GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 32 (294)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 6 VIII 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Święto miasta - Marta Czyżak
 • Brodniczanin biskupem w Brazylii - Jan Szwechowicz
 • Ojcowie somascy opiekunowie sierot i ubogich - Z o. Franco Moscone, przełożonym domu Ojców Somasków w Toruniu, rozmawia ks. Marek Borzyszkowski
 • Wielki Jubileusz Roku 2000 ks. Adam Ceynowa
 • Pielgrzymka do Ostrej Bramy - Maria Skrzypek
 • Kronika opracowana przez Teresę Tylicką

  • Konferencje katechetyczne
   Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Toruniu informuje, że od 28 do 30 sierpnia odbędą się Rejonowe Konferencje Katechetyczne.

   Rozpoczną je obrady 28 sierpnia, w kościele św. Katarzyny i sali Domu Kultury w Brodnicy.
   29 sierpnia będą one kontynuowane w kościele św. Maksymiliana Kolbe przy ul. Wyspiańskiego 1 w Grudziądzu, zaś 30 sierpnia - w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Ks. Stefana W. Frelichowskiego 1 w Toruniu.

   W programie konferencji przewidziano:
   o godz. 10.00 - Nabożeństwo Słowa Bożego z wystąpieniem Ojca Duchownego z dekanatu,
   o godz. 10.45 - słowo wstępne Księdza Biskupa,
   o godz. 11.00 - referat ks. prof. dr hab. Wojciecha Żmudzińskiego SJ, pt. Motywowanie ucznia do pracy na lekcji religii,
   o godz. 11.45 - przerwa,
   o godz. 12.00 - druga część referatu,
   o godz. 12.45 - dyskusja,
   o godz. 13.00 - komunikaty ks. dr. Józefa Witkowskiego, dyrektora Wydziału Katechetycznego,
   o godz. 13.30 - spotkanie z wizytatorami dekanalnymi.

   Do udziału w konferencji są zobowiązani wszyscy nauczyciele religii z diecezji toruńskiej.

   ks. Józef Witkowski

   Dekanat Brodnica

  • Prymicja w Mszanie

   Niedzielę, 18 czerwca, wierni parafii św. Bartłomieja w Mszanie przeżywali bardzo uroczyście. W tym dniu swoją Mszę św. prymicyjną odprawił ks. neoprezbiter Zbigniew Łukasik. Radość parafian i wdzięczność Panu Bogu za dar kapłaństwa dla ks. Zbigniewa była ogromna, ponieważ ostatnią prymicję parafia przeżywała 37 lat temu.

   Msza św. prymicyjna zgromadziła liczne rzesze wiernych, nie tylko z parafii św. Bartłomieja. Przybyli zaproszeni duchowni, w osobach: ks. dr. Edwarda Janikowskiego - wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, który wygłosił homilię; ks. prał. Józefa Nowakowskiego - proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu, a także goście z Niemiec: ks. Klaus Bundschuch - proboszcz parafii św. Antoniego w Pfarzheim oraz ks. Siegfrid Wolfer - proboszcz parafii w Weiden.

   Wraz z proboszczem ks. Andrzejem Srebrzyńskim, neoprezbitera witali i składali mu życzenia przedstawiciele ministrantów, dzieci pierwszokomunijnych, młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania, członkowie rady parafialnej, kół różańcowych, rolników, nauczycieli oraz Akcji Katolickiej. Po uroczystej Mszy św. Ksiądz Prymicjant udzielił zebranym specjalnego błogosławieństwa.

   Ks. Zbigniewowi parafianie życzą opieki Matki Bożej i prowadzenia śladami Chrystusa, obiecując modlitwę w jego intencji, połączoną z modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z parafii św. Bartłomieja w Mszanie.

   Dekanat Grudziądz

  • Pielgrzymujące rodziny kolejarzy

   W czerwcu członkowie Stowarzyszenia Kolejarzy im. św. Józefa w Grudziądzu odbyli pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie. Umieszczona w kapliczce na wzgórzu figura Matki Bożej, w koronie i wieńcu z dwunastu gwiazd, ukazuje piękno macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny i od niemal 200 lat otacza swą opieką i wyprasza łaski dla rodzin i małżeństw oczekujących potomstwa. W wyjątkowy czas Roku Jubileuszowego pielgrzymi z Grudziądza uczestniczyli we Mszy św. w nowo wybudowanej opodal wzgórza świątyni pw. Maryi Panny Matki Kościoła. Odbyli także Drogę Krzyżową w otaczającym sanktuarium plenerze, wreszcie odwiedzili Centrum Apostolstwa Rodziny Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II i utrzymujacy się z ofiar wiernych Dom Pielgrzyma i Samotnej Matki.
   ht
   Fot. Piotr Przepierski

  • Z życia za murami
   Uroczystości zakończenia roku szkolnego w Zespole Szkół dla Dorosłych na terenie Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu miało podobnie radosny przebieg, jak w innych szkołach. Dyrektor Zespołu Szkół, Elżbieta Dymart, powitała przybyłych na tę okoliczność gości, z dyrektorem Zakładu Karnego płk. Wiktorem Gossem na czele. Dzięki ofiarnej pracy i zaangażowaniu grona pedagogicznego, wyrażono zadowolenie z wyników nauczania i z działalności dydaktycznej. Wyróżniające się uczennice otrzymały nagrody książkowe, ufundowane m. in. przez Bractwo Więzienne. Pensjonariuszki przedstawiły program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem pani dyrektor oraz zaprezentowały swoje prace z krawiectwa lekkiego, występując jako modelki.

   1 lipca tymczasowo skazani z grudziądzkiego Zakładu Karnego udali się na autokarem do Domu Misyjnego Księży Werbistów w Laskowicach Pomorskich, gdzie w kaplicy uczestniczyli we Mszy św. z okolicznościową homilią wygłoszoną przez o. Jana; była także okazja skorzystania z sakramentu pokuty. Pod przewodnictwem o. Stanisława pielgrzymi obejrzeli zbiory etnograficzne, prezentujące eksponaty z terenów misyjnych Indii, Indonezji i Nowej Gwinei i zapoznali się z życiem i pracą polskich misjonarzy.

   Uczestnicy pielgrzymki serdecznie dziękują Księżom Werbistom, z rektorem - o. Feliksem Poćwiartowskim, za ciepłe przyjęcie i niepowtarzalną atmosferę oraz kpt. Barbarze Rutkowskiej i Henrykowi Turskiemu z Bractwa Więziennego za zorganizowanie wyjazdu.

   ht

   Dekanat Lidzbark

  • W podziękowaniu za wystawę
   Główny organizator wystawy Górzno na starej fotografii, Wojciech Kalinowski, za pośrednictwem Głosu z Torunia pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania ekspozycji. Szczególne słowa wdzięczności należą się Ewie Łubińskiej i Jerzemu Witkowskiemu, a także: Galerii Wozownia i Studiu Pro z Torunia, Muzeum w Brodnicy, firmom Semindruk i Saminex z Brodnicy, Wytwórni Opakowań Kartonowych z Brodnicy, dealerowi Fiata z Brodnicy, ks. Stefanowi Maliszewskiemu - proboszczowi z Górzna, pracownikom UMK, strażakom z Państwowej Straży Pożarnej z Brodnicy i Ochotniczej Straży Pożarnej z Górzna, Górzneńskiemu Towarzystwu Kultury, Klubowi Radosna jesień, Domowi Kultury w Górznie oraz wszystkim, którzy okazali jakąkolwiek pomoc w zorganizowaniu wystawy.
   wk

   Dekanat Nowe Miasto Lubawskie

  • Wakacyjne przyjemności
   W lipcu 40-osobowa grupa dzieci z Litwy przebywała na wakacyjnym wypoczynku w malowniczych okolicach Nowego Miasta Lubawskiego. W niedzielę dzieci przybyły do bazyliki św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim, by uczestniczyć we Mszy św. Udział w liturgii niedzielnej w polskim kościele był dla nich dużym przeżycie. Po Mszy św. dzieci zwiedziły zabytkową, napełnioną bogactwem historycznych pamiątek świątynię, po czym zjadły posiłek, ufundowany przez nowomiejskiego restauratora Jerzego Perschke.
   rk

   Dekanaty toruńskie

  • Co wiemy o Papieżu?
   Już drugi raz w Szkole Podstawowej w Gostkowie odbył się konkurs wiedzy o papieżu Janie Pawle II. Tym razem okazją były 80. urodziny Głowy Kościoła. Uczniowie klas IV - VI, VIII i I gimmnazjum zmagali się z trudnymi pytaniami, podzielonymi na kilka kategorii: lata dziecięce i szkolne Karola, pontyfikat i pielgrzymki Ojca Świetego. Zwyciężyli gospodarze, w składzie: Dorota Jarkiewcz, Robert Styranowski i Artur Wiśniewski. Drużynę gości reprezentowały: Katarzyna Błądek, Ewelina Sypek i Agnieszka Marciniak - uczennice szkoły w Turznie.

   Jednocześnie uczniom młodszych klas Szkoły Podstawowej w Gostkowie zaproponowano konkurs plastyczny na najlepszy portret papieża Jana Pawła II. Jury, w składzie: ks. Władysław Erdmański - proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gostkowie, Barbara Belzyt - katechetka ze szkoły w Turznie i Ilona Bożejewicz - katechetka ze szkoły w Gostkowie, uznało zwycięzczynią konkursu Paulinę Wrzesińską z kl. III.

   ib

   Wkrótce

  • Trwa Toruński Letni Festiwal
   W ramach odbywającego się w najciekawszych zabytkach toruńskiej Starówki IV Letniego Festiwalu Toruń - Muzyka i Architektura, w najbliższym tygodniu będzie można wysłuchać kolejnych koncertów.

   W sobotę, 12 sierpnia, w bazylice katedralnej Świętych Janów wystąpią: Catherine Dagois (kontralt) i Edgar Teufel (organy), którzy wykonają utwory takich kompozytorów, jak: J. S. Bach, D. Scarlatti, G. B. Pergolesi, Ph. E. Bach, G. F. Haendel, G. Rossini i A. Dvorak.

   W niedzielę, 13 sierpnia, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego wystąpi znakomity zespół wokalny Affabre Concinui, który wykona utwory m. in. O. di Lasso, J. Arcadelta, H. I. Hasslera, O. Gibbonsa, S. Moniuszki, J. Maklakiewicza, F. Schuberta i F. Chopina.

   Koncerty odbywają się o godz. 19.30.

  • Rozśpiewać Górzno
   W niedzielę, 20 sierpnia, społeczność Górzna będzie miała okazję do niecodziennego spotkania. Po Mszy św. o godz. 17.00 w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie odbędzie się koncert, zatytułowany Muzyczne pokolenia Górzna dla Kościoła. Zorganizowany z inicjatywy Wojciecha Kalinowskiego oraz proboszcza parafii, ks. Stefana Maliszewskiego, koncert, ma na celu integrację muzykujących ludzi miasta; starszych i młodych, którym gra na instrumentach oraz śpiew sprawiają radość i są okazją, by wyrazić uwielbienie Stwórcy. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na renowację zabytkowego kościoła w Górznie.

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Mirosław Kaźmierski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl