GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 8(375)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 24 II 2002 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Diecezjalne Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim - Teresa Łukaszek
 • Kapłan pogodnego uśmiechu - Helena Maniakowska
 • Piękny dar dla pokoleń -
 • Przylgnąć do cierpiącego Jezusa - o. Ryszard Marcinek CSsR
 • Z życia diecezji opracowane przez Marię Major

   Dekanat Golub

  • Spotkanie szkół
   (24kB)

   Niech echo betlejemskich wydarzeń przyprawi nas ponownie o zachwyt i wzruszenie, da nam poczucie bezpieczeństwa, obudzi śpiew... - tę radość przeżywali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Ostrowitem koło Kowalewa Pomorskiego, w której po raz drugi odbył się międzyszkolny przegląd jasełek, będący okazją do spotkania, poznania się i wspólnego świętowania, nie zaś międzyszkolnej rywalizacji. Towarzyszyło mu wspólne śpiewanie kolęd oraz słodki poczęstunek. Uczestnicy przeglądu zostali nagrodzeni gromkimi brawami i uhonorowani okolicznościowymi dyplomami. Odwiedzili również Izbę Pamięci poświęconą patronowi szkoły Tadeuszowi Jędryczce, nauczycielowi z nieistniejącej już szkoły w Pociardowie, zamordowanemu w 1939 r. przez Niemców.

   Anna Morawska

   Dekanat Grudziądz

  • 43. rocznica święceń kapłańskich ks. inf. Tadeusza Nowickiego
   (33kB)

   Dziekan pierwszego dekanatu grudziądzkiego, ks. inf. Tadeusz Nowicki, Pronotariusz Apostolski, prepozyt Kapituły Kolegiackiej Grudziądzkiej, długoletni proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Grudziądzu obchodził 18 stycznia 2002 r. 43. rocznicę święceń kapłańskich. Mszę św. dziękczynną koncelebrowaną w intencji swego Proboszcza o godz. 18.30 odprawili księża wikariusze świątyni kolegiackiej: ks. Tadeusz Kozłowski, ks. Robert Fabian, i ks. Leszek Stefański. Przedstawiciele wszystkich wspólnot parafialnych wręczyli wiązanki kwiatów i złożyli Księdzu Infułatowi najserdeczniejsze życzenia obfitych łask Bożych, zdrowia, długich lat życia i nieustannej opieki Matki Bożej Łaskawej Grudziądzkiej, której piękny wizerunek zdobi od kilku wieków kolegiacką świątynię i jest czczony przez wiele pokoleń mieszkańców, nie tylko ziemi grudziądzkiej. Za pamięć i modlitewne wsparcie padły z ust Księdza Infułata gorące i szczere kapłańskie podziękowania.
   Ks. Nowicki jako długoletni proboszcz cieszy się wśród parafian wielkim autorytetem i szacunkiem, przede wszystkim za skromność, ale i za ogromną inwencję jako gospodarz parafii farnej. To właśnie z jego inicjatywy Matka kościołów grudziądzkich otrzymała wiele nowego blasku. Stała się nie tylko obiektem kultu religijnego, ale również wypiękniała zewnętrznie po szczęśliwie zakończonych pracach konserwatorskich jako wysoko ceniony w Diecezji Toruńskiej zabytek sztuki gotyckiej. Starannie została również uprzednio wykonana infrastruktura otaczająca teren kolegiaty. Aktualnie trwają prace przy nowym estetycznym parkanie cmentarnym. To tylko niektóre dzieła, które wyrosły z inicjatywy ks. inf. Tadeusza Nowickiego, a którym towarzyszyła wielka życzliwość i ofiarność parafian.

   Zenon Zaremba

  • Dzieci przyszły do Jezusa
   (39kB)

   W niedzielę 13 stycznia na zaproszenie ks. prał. Józefa Sołobodowskiego w parafii Mokre wystąpiły podopieczne z Domu Dziecka w Białochowie. Do popisu w kościele parafialnym przygotowały się dzieci bardzo starannie pod kierunkiem pani wychowawczyni Agnieszki Moritz. Dzieci z wielką tremą przeżywały swój występ, a wierni obecni na sumie nagrodzili je gorącymi oklaskami. Na twarzach słuchaczy widoczne było ogromne wzruszenie. Na koniec dzieci otrzymały słodycze. Rozradowane tym, że mogły wystąpić przed tak licznym gronem, powróciły do swojego domu.

   Ks. Józef Sołobodowski

   Dekanat Toruń

  • Ekologiczne zagrożenia zdrowia kobiety

   5 lutego w Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu odbyło się szkolenie pracowników Poradnictwa Rodzinnego Diecezji Toruńskiej, które poprowadził dr Szymon Wojtylak, specjalista patomorfologii w Instytucie Położnictwa Akademii Medycznej w Gdańsku. Tematem szkolenia były Ekologiczne zagrożenia zdrowia kobiety w wyniku stosowania antykoncepcji. Na wstępie prelegent zaznaczył, że jako człowiek, lekarz i nauczyciel akademicki czuje się zobowiązany moralnie do prezentowania prawdy o skutkach ogólnoustrojowych (w szczególności tkankowych) w organizmie kobiety po stosowaniu środków antykoncepcyjnych, m.in. środków hormonalnych. Stwierdził, że ulotki zamieszczone przy środkach antykoncepcyjnych zawierają mnóstwo niedomówień. Duże niebezpieczeństwo tkwi w promocji środków antykoncepcyjnych wśród dziewcząt w okresie pokwitania, a wczesny wiek inicjacji seksualnej ma wpływ na raka narządów rodnych. Dr Wojtylak poparł prelekcję licznymi przezroczami ze swojej praktyki lekarskiej w Akademii Medycznej. Spotkanie zakończyło się dyskusją i pytaniami uczestników, na które odpowiadał prelegent.

   Helena Maniakowska

  • To był bal...
   (39kB)

   7 lutego w tłusty czwartek w salkach kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Toruniu na Stawkach panie z grupy charytatywnej zorganizowały dla dzieci z osiedla bal przebierańców. Bal pod hasłem Radujmy się z Panem otworzył ks. Jacek Raszkowski. Dzieci śpiewały piosenki Arki Noego, tańczyły i brały udział w licznych konkursach: wiedzy, sprawnościowym, piosenkarskim. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy balu słodki poczęstunek i napoje chłodzące. Radosne miny dzieci wskazywały, że dobrze bawiły się i radośnie spędziły czas.

   Janina Kulik
   Fot.

   Wkrótce

  • Globalizacja a tożsamość narodowa

   1 marca (piątek) w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu odbędzie się konferencja nt. Globalizacja a tożsamość narodowa, którą organizuje Duszpasterstwo Akademickie oo. Jezuitów w Toruniu, Katedra Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia, Katolickie Biuro Informacji i Inicjatyw Europejskich (OCIPE) w Warszawie. Program konferencji przedstawia się następująco:
   10.30 - otwarcie sesji - Wojciech Grochowski - Prezydent Torunia, bp Andrzej Suski - Biskup Toruński, - prof.dr hab. Jan Kopcewicz - Rektor UMK
   11.00 - Spór o kształt globalizacji. Amerykański a europejski model demokracji.- prof. Janusz Symonides (UMK Toruń)
   11.40 - Globalizacja rynków finansowych i jej etyczne cele -prof. Jan Głuchowski (UMK)
   12.20 - Kościół wobec globalizacji - prof. Aniela Dylus (UKSW Warszawa) 13.00 - dyskusja - prowadzi prof. Sławomir Kalembka (UMK Toruń)
   14.00 - 16.00 - przerwa obiadowa
   16.00 - Europa - wspólnota tradycji. wartości i idei - prof. Krzysztof Pomian (UMK Toruń)
   16.40 - Uniwersalizm i swoistość kultury polskiej - prof. Marcin Kula (UW Warszawa)
   17.20 - Integracja europejska - szansą czy zagrożeniem dla tożsamości narodowej? abp Henryk Muszyński - Metropolita Gnieźnieński
   18.00 - dyskusja - prowadzi prof. Janusz Małłek, Prorektor UMK Toruń
   18.45 - zakończenie konferencji.

   O. Leszek Gołębiewski SJ

  • W czwartek, 28 lutego br., w Centrum Dialogu Społecznego odbędzie się kolejna prelekcja z cyklu Spotkania. Eugeniusz Świderek będzie mówić na temat Rad osiedlowych.

  • Spotkania Małżeńskie

   Zapraszamy ponownie wszystkie małżeństwa na Spotkania Małżeńskie poświęcone odnowieniu więzi małżeńskiej. Tak zwany weekend małżeński odbędzie się w dniach 8-10 marca w domu rekolekcyjnym na Piaskach w Bydgoszczy. Początek Spotkań w piątek o godz. 17.30, zakończenie w niedzielę o godz. 15.00. Zgłoszenia przyjmują Halina i Janusz Mazurkowie, tel.: (0-56) 654 34 00.

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56) 6549670, fax- (0-56) 622-05-41
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Marek Bożyszkowski  tel. (056) 642-85-87 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl