GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 7 (374)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 17 II 2002 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Chwalcie imię Pana o. Paweł Drobot CSsR
 • Kilka słów o sobie o. Ryszard Marcinek CSsR
 • U trumny
 • Zwycięzcy dam wieniec życia - Tomasz Strużanowski
 • Toruński Chór w Wiecznym Mieście - Małgorzata Tkacz
 • Z życia diecezji opracowała Barbara Czerny

   Dekanaty grudziądzkie

  • 82. rocznica powrotu Grudziądza do Macierzy
   (32kB)

   Przez 148 lat miasto Grudziądz wraz z powiatem znajdowało się pod zaborem pruskim. Po zakończeniu I wojny światowej na mocy traktatu wersalskiego ziemia chełmińska wraz z Grudziądzem przypadła Polsce. W ten sposób na dzień 23 stycznia 1920 r. wyznaczono datę przekazania władzy w mieście przez Niemców polskim komisarzom. Tego dnia - jak podają źródła archiwalne i naukowe - nadburmistrz Grudziądza, pierwszy późniejszy prezydent miasta - Józef Włodek, podpisał w ratuszu protokół przekazujący cywilną i wojskową władzę polskiej komisji odbiorczej. Wielkim wydarzeniem było wkroczenie w godzinach popołudniowych wojsk dowodzonych przez gen. dyw. Stanisława Prószyńskiego z legendarnych oddziałów grupy operacyjnej frontu pomorskiego gen. Hallera. Ówcześni mieszkańcy nadwiślańskiego grodu witali ich bardzo serdecznie, biorąc udział w wielkiej patriotycznej manifestacji.
   Z okazji 82. rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy w kolegiacie św. Mikołaja odprawiona została uroczysta Msza św. koncelebrowana z udziałem prezydenta miasta Bożesława Tafelskiego, kompanii honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i harcerskich oraz chóru Echo. Mszy św. przewodniczył ks. inf. Tadeusz Nowicki. Obecni byli kapłani dekanatu grudziądzkiego z dziekanem ks. prał. Henrykiem Kujaczyńskim i wicedziekanem ks. kan. Stanisławem Andrikiem. Ksiądz Infułat w homilii zaakcentował historyczną wartość i znaczenie powrotu Grudziądza do Macierzy po długotrwałej niewoli. Nawiązał do wielkich tradycji utrzymania polskiego rodowodu i religii w czasie zaboru pruskiego, zwrócił uwagę na duchową wartość odnowy moralnej i religijnej, które są wartościami nadrzędnymi w aspekcie właściwego funkcjonowania naszego miasta również w dzisiejszych czasach.
   Po zakończeniu Mszy św. pod pomnikiem Żołnierza Polskiego z zachowaniem pełnego ceremoniału wojskowego odbyła się manifestacja mieszkańców Grudziądza, podczas której u stóp pomnika złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

   Zenon Zaremba

   Dekanat Nowe Miasto Lubawskie

  • Złoty jubileusz
   (32kB)

   28 grudnia 2001 r. w kościele św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim odprawiona została Msza św. w intencji małżonków, którzy w latach 2000 i 2001 obchodzili 50-lecie sakramentu małżeństwa. W uroczystej Eucharystii uczestniczyło 15 par małżeńskich: pp. Helena i Ireneusz Banaszewscy, Urszula i Bronisław Cieszyńscy, Maria i Wojciech Grzybowscy, Halina i Bronisław Jeleniewscy, Alicja i Franciszek Krzemieniewscy, Lucyna i Józef Liberaccy, Monika i Leon Ługiewiczowie, Teresa i Edward Małkiewiczowie, Zofia i Henryk Mączkowscy, Irena i Stanisław Mejkowie, Maria i Feliks Moczadłowie, Emilia i Edmund Słupscy, Kunegunda i Stanisław Woźniakowie, Zofia i Franciszek Ząbkiewiczowie, Janina i Józef Żywiccy oraz rodziny Jubilatów. Mszę św. przed cudownym obrazem Matki Bożej Łąkowskiej odprawił ks. Piotr Nowak. W homilii skierowanej do złotych par mówił o miłości i wierności, które stanowią o trwałym, długoletnim pożyciu małżeńskim. Po liturgii Słowa Jubilaci odnowili akt przysięgi małżeńskiej. Na zakończenie Mszy św. kapłan pobłogosławił Jubilatów i życzył im zdrowia oraz długich lat życia, zaś małżonkowie w pieśni Matko Pomocy Nieustającej proś Boga za nami oddali się w opiekę Maryi. Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w świetlicy Wincentówka, gdzie Jubilatów powitał i złożył im życzenia proboszcz parafii ks. Stefan Rejewski. Potem, przy kawie i słodyczach rozmawiano, wspominano, śpiewano kolędy, pieśni patriotyczne i biesiadne. Na zakończenie spotkania złoci Jubilaci zaśpiewali Apel Jasnogórski.

   Edmund Słupski

   Dekanaty toruńskie

  • Ponawiamy apel do Czytelników Niedzieli

   Biblioteka działająca w parafii Chrystusa Króla w Toruniu organizuje od ubiegłego roku cykl spotkań wspomnieniowych o ks. kard. Stefanie Wyszyńskim, pt. Ścieżynką opodal drogi Wielkiego Prymasa. Jedno ze spotkań organizatorzy zamierzają poświęcić pobytom Prymasa Tysiąclecia w Toruniu. W związku z tym Biblioteka zwraca się z gorącą prośbą do Czytelników Niedzieli. Osoby, które pamiętają spotkania z ks. kard. Stefanem Wyszyńskim i zgodzą się przekazać wspomnienia - informacje na ten temat, choćby najmniejsze (wszystkie będą bardzo cenne) -serdecznie prosimy o kontakt telefoniczny (056) 62-332-75 lub pisemny: Biblioteka Parafialna przy kościele Chrystusa Króla, ul. Bażyńskich 19, 87- 100 Toruń.

   br

  • Coraz piękniej
   (17kB)

   Po wielomiesięcznym trudzie w kościele Miłosierdzia Bożego w Toruniu zakończono prace przy podsufitce. Oparta na bazie kręgów centrycznych doskonale wkomponowała się w wystrój kościoła i, co najważniejsze, sprawiła, że jego wnętrze stało się jaśniejsze i jeszcze bardziej sprzyjające modlitwie. Kolejną inwestycją było wyłożenie piaskowcem ściany prezbiterium. Kamień ten nie tylko podnosi estetykę wnętrza, ale przede wszystkim stanowi wspaniałe tło dla znajdującego się w świątyni Drzewa Życia, krzyża upamiętniającego wizytę w Toruniu Jana Pawła II. Wykończenie tych wielkich inwestycji stało się dla parafian źródłem ogromnej radości oraz zachętą do jeszcze aktywniejszego włączenia się w dalsze prace przy budowie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu.

   nn

   Wkrótce

  • ...o charyzmatycznych sektach odchrześcijańskich

   Oddział Rejonowy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej oraz Toruńskie Centrum Informacji o Sektach i Ruchach Religijnych serdecznie zapraszają na wykład otwarty poświęcony charyzmatycznym sektom odchrześcijańskim pt. Potrzeba uzasadnienia i obrony swojej wiary, który wygłosi ks. doc. dr hab. Andrzej Siemieniewski, prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wraz z nim w spotkaniu będą uczestniczyć członkowie Katolickiego Serwisu Apologetycznego, m.in. Jacek Jureczko, były pastor Kościoła Zielonoświątkowego. Spotkanie odbędzie się w środę, 20 lutego, o godz. 18.45 w Centrum Dialogu Społecznego przy ul. Łaziennej 22.

   mm

  • Spotkanie Polskich Harcerzy
   - ku czci bł. ks. S. W. Frelichowskiego

   23 lutego Duszpasterstwo Środowisk Harcerskich Diecezji Toruńskiej po raz kolejny zaprasza na Spotkanie Polskich Harcerzy pod hasłem: Idea harcerstwa: wychowanie młodzieży przez młodzież jest najdziwniejszą, ale najlepszą. (ks. S. W. Frelichowski). W programie: Msza św. o godz. 11.00 w sanktuarium bł. ks. S. W. Frelichowskiego (parafia WNMP w Toruniu, ul. Panny Marii 2) i seminarium o godz. 13.00 w Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II przy ul. Łaziennej 22.
   Wykład pt. Koncepcja wychowania harcerskiego, a zadania stojące przed harcerstwem wygłosi ks. Jerzy Żytowiecki - Diecezjalny Duszpasterz Harcerzy w Archidiecezji Wrocławskiej, a dr hm Jaromir Durczewski - Komendant Hufca ZHP im. Mikołaja Kopernika w Toruniu wygłosi wykład pt. Jubileuszowe refleksje nad dziejami harcerstwa kujawsko-pomorskiego.

   Ks. Sylwester Ćwikliński
   Duszpasterz Środowisk Harcerskich DT

  • Spotkania Małżeńskie

   Zapraszamy wszystkie małżeństwa na Spotkania Małżeńskie poświęcone odnowieniu więzi małżeńskiej. Tak zwany weekend małżeński odbędzie się w dniach 8-10 marca w domu rekolekcyjnym na Piaskach w Bydgoszczy. Początek Spotkań w piątek o godz. 17.30, zakończenie w niedzielę o godz. 15.00. Zgłoszenia przyjmują Halina i Janusz Mazurkowie, tel.: (0-56) 654 34 00.

   hjm

  • Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Jana Hamerskiego

   W piątek 8 marca o godz. 18.00 w katedrze Świętych Janów w Toruniu zostanie odprawiona Msza św. o beatyfikację Sługi Bożego ks. Jana Hamerskiego, kapłana, który poświęcił swoje życie z miłości do powierzonych jego pasterskiej trosce owiec. Pragniemy niniejszym zaprosić wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego ks. Jana i rozwoju dzieła powołań w naszej diecezji.

   Ks.W.F.

  • Pielgrzymka do Włoch

   Pielgrzymka do Włoch z okazji 10-lecia diecezji odbędzie się w pierwszych dniach marca br. Spotkania jubileuszowe w Rzymie przewidziane są na 8 i 9 marca. Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Diecezji Toruńskiej przygotowało dwie wersje programu: 8-dniowy i 10-dniowy. W czasie pobytu we Włoszech przewidziane jest m.in. zwiedzanie Rzymu, Asyżu, Monte Cassino, Wenecji, Padwy, San Giovani Rotondo. Bliższe informacje można uzyskać w siedzibie Duszpasterstwa Pielgrzymkowego w Toruniu przy ul. Kopernika 6, tel. (056) 6221042 lub 0601 705049, bpielgrzym@diecezja.torun.pl. Biuro czynne jest od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 do 18.00.

  • Pielgrzymka maturzystów

   Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Toruńskiej przypomina, że tegoroczna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę odbędzie się w sobotę 2 marca. Jej program przedstawia się następująco:
   13.00 - nabożeństwo pokutne w bazylice
   14.30 - spotkanie w auli Jana Pawła II
   17.00 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego
   19.00 - Droga Krzyżowa na wałach.
   Bliższe informacje na temat wyjazdu można uzyskać u katechetów.

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku od 10.00 do 12.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Marek Borzyszkowski  tel. (056) 642 85 87 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl