GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 6(373)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 10 II 2002 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Walentynki po chrześcijańsku - Krzysztof Nowicki
 • Z pietyzmem dla zabytków - Teresa Tylicka
 • Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku Ks. Wojciech Miszewski
 • Przygoda z Bratem Rogerem - Jaga
 • Czy wielkie cierpienia są nieme? - Barbara Szczerbiak
 • Wspomnienie biskupa Chrystiana - Zenon Zaremba
 • Święci Cyryl i Metody - patronowie Europy - O. Leszek Gołębiewski SJ
 • Duszpasterstwo Pielgrzymkowe zaprasza
 • Z życia diecezji opracowane przez Tomasza Strużanowskiego

  • Powołanie jako wezwanie do pełnego zawierzenia się Chrystusowi

   5 stycznia Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu przeżywało pierwszy w tym roku dzień skupienia. Prowadził go bp Józef Szamocki, który podjął rozważania nad tajemnicą Bożego powołania. Zgłębiając jego treść, Ksiądz Biskup powiedział, że istotą powołania jest odkrycie wezwania do pełnego zawierzenia Bogu. Powołany, aby prawdziwie rozkochał się w Jezusie Chrystusie, który od 2000 lat żyje w Kościele, musi w pełni powierzyć Mu swoje życie. Zawierzenie Bogu wymaga jednak ogołocenia własnej osoby z wszystkiego, co człowiek zwykł nazywać swoim, czyli ze swoich planów, pomysłów, chęci itd. Tak właśnie apostołowie, a wcześniej trzej królowie, potrafili dostrzec w Jezusie długo oczekiwanego Mesjasza i zapałać do Niego niegasnącą miłością.
   Troska o zdolność do takiego zawierzania Bogu, nawet w najbardziej banalnych momentach życia, powinna nieustannie towarzyszyć każdemu człowiekowi, a powołanemu do kapłaństwa szczególnie, aby moc Chrystusa trwała w powierzonej sobie owczarni. Miejscem, w którym powołany do kapłaństwa musi poprzez wiarę i zawierzenie rozwinąć jak najpełniej swoje powołanie, jest seminarium. Każdy powołany wezwany jest do przeżycia powołania jako daru z całego siebie i winien to być czytelny znak dla świata. Tajemnicą powołania kapłańskiego, a także i chrześcijańskiego jest - jak zaznaczył w podsumowaniu Ksiądz Biskup - nieustanne podejmowanie każdego trudu i każdej ofiary z miłości do Boga, czyli realizowanie Jego planu w stosunku do nas i do wspólnot, w których On nas postawił w każdym dniu naszego życia.

   alumn Marcin S.

  • Spotkania opłatkowe

   Grudzień i styczeń to czas tradycyjnych spotkań opłatkowych organizowanych przez parafie, ruchy i stowarzyszenia. Do naszej redakcji dociera - szkoda, że często ze sporym opóźnieniem - wiele relacji z tych uroczystości. Niestety, z uwagi na szczupłość łamów i fakt, że za tydzień będziemy przeżywać już pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, w tym numerze - i to w formie skróconej - zmuszeni jesteśmy zakończyć publikowanie tego typu informacji.
   W ostatnim czasie otrzymaliśmy korespondencje o następujących spotkaniach opłatkowych:
   - dla członków wspólnot działających w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu, które odbyło się 15 grudnia.
   - dla członków ruchów i stowarzyszeń (13 grudnia), dla chorych (15 grudnia) oraz dla służby liturgicznej (20 grudnia) w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grucie.
   - dla członków ruchów i stowarzyszeń działających w parafii św. Michała Archanioła w Toruniu (5 stycznia).

   ts

   Dekanaty grudziądzkie

  • Koncert w muzeum

   W październiku 2000 r. uroczyście obchodzono 75. rocznicę powstania najstarszego w Grudziądzu Chóru Męskiego Echo im. Pawła Osińskiego. Utworzyła go nieliczna grupa entuzjastów śpiewu, ludzi młodych, którzy pragnęli utrzymać bogate tradycje śpiewacze nadwiślańskiego grodu oraz ocalić od zapomnienia polską pieśń religijną i patriotyczną. W okresie międzywojennym chórem opiekowali się miejscowi rzemieślnicy; obecnie patronuje mu i wspiera Grudziądzka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Od 1991 r. liczący 40 osób zespół chórzystów prowadzi utalentowany młody dyrygent Jerzy Cieślak.
   Członkowie chóru wywodzą się z prawie wszystkich wspólnot parafialnych należących do dekanatów grudziądzkich. Do wieloletniej tradycji należą koncerty kolęd w świątyniach grudziądzkich w okresie świąt Bożego Narodzenia. Również w tym roku "Echo" wystąpiło z wieloma koncertami przepięknych polskich kolęd w niemal wszystkich kościołach Grudziądza.Echo koncertuje też w salach grudziądzkiego muzeum. Taki koncert pt. Biją dzwony odbył się 11 stycznia br. Dyrygował Jerzy Cieślak przy akompaniamencie Arkadiusza Szopy. Wykonano kolędy polskich kompozytorów, a także pieśni związane z folklorem góralskim. Sala była po brzegi wypełniona słuchaczami i miłośnikami muzyki, którzy gromkimi brawami nagrodzili wykonawców. Należy podkreślić, że chór w swoim repertuarze nawiązuje przede wszystkim do wartości chrześcijańskich. Promuje pieśni religijne oraz patriotyczne. Niejednokrotnie uświetniał nabożeństwa eucharystyczne w grudziądzkich świątyniach.

   Zenon Zaremba

  • Parafialny dzień skupienia

   8 grudnia Stowarzyszenie Rodzin Katolickich rejonu grudziądzkiego zorganizowało dla swoich członków dzień skupienia w kościele św. Andrzeja Boboli w Pieńkach Królewskich k. Mniszka. Spotkanie rozpoczęło się wspólną Mszą św. W koncelebrze udział wzięli księża asystenci Stowarzyszenia Rodzin Katolickich dekanatu Grudziądz: ks. kan. Józef Lipski, ks. Marek Borzyszkowski i ks. Marek Wróblewski. Następna część programu odbyła się w domu katechetycznym, gdzie Katarzyna Sikora wygłosiła pogadankę na temat zagrożeń dla rodziny istniejących w dzisiejszym świecie.

   gg

   Dekanat Lidzbark Welski

  • Dwie rocznice
   (21kB)

   30 grudnia odbyły się uroczystości zamykające obchody 700-lecia Lidzbarka i 10-lecia miejscowej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszę św. celebrował i słowo Boże wygłosił bp Andrzej Suski, a koncelebransami byli ks. dziekan Marian Kruszona i proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ks. Marian Wiśniewski. Liturgię poprzedziły słowa powitania i wprowadzenie do tej uroczystości. Przemawiali kolejno: burmistrz miasta Jan Rogowski i ks. Marian Wiśniewski. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił obraz Miłosierdzia Bożego przeznaczony do bocznego ołtarza budującej się świątyni, a także podziękował i pogratulował całej parafii za tak znaczące osiągnięcia. Poinformował też o mianowaniu ks. proboszcza Mariana Wiśniewskiego kanonikiem honorowym kapituły chełmżyńskiej.

   xj

   Dekanat Lubawa

  • Najstarszy kapłan diecezji
   (27kB)

   1 listopada 92. urodziny obchodził ks. prał. Stanisław Sowiński. Jubilat urodził się w Pomierkach, święcenia kapłańskie przyjął w Pelplinie 17 grudnia 1932 r. Od 1945 r. do 1990 r. był proboszczem parafii w Grabowie Lubawskim. W 1990 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w swoim domu rodzinnym w Pomierkach.
   17 grudnia przypadała 69. rocznica święceń kapłańskich ks. Stanisława; z tej okazji ks. dziekan Tadeusz Breza w koncelebrze z Jubilatem odprawił w Jego domu Mszę św., w której uczestniczyła także rodzina.. Była to dla ks. Stanisława ogromna radość. Redakcja Głosu z Torunia składa przewielebnemu kapłanowi z tej okazji najserdeczniejsze życzenia, zapewniając o modlitwie.

   xz

   Dekanat Łasin

  • Żywa szopka
   (26kB)

   Grupa wiernych z parafii św. Wawrzyńca w Szczepankach pod kierownictwem proboszcza, ks. Wojciecha Kalwiga, zbudowała w kościele ogromną szopkę i przedstawiła żywy żłóbek. Poszczególne role zagrali: Maria i Dariusz Dziarscy z córeczką Natalią (Święta Rodzina), Tadeusz Błaziak i Krzysztof Kuczek (pasterze), Zbigniew Sikorski, Henryk Goryński i Paweł Piątek (Trzej Królowie) oraz Wioletka Gizińska, Maria Kuczek i Kasia Erdmańska (aniołowie).
   Żywy żłóbek dał mieszkańcom parafii wiele przeżyć duchowych, w szczególny sposób rozbudzając wyobraźnię dzieci, dla których szczególną atrakcję stanowiły niewątpliwie biorące udział w inscenizacji żywe zwierzęta: owieczki, kucyk i koza.
   Niech żywy żłóbek owocuje miłością do Jezusa i bliźnich w parafii na długie lata.

   wk

   Wkrótce

  • W rocznicę śmierci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

   W sobotę 23 lutego przypada 57. Rocznica śmierci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Z tej okazji już w czwartek 21 lutego o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się uroczyste wspomnienie, na które złożą się recital fortepianowy oraz referaty: dr. Piotra Kurlendy (Organizacje katolickie w Toruniu w czasach II Rzeczpospolitej) oraz dr. Waldemara Rozynkowskiego (Bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski - inicjator ruchu Legion Chrystusa).
   W sobotę 23 lutego o godz. 11.00 w kościele Wniebowzięcia NMP abp Marian Przykucki będzie przewodniczył Mszy św. w intencji rychłej kanonizacji Błogosławionego.

   xjn

  • Rocznica pierwszej wywózki

   W 62. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir, Oddział Toruński Związku Sybiraków zaprasza w niedzielę 10 lutego o godz. 13.15 do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na uroczystą Mszę św. Po nabożeństwie pod tablicą upamiętniającą ofiary stalinowskich represji zostaną złożone kwiaty

   xz

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56) 6549670, fax- (0-56) 622-05-41
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Marek Bożyszkowski  tel. (056) 642 85 87 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl