 622 10 42 (od godz. 16.00 do 18.00).

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Mirosław Kaźmierski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl