GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 48 (310)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 26 XI 2000 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Uroczystość Chrystusa Króla - ks. Wojciech Miszewski
 • Colloquia Thorunensia 2000 - dialog społeczny - ks. Sylwester Ćwikliński
 • Jubileuszowa pielgrzymka - ks. Andrzej Klemp
 • Śp. ks. kan. Czesław Seroczyński - ks. Rajmund Ponczek
 • Dekalog Nowego Tysiąclecia - Jerzy Serczyk
 • Pielgrzymka dzieci niepełnosprawnych - Krystyna Becmer
 • Potrzeba dojrzałych i odpowiedzialnych katolików świeckich - ks. Sylwester Ćwikliński
 • Kronika opracowana przez Marię Major

   Dekanat Brodnica

  • Pielgrzymowanie młodzieży
   (74kB)
   Jesień sprzyja modlitwie, medytacji i pielgrzymowaniu do sanktuariów Roku Jubileuszowego. Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy wraz z wychowawcami i katechetami: ks. Markiem Wysockim i ks. Wiesławem Michlewiczem nawiedziła sanktuaria w Świętej Lipce, Gietrzwałdzie i Licheniu. Każde z tych miejsc w swoisty sposób zapisało się w pamięci młodych pątników. W Świętej Lipce młodzież wysłuchała koncertu organowego w wykonaniu brata Waldemara i uczestniczyła we wspólnotowej Eucharystii. W Gietrzwałdzie zapoznała się z historią objawienia Maryjnego i znaczeniem tego miejsca dla Polaków. Największe zainteresowanie wzbudziła pielgrzymka do Lichenia. Tu młodzież podziwiała wielkość i architekturę nowo powstającej bazyliki. Po uroczystej Mszy św. i uzyskaniu odpustu jubileuszowego młodzi pielgrzymi odprawili Drogę Krzyżową na Golgocie, w którą włączyli się przez czytanie rozważań poszczególnych stacji. Do domów powrócili ubogaceni duchowo, układając plany na kolejne pielgrzymki.
   wm

   Dekanat Grudziądz

  • Pielgrzymka parafialna do kościoła stacyjnego
   (77kB)

   Już po raz kolejny parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu - Lotnisku zorganizowało procesję z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Tym razem trasa była dłuższa, ponieważ prowadziła do kościoła jubileuszowego - grudziądzkiej fary. W piątkowe popołudnie 13 października o godz. 17.30 rozpoczęliśmy modlitwę w kościele parafialnym, a następnie ruszyliśmy ze znakiem naszej wiary - krzyżem, chorągwiami i figurą Matki Bożej na szlak pielgrzymkowy. Idąc w skupieniu ulicami miasta z różańcami w rękach i świecami przeżywaliśmy chwile wspaniałej modlitwy i śpiewu. Wszyscy pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii i uzyskali jubileuszowy odpust zupełny.

   Następnie udaliśmy się procesją do symbolicznej bramy Nowego Tysiąclecia, którą przekroczyliśmy wspólnie z Maryją - naszą Matką. Pielgrzymowanie zakończyliśmy odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego na placu przy bramie papieskiej.

   W radosnej nastroju rozjechaliśmy się do naszych domów. Czas ten był żywym świadectwem wiary i miłości do Matki Bożej.

   ms

  • Doroczne święto parafialne

   10 października w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Grudziądzu-Strzemięcinie odbył się doroczny odpust. Wspólnota parafialna starannie przygotowała się do tego dnia. Od 1 października przeżywaliśmy pięciodniowe rekolekcje Uczta Miłosiernego Serca Jezusowego prowadzone przez ojców jezuitów - ks. Zdzisława Pałubickiego i ks. Czesława Romanowskiego. 2 października parafia gościła Radio Maryja z dyrektorem o. Tadeuszem Rydzykiem oraz o. Piotrem Andrukiewiczem. W świątyni odprawiono uroczystą Mszę św. celebrowaną przez ks. inf. Tadeusza Nowickiego, odmówiono modlitwę Anioł Pański, różaniec oraz odśpiewano Apel Jasnogórski. Wieczorem odbyły się rozmowy niedokończone nadawane przez Radio Maryja.

   10 października, w rocznicę wyniesienia na ołtarze św. Maksymiliana uroczystą sumę celebrował bp Andrzej Suski. W homilii wspomniał życie patrona parafii, stawiając je jako wzór zachowania godności ludzkiej nawet w trudnych warunkach. Poświęcono dzwon Maksymilian - wotum wdzięczności za łaski otrzymane w ciągu 18 lat istnienia oraz pięć nowych witraży ufundowanych przez rodziny Roszkowskich, Karłowskich i Schreiberów oraz panią Dobbek i panią Skrzypek. W pochodzie z darami ofiarnymi brały udział wspólnoty i stowarzyszenia działające w parafii. Uroczystość uświetnił chór parafialny Maximilian i zespół młodzieżowy.

   7 października, w święto Matki Bożej Różańcowej, wspólnota parafialna wzięła udział w pielgrzymce do kościoła stacyjnego - grudziądzkiej fary, jako podziękowanie za 18 lat istnienia parafii, przeżyte rekolekcje oraz w celu uzyskania odpustu zupełnego. Wzięliśmy udział w Mszy św. celebrowanej przez ks. prał. Henryka Kujaczyńskiego, proboszcza parafii, oraz duszpasterzy pracujących w naszej świątyni. Po Mszy św. udaliśmy się ulicami miasta ze śpiewem, aby przejść przez bramę papieską. Pielgrzymkę parafialną zakończyło odśpiewanie pieśni My chcemy Boga.

   Elżbieta Langmesser

   Dekanat Lidzbark

  • Jubileuszowe wotum wdzięczności

   W niedzielę 15 października w Kiełpinach odbyła się podniosła uroczystość. W tym dniu ks. proboszcz Henryk Rychert, w obecności licznie zgromadzonych parafian, dokonał aktu poświęcenia krzyża przydrożnego na trasie Lidzbark-Kiełpiny, który stanął w miejscu zdewastowanej przez hitlerowców kapliczki Matki Bożej.

   Krzyż ten to wotum wdzięczności naszej rodziny parafialnej za 2000 lat chrześcijaństwa, a także wotum błagalne o błogosławieństwo Boże i umocnienie w wierze w Trzecim Tysiącleciu.

   rk

   Dekanat Nowe Miasto Lubawskie

  • Wincentówka i inni działają

   Centrum Kultury i Sportu w Kurzętniku zorganizowało zawody latawcowe dla dzieci. Celem imprezy było rozwijanie zainteresowań technicznych wśród dzieci, a także propagowanie aktywnego, zdrowego wypoczynku na świeżym powietrzu. Do rywalizacji stanęło ponad 30 młodych konstruktorów: ze świetlicy Wincentówka działającej przy kościele św. Tomasza z Nowego Miasta, z Domu Dziecka w Pacołtowie i świetlicy szkolnej z Tylic, a także z Kurzętnika i Nowego Miasta. Zmaganiom młodych konstruktorów przyglądało się ponad 150 osób. Wśród konstruktorów latawców płaskich zwyciężył Robert Broniszewski z Pacółtowa, a wśród konstruktorów latawców skrzynkowych najlepszym okazał się Przemysław Plitt z Tylic. Nagrody dla uczestników ufundował EWE-DAR z Nowego Miasta, a ciepłe napoje i drożdżówki - Centrum Kultury i Sportu z Kurzętnika. Inicjatorem zawodów był Ryszard Krzemieniewski.

   rk

   Dekanaty toruńskie

  • Antoninek - małe szlachetne ziarenko

   Świetlica Antoninek, istniejąca w parafii św. Antoniego na toruńskich Wrzosach to mały, dziecięcy port. Powstała w ubiegłym roku jako dar pielgrzymkowy dla Ojca Świętego i stała się radością parafialnej społeczności. Codziennie około 20 dzieci, nieufnych, ale i spontanicznie otwartych, często zachmurzonych, kapryśnych, a jednocześnie żywiołowo roześmianych, dzieci kochających i spragnionych miłości, przedwcześnie dojrzałych i dziecięco rozbrajających, znajduje tu swoją przystań. Tak jak na przystani - musi tu być bezpiecznie. Nad tym czuwa fachowa załoga wolontariuszy: emerytów, czynnych pedagogów, studentów i oazowej młodzieży. Zagospodarowują dzieciom popołudnia tak, że często brakuje czasu. Odpoczynkiem jest wspólny podwieczorek, ale przedtem trzeba na niego zapracować poprzez odrabianie lekcji i naukę. Mamy w tym swoją satysfakcję: wszystkie nasze dzieci otrzymały promocję do następnej klasy.

   Po wysiłku czas dla ducha - zabawy i śpiew, gry i sport oraz wypady w teren, gdy sprzyja pogoda. Nie zaniedbujemy największego skarbu - czystej dziecięcej duszy. Tu dyskretnie czuwa, jak na ojca przystało, ks. proboszcz Bogdan Górski i bezpośredni nasz opiekun - ks. Jacek. Wspólna modlitwa i okresowa Msza św., nabożeństwa majowe czy różańcowe to tylko etap, bo skarb prawdziwy wykuwa się w codziennym obcowaniu ze sobą, szerzeniu życzliwości, naśladowaniu i przekazywaniu wzajemnej miłości.

   Cała parafia otacza nas życzliwością. Członkowie Akcji Katolickiej i jej sympatycy odnowili bezinteresownie pomieszczenia, złożone ofiary finansowe jednych i bezpośrednia praca innych są wyrazem miłości i troski o dzieci.

   Pragnąłbym, aby te słowa stały się podziękowaniem, skierowanym za pośrednictwem parafialnego patrona św. Antoniego do wszystkich życzliwych, nie szczędzących swych sił i czasu na to, aby dzieci codziennie niecierpliwie wyczekiwały godziny otwarcia przystani, chroniącej ich przed wzburzonymi falami otoczenia.

   Jan Cichon
   prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

   Wkrótce

  • Koncert Jubileuszowy

   2 grudnia w bazylice Katedralnej Świętych Janów odbędzie się Koncert Jubileuszowy JUBILAEUM AD 2000, nad którym patronat objął bp Andrzej Suski. Wykonawcami będą: U. Walaszczyk-Nogaj - sopran, P. Stróżyk - alt, W. Raczkowski - tenor, R. Smęda - bas, Orkiestra Symfoników Bydgoskich - dyrektor Marek Czekała oraz Katedralny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Thorunienses. Całością dyryguje Roman Grucza.

   W programie m.in. utwory C. Francka, J. S. Bacha, G. F. Haendla, J. P. Zecota, G. Verdiego, Ch. Gounoda oraz W. A. Mozarta (Msza Koronacyjna C-dur).

   Patronat medialny sprawuje redakcja Głosu z Torunia. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

  • Zaproszenie
   Diecezjalny duszpasterz rodzin zaprasza do udziału osoby pozostające w małżeństwie oraz samotnych wdowców lub wdowy do udziału w sesji zapoznającej z jedną z form prowadzenia koniecznej odnowy kulturalnej, psychologicznej i społecznej małżeństwa oraz rodziny (KDK 49,3). Uczestnicy sesji promocyjnej, przy pomocy materiałów, które otrzymają, powinni umieć przeprowadzić przy udziale duszpasterza podobną sesję z kilkoma rodzinami, a następnie nauczyć więcej osób, by one mogły kilkakrotnie w ciągu roku prowadzić je dla małżeństw i rodzin w parafii. Stworzy to możliwość permanentnej formacji duchowości rodzin. Ze względu na kształcący charakter tych spotkań uprasza się duszpasterzy o nastawienie uczestników do sporządzania niewielkich notatek oraz zaproszenie do sesji osób, które nie są obciążone wieloma zadaniami w duszpasterstwie.
   Pierwsze spotkanie odbędzie się w sobotę, 2 grudnia w godzinach 15.30-18.00, a kolejne 4-6 grudnia w godzinach 17-19.30 w salkach przy kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu. Szczegółowych informacji udziela ks. Józef Nowakowski, tel. 0-56/622-26-03, fax 621-10-78.

  • Zaproszenie do nauki w szkoleniu podstawowym Naturalnego Planowania Rodziny

   Dla przygotowania kadr świeckich pracowników Poradnictwa Rodzin, Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Toruńskiej zaprasza osoby dysponujące dobrą wolą do podjęcia nauki w Szkoleniu Podstawowym Naturalnego Planowania Rodziny. Duszpasterzy uprasza się o indywidualne zaproszenie osób, które mogłyby pogłębić swą formację i opanować wiedzę dotyczącą natu-ralnego planowania rodziny (poczęć) i wraz ze świadectwem moralności skierowanie ich na pierwsze zajęcia do salki przy Parafii NMP w Toruniu w piątek, dnia 24 listopada 2000 r. o godz. 17.00. Zajęcia następne będą się odbywały l, 15, 29 grudnia 2000 oraz w roku 2001. Duszpasterzy parafii - zwłaszcza okolic Torunia - uprasza się szczególnie o skierowanie odpowiednich osób na to studium. Dyplomanci po zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego będą mogli prowadzić parafialną poradnię rodzinną.

   Duszpasterzy uprasza się, w razie potrzeby, o finansowe wsparcie do odbycia tej nauki. Szczegółowsze informacje można otrzymać od ks. Józefa Nowakowskiego tel. 0-56/ 622-26-03, fax 621-10-78

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56) 654 96 70, 622 05 41
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 12.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorowski  tel. (023) 654 10 25 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z.Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl