GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 10(375)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 10 III 2002 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Słowo pasterskie Biskupa Toruńskiego na Wielki Post 2002 r. -
 • Trwać w miłości Chrystusa - ks. Wojciech Miszewski
 • Dach nad głową Janka Muzykanta - Barbara Czerny
 • Eucharystia zadziwiła niejednego - Krzysztof Nowicki
 • Strzeżcie się bałwanów! - Matka Polka
 • Pamięci ks. kan. Gracjana Tretkowskiego - Marian Dorawa
 • Z życia diecezji opracowane przez Teresę Tylicką

   Dekanat Chełmno

  • Śladami św. Wincentego Pallottiego

   Dzień 22 stycznia jest szczególnie ważnym w życiu każdego pallotyna, tego bowiem dnia w 1850 r. zmarł św. Wincenty Pallotti, który w swej szeroko zakrojonej działalności założył w 1835 r. w Rzymie Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego - pierwszą wspólnotę apostolską katolików oddanych sprawom Kościoła.
   W pallotyńskiej parafii św. Józefa w Chełmnie świętowali wszyscy zaangażowani w dzieło apostolstwa. Chcieliśmy, żeby to było święto zjednoczenia, o jakim myślał św. Wincenty mawiając, że wszyscy jesteśmy apostołami - wyjaśnia proboszcz parafii św. Józefa w Chełmnie, ks. Marek Borowski.
   Dzień św. Pallottiego stał się w Chełmnie swoistym dniem wspólnot. Chcieliśmy umożliwić poznanie i integrację tych licznych, oddzielnie działających wspólnot ludzi świeckich - kontynuował Ksiądz Proboszcz. Wielu uczestników spotkania podkreślało później, że teraz dopiero mają świadomość, jak wielu ludzi trwa w różnego rodzaju wspólnotach. Wspólne świętowanie rozpoczęła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. dr. Piotra Krakowiaka, pallotyna z Gdańska. W liturgię czynnie zaangażowali się przedstawiciele wspólnot parafialnych, pieśni wykonał działający przy parafii chór Chorus Culmensis.
   Po nabożeństwie w auli katolickiego gimnazjum i liceum rozpoczęło się przedstawienie wspólnot. Jako pierwsi wystąpili najmłodsi z następujących wspólnot: dzieci ze świetlicy środowiskowej, schola Harfa św. Józefa oraz dzieci z Wieczernika Powołaniowego Stróże Poranka. Starsi przedstawiali swoje grupy w rozmaity sposób: niektórzy na wesoło, inni ze śpiewem lub w formie scenek teatralnych. Okazało się, że takich wspólnot jest w parafii sporo, m. in. młodzież oazowa z Ruchu Światło-Życie (około 50 osób), kręgi Domowego Kościoła (4 kręgi po 6-7 małżeństw w każdym), neokatechumenat (12 osób), Stowarzyszenie Rodzina Polska (około 15 osób), Rodzina Radia Maryja (skupiająca około czterdziestu słuchaczy), Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego (około 30 osób), Bractwo Trzeźwości (30 osób), ministranci i lektorzy (70 osób), harcerze (15 osób), Żywy Różaniec (około 180 osób), chór Chorus Culmenisis (około 50 osób). Do auli przyszło też sporo osób spoza wspólnot.

   Krzysztof Nowicki

   Dekanaty grudziądzkie

  • Życzenia dla szkoły od Ojca Świętego

   W grudziądzkim Gimnazjum nr 5, znajdującym się na terenie parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, zorganizowano konkurs na najpiękniejsze życzenia bożonarodzeniowe dla Ojca Świętego. Spośród wielu życzeń wybrano 6 najładniejszych i wysłano je do Watykanu. Wielką radością dla społeczności gimnazjum było otrzymanie na początku lutego br. życzeń osobiście podpisanych przez Jana Pawła II wraz z krótkim listem z Sekretariatu Papieskiego, skierowanym do dzieci, młodzieży, dyrekcji, wychowawców i pracowników szkoły. W otrzymanym przesłaniu Jego Świątobliwość poleca Bożemu Synowi w modlitwie naszą szkołę, rodziny, nasze sprawy osobiste, aby Chrystus obdarzył nas wszystkimi swoimi darami, szczególnie radością, dobrem i pokojem oraz udziela nam błogosławieństwa. Wdzięczni za okazaną pamięć i życzliwość odwdzięczamy się naszemu wielkiemu Rodakowi codzienną modlitwą.

   Maria Szczęsna

   Dekanaty toruńskie

  • Oratorium na zimowisku w Pewli Małej

   Pięćdziesięcioro dzieci z Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza z Torunia w dniach od 3 do 9 lutego przebywało na zimowisku w Pewli Małej koło Żywca. Kierownikiem tego, ze wszech miar udanego wyjazdu, był dyrektor Oratorium, ks. Józef Gibała.
   (42kB) Wakacje zimowe rozpoczęliśmy uroczystą niedzielną Eucharystią w kościele pw. Serca Pana Jezusa w Pewli, gdzie spotkaliśmy się z gospodarzami parafii - księżmi michalitami. Krótkie to były wakacje, ale obfitujące we wrażenia. Organizowano dyskoteki, konkursy plastyczne, gry i zabawy. Nie zabrakło warsztatów terapeutycznych i ćwiczeń. Były też wycieczki autokarowe - do Krakowa, do Żywca, do Kalwarii Zebrzydowskiej. W Krakowie oprócz zabytków odwiedziliśmy Aqua Park, gdzie przez kilka godzin pluskaliśmy się w ciepłej wodzie i zjeżdżaliśmy przeróżnymi rurami do błękitnej wody basenu. W Żywcu zwiedziliśmy muzeum folkloru, zabytkowy kościół i miasto, tak pięknie opisane w Sienkiewiczowskiej trylogii. Najciekawsza była jednak wycieczka do Żar. Jest to wzniesienie w okolicach Żywca, gdzie znajduje się elektrownia na bazie sztucznego jeziora, położonego na dużej wysokości, połączonego z jeziorem w Międzybrodziu. Powstał kompleks wodny, gdzie woda z niższego zbiornika tłoczona jest rurami w górę, aby utworzyć elektrownię Porębka-Żar. Głębokość zbiornika sięga 30 m, a długość - osiem razy tyle. Dzieci nie chciały w to uwierzyć, a powodów do zdziwienia było znacznie więcej. Na pewnym odcinku szosy na trasie do Żaru działy się dziwne rzeczy. Jakieś ukryte żyły wodne, bioprądy czy zjawiska nadprzyrodzone przekreślają prawo ciążenia. Mało, że pełna butelka toczy się sama do góry, a nie w dół! To samo dzieje się z 14-tonowym autokarem o wygaszonym silniku, którym podróżowaliśmy. Dowody utrwaliliśmy na kamerze. Analogia nasuwała się sama: nasze grzechy i słabości ciągną nas w dół, a niewidzialny Duch św. pcha nas w górę - do Boga...
   Wracając z Żaru odwiedziliśmy lotnisko aeroklubu - lądowisko szybowców. Jest tam jedna z największych w Polsce szkoła szybowcowa, szkoląca przyszłych pilotów i szybowników. Dwa potężne hangary kryją w sobie ponad 30 srebrnoszarych ptaków - szkoleniowych maszyn. Wjechaliśmy też wyciągiem krzesełkowym na Skrzyczne w Szczyrku, gdzie została reszta śniegu, a wiatr próbował nam wywiać z głowy wszystkie przyziemne troski. Wypoczęliśmy wspaniale. Mieliśmy wrażenie, że na tych górskich trasach byliśmy bliżej Stwórcy. Dziękujemy Bogu i tym wszystkim, którzy pomogli nam ten wypoczynek zorganizować.

   ks. Józef Gibała

   Wkrótce

  • Aby ślady twoich stóp przetrwały ciebie

   Zawarte w tytule hasło to motto konkursu, do udziału w którym zaprasza uczniów Caritas Diecezji Toruńskiej z okazji 10-lecia swego powstania. Celem konkursu jest upowszechnianie w środowiskach szkolnych wiedzy o diecezjalnej Caritas, przybliżenie informacji o działalności Szkolnych Kół Caritas oraz - przede wszystkim - inspirowanie i kształtowanie wśród uczniów postaw charytatywnych. Konkurs adresowany jest do uczniów wszystkich poziomów nauczania: szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Merytorycznym przygotowaniem do udziału w konkursie jest cykl katechez dostosowanych do poziomu nauczania, realizowanych w okresie Wielkiego Postu przez katechetów diecezji toruńskiej. W promocji i organizacji konkursu w szkołach uczestniczą również Szkolne Koła Caritas. Na terenie diecezji jest ich 41, a liczba członków przekracza 1000 osób. Uczestnicy konkursu w wybranej kategorii: plastycznej, literackiej lub fotograficznej realizują jeden z następujących tematów: Czym jest Caritas?, Kim jest wolontariusz?, Kto jest moim bliźnim?, Czym jest miłosierdzie? Co to jest działalność charytatywna?
   Regulamin precyzujący pozostałe zasady udziału w konkursie dostępny jest w szkołach oraz w siedzibie Caritas w Toruniu przy ul. Bydgoskiej 1.
   Trzy najlepsze prace z każdej kategorii, na każdym poziomie nauczania, zostaną uhonorowane cennymi nagrodami. W kwietniu, podczas obchodów 10-lecia Caritas Diecezji Toruńskiej, wykonane przez uczniów prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.

   bc

  • Niedziela Palmowa - Święto Młodych!
   (26kB)

   25 marca 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus dokonał reorganizacji Kościoła w Polsce, w ramach której została utworzona także nasza diecezja toruńska. W wigilię 10. rocznicy tego wydarzenia, tj. w Niedzielę Palmową, 24 marca br., tych, którzy czują się młodzi zapraszamy do wspólnego świętowania w czasie Diecezjalnego Jubileuszu Młodych (DJM). Hasłem tegorocznego Dnia Młodzieży, podanym nam przez Ojca Św., są słowa Chrystusa: Wy jesteście solą ziemi, Wy jesteście światłem świata (Mt 5,13-14).
   Program DJM przedstawia się następująco:
   - godz. 10.00-12.00 - zgłaszanie się w recepcji DJM (Budynek Centrum Dialogu Społecznego przy ul. Łaziennej 22) - wydawanie identyfikatorów uczestnikom
   - godz. 12.00 - zbiórka młodzieży Torunia i przybyłej z diecezji przy pomniku Ojca św. Jana Pawła II obok katedry Świętych Janów,
   - godz. 12.15 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego (w czasie Mszy św. uroczyste wniesienie Krzyża - symbolu DJM przez przedstawicieli dekanatów),
   - ok. godz. 13.30 - przejście do kościoła św. Jakuba Apostoła,
   - ok. godz. 14.00 - przedstawienie teatralne w wykonaniu młodzieży z parafii Miłosierdzia Bożego w Toruniu,
   - godz. 15.00-16.00 - wydawanie posiłku na terenie boiska X LO
   - godz. 18.00 - koncert ewangelizacyjny zespołów Etna i Jacka Dewódzkiego na terenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego Walter.

   Bliższe informacje i zapisy - u katechetów oraz w Diecezjalnym Ośrodku Młodych: Toruń, Rynek Staromiejski 30/4, czynny w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 15.30 do 17.30, tel./fax (056) 62-11-206.
   Jesteś młody? Pamiętaj! Niedziela Palmowa to Twoje święto!!! Przyjdź, przynieś palmę i raduj się!

   Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży
   ks. Władysław Fedorczyk

  • Zaproszenie do pielgrzymowania

   Parafia św. Józefa oo. redemptorystów w Toruniu organizuje następujące pielgrzymki:
   - szlakiem świętych Redemptorystów i bł. Ojca Pio na trasie: Padwa, Rzym, Monte Cassino, Pompeje, Pagani, Materdonini, San Giovanni Rotondo, Asyż i Wenecja. Termin wyjazdu 6-16 kwietnia, koszt - 1850 zł.
   - do krajów skandynawskich szlakiem św. Olafa na trasie: Kopenhaga, Bergen, Trondheim, Voss, Oslo. Termin od 26 lipca do 5 sierpnia. Koszt - 1800 zł.

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56) 6549670, fax- (0-56) 622-05-41
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Marek Bożyszkowski  tel. (056) 642-85-87 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl