GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 1(368)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 6 I 2002 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Nowy podział administracyjny Diecezji Toruńskiej
 • Anioły, aniołki, aniołeczki.... - Maria Major
 • Chaos i logos - ks. Krzysztof Dorosz SJ, ks. Leszek Gołębiewski SJ
 • Chcę wsłuchać się w rytm parafii - Krzysztof Nowicki
 • Kronika opracowana przez Tomasza Strużanowskiego

  • Święto Oazy

   8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, w parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Toruniu odbył się diecezjalny dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Jego organizatorem był wikariusz z tejże parafii, ks. Mariusz Malinowski.
   Spotkanie rozpoczęło się w salce parafialnej. Przybyły nań grupy z Książek, Grudziądza (z parafii św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża Świętego), Wąbrzeźna, Ryńska, Przeczna, Działdowa (była to najbardziej liczna grupa) oraz wspólnoty z parafii toruńskich: św. Jakuba, św. Józefa, MB Zwycięskiej, oo. jezuitów, oo. michaelitów, MB Królowej Polski oraz Miłosierdzia Bożego - łącznie ok. 200 osób. Każda wspólnota była witana gorącym śpiewem. Następnie wszyscy przenieśli się do kościoła, gdzie nastąpiło przedstawienie grup, ich moderatorów i zawiązanie wspólnoty. W trakcie przedstawiania wspólnot były przypominane życiorysy świadków dobra; wspominano: Matkę Teresę z Kalkuty, św. Maksymiliana Marię Kolbe i ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.
   Kolejnym punktem programu była Eucharystia. Przewodniczył jej ks. Adam Ceynowa, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii diecezjalnej w koncelebrze z dziewięcioma kapłanami, wśród których znaleźli się ks. Sylwester Ćwikliński, dyrektor formacji apostolstwa świeckiego, ks. Sławomir Skonieczka, diecezjalny moderator ruchu Światło-Życie oraz moderatorzy przybyłych wspólnot. Ks. Sławomir Skonieczka wygłosił homilię, w której nawoływał do zacieśnienia naszych więzi z Maryją, bo przez Nią zbliżamy się do Jezusa.
   Po Mszy św. udaliśmy się do znajdującej się po drugiej stronie ulicy cerkwi prawosławnej św. Mikołaja Cudotwórcy, gdzie tamtejszy proboszcz, ks. Mikołaj Hajduczenia opowiedział nam o zasadach wiary prawosławnej. Dzień wspólnoty zakończyła agapa - uczta miłości.

   Piotr Brzostek

  • Z cyklu Spotkania
   (12kB)

   29 listopada prof. Wacław Bała wygłosił w toruńskim Centrum Dialogu Społecznego prelekcję nt. Prywatyzacja ciepłownictwa w Toruniu - czy będzie nas stać na ogrzewanie mieszkań?. Ciepłownictwo podlega obecnie ustawie z początku 1999 r. Troska o bezpieczeństwo ciepłownicze jest sprawą bardzo ważną. Informacje o planowanej prywatyzacji ciepłownictwa w Toruniu poruszyły opinię publiczną, stąd też temat zainteresował i zgromadził wiele osób.
   Ciekawe były zadawane przez publiczność pytania: Kto zarabia na cieple najbardziej - wytwórcy, przesyłający czy spółdzielnie mieszkaniowe?; Jak wiemy, związki zawodowe są za sprzedażą PEC-u inwestorowi strategicznemu. Porównują to z sytuacją Nestle. Czy to można porównywać?; W atmosferze Torunia wiele jest niepokoju w związku z prywatyzacją PEC-u. Nie brak opinii, że to tylko Urząd Miejski potrzebuje pieniędzy. Jak jest naprawdę? Co może powodować niepokój?; Co zrobić, aby nie płacić stałego abonamentu latem - gdy nie korzystamy z sieci?; Co jest przyczyną dużych strat ciepła w woj. kujawsko-pomorskim?; Dlaczego konieczna jest prywatyzacja? Czy inne państwa sprzedają energetykę w tak dużym stopniu inwestorom pozakrajowym?; Jak PEC może funkcjonować przy tak dużych stratach na cieple bez inwestowania?; Dlaczego Rada Miejska nie podjęła w odpowiednim czasie kroków na wzór Ostrowa Wlkp., gdzie przeprowadzono prywatyzację spółek miejskich (m.in. PEC-u) z udziałem mieszkańców?

   ks. Józef Nowakowski
   Diecezjalny Duszpasterz Ludzi Pracy

   Dekanaty grudziądzkie

  • Święto patronalne członków Akcji Katolickiej
   (34kB)

   Uroczystość Chrystusa Króla, która przypadła w niedzielę 25 listopada, w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu, była świętem patronalnym członków Akcji Katolickiej. Z tej racji członkowie wraz z rodzinami uczestniczyli w uroczystej Mszy św., której przewodniczył opiekun duchowny wspólnoty. O przygotowanie oprawy liturgicznej zadbali członkowie Akcji Katolickiej. Modliliśmy się o błogosławieństwo Boże, opiekę i wstawiennictwo Matki Bożej dla członków, rodzin i kapłanów parafii, oraz abyśmy byli wierni przyjętym zobowiązaniom i celom działania.
   W październiku 1996 r. dzięki życzliwości i przychylności proboszcza parafii - ks. Piotra Neumana zawiązała się Akcja Katolicka. Minęło już pięć lat... Może to znak, ze Pan Bóg daje nam szansę, aby się przebudzić i ożywić, aby zbudować struktury, w których życie wspólnotowe wre, gdzie czuje się, że ludzie nie są sobie obcy, wiedzą o swoich problemach. W takiej wspólnocie łatwiej jest żyć, tam świeccy i kapłani tworzą jedno Ciało Chrystusa, którym jest Kościół. Akcja Katolicka ma uaktywniać i pobudzić nas, ludzi świeckich, byśmy poczuli się współgospodarzami Kościoła. Chodzi o to, by włączając się świadomie i odpowiedzialnie w życie parafii, pozwolić Panu Bogu kształtować nas tak, byśmy przepełnieni Duchem Świętym szli pracować na wszystkich polach: kulturalnym, gospodarczym i społecznym. Jeżeli nie jest Ci obojętne, co dzieje się w parafii i chcesz nam pomóc, to przyjdź na spotkanie Akcji Katolickiej. Czuj się zaproszony. Spróbujemy razem się zastanowić, przemyśleć, przemodlić i zobaczyć co, gdzie i jak Pan Bóg chce, byśmy rozwijali nasze wnętrza i ulepszali świat. Bóg potrzebuje każdego z nas. Potrzebuje ciebie i mnie, bo tylko przez nas może iść tam, gdzie nie jest znany. Dlatego musimy wzrastać duchowo, by być Jego uczniami i świadkami w dzisiejszym świecie, w domu i pracy, tam gdzie On nas w danym momencie stawia. Naszym celem jest przez Maryję i z Maryją służyć Jezusowi Chrystusowi, Kościołowi, parafii i diecezji.

   Maria Szczęsna

   Wkrótce

  • Zaproszenie na koncerty

   12 stycznia odbędą się trzy koncerty w ramach Pomorskiego Festiwalu Kolęd, zorganizowanego z okazji jubileuszu 90-lecia Oddziału Pomorskiego PZCHiO w Toruniu oraz 135-lecia ruchu chóralnego na Pomorzu Nadwiślańskim i Ziemi Chełmińskiej.
   O godz. 9.30 w kościele garnizonowym w Chełmnie wystąpi Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury.
   O godz. 17.00 w kościele św. Katarzyny w Brodnicy słuchaczom zaprezentują się miejscowy Młodzieżowy Chór Miejski Canto Grazioso, Miejska Orkiestra Dęta Brodnickiego Domu Kultury oraz Rzemieślniczy Chór Lutnia z Włocławka.
   O godz. 17.30 w kościele akademickim św. Ducha w Toruniu wystąpią miejscowe zespoły: chór kameralny Astrolabium, chór Tibi Domine oraz żeński chór Argentum.

   ts

  • Z cyklu "Spotkania"

   10 stycznia o godz. 19.00 w toruńskim Centrum Dialogu Społecznego odbędzie się kolejny wykład z cyklu Spotkania. Tym razem w roli prelegenta wystąpi prof. Grzegorz Górski, który podejmie temat Jak wprowadzać chrześcijańskie zasady zachowania poprzez działalność samorządów terytorialnych?.

   ts

  • Czas ferii może być dobrze wykorzystany!

   Nadchodzi czas ferii. To dni zasłużonego odpoczynku, a także nabrania sił do nowej pracy. Dla młodzieży i rodziców oznacza to zarazem pytanie: Jak wykorzystać ten okres twórczo, mądrze, by nie tylko zaznać relaksu, ale także przeżyć coś nowego, atrakcyjnego oraz pogłębić swoje doświadczenia duchowe?.
   Zakon Pijarów, którego posłannictwem jest m.in. troska o dobre wykształcenie i wychowanie młodego pokolenia przygotował na czas ferii szereg propozycji, które warto rozważyć. Dla młodzieży męskiej, która w tym roku zdaje maturę są to REKOLEKCJE PRZEDMATURALNE. To bodajże ostatnia chwila, by zastanowić się, rozważyć, zdecydować: Co dalej? Co po maturze? Aby odpowiedź była trafna, trzeba się wyciszyć, przemodlić przyszłość, wejść w zażyłość z Bogiem, by wraz z Nim podjąć dobre decyzje. Pijarzy otwierają swoje domy, zapraszają do wspólnot, aby tam napotkać ciszę, przyjaciół i czekającego Chrystusa.
   Terminy rekolekcji są następujące: 21-25.stycznia w Krakowie (w seminarium duchownym), 28 stycznia-1 lutego w Krakowie oraz 30 stycznia-3 lutego w Rzeszowie (w domu nowicjatu).
   Dla osób młodszych, uczniów klas III gimnazjum oraz ze szkół średnich, organizowane są PIJARSKIE DNI SKUPIENIA, w tym roku pod hasłem: ...sercem przyjęta wiara! (Rz 10,10). Terminy: 21-25 stycznia w Krakowie; 28 stycznia-1 lutego w Krakowie; 4-8 lutego w Rzeszowie; 4-8 lutego w Jeleniej Górze.
   Jeśli ktoś szuka umocnienia w wierze, pragnie odnowić swoją modlitwę, a jednocześnie stworzyć wspólnotę radości i przyjaźni, to dni skupienia są dla niego oczywistą okazją. Warto dodać, że rekolekcje dają także możliwość poznania wspólnoty zakonnej - duchowości i posłannictwa pijarów. W dobie poważnych ograniczeń finansowych ważne jest także to, że organizatorzy nie ustalają odpłatności. Koszt uczestnictwa to po prostu ofiara dowolna według osobistych możliwości.
   Ostatnią propozycją jest NARCIARSKI OBÓZ ZIMOWY dla ministrantów i lektorów. Zapraszamy ministrantów (gimnazjum, klasy I-III) oraz lektorów (szkoła średnia). Program rekolekcyjny jest uzupełniony o to, co rodzi się z obecności gór za oknem: radość nart, sanek, górskich spacerów. Osoby, które nie jeżdżą na nartach, również mogą przyjechać. Miejscem obozu jest ośrodek rekolekcyjny w Pieninach (wspólny przejazd z Krakowa). Termin 2-9 lutego. Koszt 230 zł.
   Dla osób zainteresowanych powyższymi propozycjami podajemy adres, pod którym można zasięgnąć informacji oraz dokonać zgłoszenia: ks. Józef Tarnawski SP, ul. Meissnera 20, 31-457 Kraków, 012/411-28-51; 0603/320-650;
   http://www.pijarzy.pl E-mail: tarnawski@pijarzy.pl

   Ks. Józef Tarnawski SP

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56) 6549670, fax- (0-56) 622-05-41
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Marek Borzyszkowski  tel. (056) 642 85 87 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia