GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 13(380)J ROK XLIV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 31 III 2002 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Słowo Pasterskie na Święta Zmartwychwstania Pańskiego 2002
 • Kalendarium 10 lat Diecezji Toruńskiej - Tomasz Strużanowski
 • Uroczystości jubileuszowe w Rzymie - Krystyna Becmer
 • Skarby toruńskiej katedry - Teresa Tylicka
 • Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał... - Tomasz Strużanowski
 • Wielkanoc... - Zenon Zaremba
 • Parafia Podwyższenia Krzyżą Świętego i Przemienienia Pańskiego w Przecznie - ks. Wojciech Miszewski
 • Globalizacja a tożsamość narodowa - ks. Krzysztof Dorosz SJ, ks. Leszek Gołębiewski SJ
 • Zdziwienie - ks. Maciej Bała
 • Pamiętając o mieszkańcach nieba - Waldemar Rozynkowski
 • Kronika opracowana przez Barbarę Czerny

   Dekanaty grudziądzkie

  • Kiermasz wielkanocny

   Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas im. św. Faustyny, działającego przy Szkole Podstawowej nr 21 w Grudziądzu, zorganizowali kiermasz wielkopostny, który rozpoczął się w niedzielę 10 marca i trwał do Niedzieli Palmowej. Podczas kiermaszu uczniowie sprzedawali własne wyroby, m.in. palmy wielkanocne, pisanki, koszyczki, karty świąteczne i wiele innych wielkanocnych akcesoriów. W Niedzielę Palmową sprzedawano również baranki wielkanocne z ciasta, które zostały przekazane w darze przez Spółdzielnię PSS Społem. Przez cały tydzień kiermasz odbywał się na terenie szkoły, natomiast w niedziele przenosił się do kościoła parafialnego św. Apostołów Piotra i Pawła.
   Zebrane podczas kiermaszu pieniądze dzieci pragną przeznaczyć na świąteczne prezenty dla swoich biedniejszych koleżanek i kolegów. Dziękujemy każdemu za okazane zrozumienie, życzliwe przyjęcie i wszelką pomoc. Wierzymy, że nasze działanie nie pójdzie na marne, ale zaowocuje jeszcze większą wrażliwością na ludzką niedolę, że nie zabraknie wśród nas ludzi o wielkich i hojnych sercach - mówią uczestnicy Szkolnego Koła Caritas.

   hw

   Dekanat Wąbrzeźno

  • Polska Droga Krzyżowa w wąbrzeskim sanktuarium
   (21kB)

   Bp Andrzej Suski poświęcił 16 lutego br. drogę krzyżową w wąbrzeskim sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej. Historia powstania nowej drogi krzyżowej wiąże się z faktem utraty poprzedniej, której pomimo starań nie udało się odzyskać. Podjęcie niezbędnej, chociaż kosztownej inwestycji było możliwe dzięki ofiarności darczyńców indywidualnych i wspólnot lokalnych. Głównym wykonawcą niepowtarzalnych obrazów jest artysta plastyk z Koszalina Zygmunt Wujek, który podsunął ks. proboszczowi Janowi Kalinowskiemu myśl, aby poniżej scen poszczególnych stacji umieścić wizerunki świętych, błogosławionych i sług Bożych, którzy w ponad 1000-letniej historii polskiego Kościoła pozostawili czytelne świadectwo zawierzenia Chrystusowi wzywającemu do wzięcia swego krzyża na każdy dzień i naśladowania Go. Wśród wybranych postaci znaleźli się m.in. bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski i Sługa Boży Ojciec Bernard z Wąbrzeźna.
   Stacje wykonano z czerwonego granitu, na którym umieszczone zostały mosiężne płaskorzeźby. Napisy w granicie wykuto ręcznie. Ksiądz Biskup, wyrażając radość, że może poświęcić Wąbrzeską Drogę Krzyżową, życzył, by te stacje przypominały, co jest w życiu najważniejsze i jaką cenę zapłacił Jezus Chrystus za nasze zbawienie.

   jk

   Dekanaty toruńskie

  • 30-lecie parafialnej Rodziny Różańcowej

   Na początku października 1971 r. niewielkie grono osób z ks. Jerzym Ziębą, wówczas wikariuszem w parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu, za zgodą proboszcza ks. kan. Andrzeja Jagły, podjęło decyzję, że istniejące w parafii Róże Różańcowe połączą się w Rodzinę Różańcową. Celem zawiązania tej wspólnoty było bardzo proste zadanie, możliwe do wykonania tylko w większym gronie, by w każdą środę przed Mszami św. śpiewać Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP lub odmówić część różańca, a także raz w miesiącu - w pierwszą środę - spotkać się na wymianie tajemnic w salce. Niestrudzone panie Irena Bondarowicz, Katarzyna Kaczorowska i Janina Przybylska, ówczesne zelatorki, wprowadzały tę decyzję w czyn, stopniowo rozszerzając ją do kilkakrotnego śpiewania Godzinek w tygodniu, a także nauki śpiewu nowych pieśni religijnych i patriotycznych w salce parafialnej.
   Zawiązana ponad trzydziestoosobowa grupa modliła się śpiewem. Modlitwę poprzedzano aktualnymi intencjami. Wśród nich zawsze musiały być intencje - o beatyfikację ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, o powołania kapłańskie z parafii WNMP oraz o przyjazd Ojca Świętego do Polski. W tej intencji Róże modliły się już wcześniej, od czasu kiedy to nie wpuszczono do naszego kraju papieża Pawła VI na Milenium Chrztu Polski.
   Wymiany tajemnic zaowocowały już w 1972 r. pielgrzymką wspólnoty na Jasną Górę i zapisaniem się do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Jadący sporządzali pisemne listy, za kogo i w jakich intencjach będą się modlić. Nocleg w czasie tej pielgrzymki dla tych, którzy nie wytrzymywali czuwania po Maryjnej Pasterce, był zamawiany na halach. Dziś nikt skromności tego noclegu nie umie sobie wyobrazić; był zimny październik, wszystkim dokuczał chłód. W czasie jednej z takich pielgrzymek w 1977 r. wspólnota poświęciła na Jasnej Górze piękny sztandar Rodziny Różańcowej.
   Praktyką Rodziny Różańcowej stały się coroczne dwie pielgrzymki - jedna po sanktuariach Pomorza, Kaszub, Szczecińskich, Warmińskich, Śląskich oraz zawsze w pierwszą sobotę października do Matczynego Tronu. Po powstaniu diecezji toruńskiej każde z ośmiu diecezjalnych spotkań Róż - w Chełmnie, Rywałdzie Królewskim, Lisewie, Nowym Mieście Lubawskim, Lubawie, Toruniu i Chełmży, ma pewny jeden lub dwa autokary pielgrzymów Rodziny Różańcowej. Członkinie Rodziny mają zwyczaj nazywania się siostrami. Obecnie wspólnotę modlitwy tworzy 10 Róż, które od kilku lat przyjęły sobie imiona patronów. Róża Marii Fryca - bł. Matki Marii Karłowskiej; Maryli Fryca - św. Jadwigi Śląskiej; Ireny Trejderowskiej - św. Wincentego a Paulo; Janiny Ginter - św. Jana Chrzciciela; Teodory Dorniak - św. Anny; Haliny Skowrońskiej - św. Teresy; Barbary Majewskiej - św. Barbary; Henryki Hajdus - św. Kazimierza; Gertrudy Christke - św. Ritty.
   Jubileusz 30-lecia zgromadził wszystkich, którzy mogli przybyć. Dokumentuje to zdjęcie. Przyjechali wszyscy księżą opiekunowie - ks. inf. Jerzy Zięba, kanonik Roman Benkowski, Jan Sucha, kanonik Jan Pestka, proboszcz Stefan Szajda i Wojciech Radzikowski. Biskup Andrzej Suski uradował wszystkich przesłanymi okolicznościowymi życzeniami, które zakończył słowami: Wszystkim członkom Waszej Rodziny Różańcowej pragnę powtórzyć - trwajcie z radością we wspólnocie, dawajcie świadectwo żywej modlitwy, wprowadzajcie w tajemnice różańca także sprawy i potrzeby naszej diecezji, zwłaszcza troskę o powołania kapłańskie i zakonne, o dzieła pomocy dla ubogich, o rozwój apostolskiego zaangażowania świeckich oraz owoce nowej ewangelizacji. Na dalszą działalność i pomoc Kościołowi - z serca każdemu i wszystkim błogosławię.

   Janina Ginter

  • Rozwój stypendialnej idei Caritas Diecezji Toruńskiej

   Pomoc stypendialna udzielana w ramach Funduszu dla Janka Muzykanta, choć bardzo ważna, nie zawsze jest wystarczająca. Część stypendystów ma trudną sytuację społeczną w rodzinach, która - niekiedy - deprecjonuje nawet wartość ich edukacji. Jedyną szansą kontynuowania nauki przez stypendystów Funduszu jest zamieszkanie w bursie szkolnej.
   Cel może zostać osiągnięty, gdyż Kuria Biskupia w Toruniu przekazała Caritas Diecezji Toruńskiej budynek dawnego pałacyku wraz z zabudowaniami w Przysieku pod Toruniem.
   Historia miejscowości Przysiek, oddalonej od Torunia tylko o ok. 5 km, sięga średniowiecza. Przysiek (Pusseck, 1414 r.) był wsią czynszową, należącą do komturii toruńskiej. W 1346 r. Wielki Mistrz Krzyżacki Henryk Dusmer ufundował przy kościele w starym Toruniu parafię, a na jej utrzymanie przeznaczył dochody ze wsi Smolno, Górsk i Przysiek. Kazimierz Jagiellończyk darowizną z 26 sierpnia 1457 r. nadał wieś Przysiek miastu Toruń. W XVII w. na terenie dzisiejszego obiektu, który był wtedy folwarkiem, powstały inwestycje typu przemysłowego. W 1608 r. powstał słynny później browar przysiecki, a w 1668 r. gorzelnia. Gospodarstwo rolne prócz ziemi ornej posiadało dwa ogrody, łąki i pastwiska oraz utrzymywało sporą hodowlę owiec.
   Budowa obiektu, który w najbliższej przyszłości ma stać się bursą szkolną, wiąże się z klęskami pożarów, które nawiedziły Przysiek w latach 1725, 1730, 1731. Przypuszcza się, że jednym z nich uległ zniszczeniu dawny dwór, który istniał na tym miejscu, a w jego miejsce w 1739 r. wybudowany został nowy. Wtedy był to obiekt parterowy, z zamieszkałym poddaszem, kryty dachem mansardowym. Na fasadzie budynku, w części w której znajdował się trójkątny szczyt, umieszczony został herb Torunia i data budowy. Zasadnicza przebudowa obiektu miała miejsce na przełomie XIX i XX w. Dobudowano wtedy do istniejącego budynku piętrowy pawilon z wieżą, zwiększono ilość okien oraz przebudowano sień środkową. Ostatnim właścicielem dworku do 2002 r. był Skarb Państwa. W 2002 r. Kuria Biskupia w Toruniu nabyła obiekt i na zasadzie użyczenia przekazała go wraz z działką Caritas Diecezji Toruńskiej. Obiekt ten, wymaga jednak gruntownego remontu. Według szacunkowych ekspertyz całkowity koszt remontu budynku wyniesie ok. 1.300.000 zł. Prace obejmą: w pierwszej kolejności remont dachu, a po zabezpieczeniu przed skutkami wpływów atmosferycznych wymianę stropu i stolarki okiennej, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, pogłębienie fundamentów.
   Caritas Diecezji Toruńskiej apeluje do firm, instytucji, stowarzyszeń, fundacji o pomoc w wyremontowaniu bursy. Ma się ona stać wspólnym dziełem tych, dla których edukacja młodzieży jest sprawą patriotyzmu i troski o dobro wspólne. Polskie rodziny biednieją. Tylko wąska grupa społeczna radzi sobie w obecnej sytuacji transformacji społeczno-politycznych. Im jesteśmy biedniejsi, tym bardziej powinniśmy się rozglądać wokół siebie, aby dostrzec tych, którzy radzą sobie znacznie gorzej niż my, co doprowadza niekiedy do dramatycznej sytuacji, w tym do niemożności kształcenia dzieci. Polska potrzebuje ludzi wykształconych.

   Wkrótce

  • Życzenia i listy gratulacyjne
   z okazji X rocznicy utworzenia Diecezji Toruńskiej

   W Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II przy ul. Łaziennej 22, 6 kwietnia zostanie wyłożona okolicznościowa księga, do której będzie można wpisać życzenia rocznicowe lub złożyć listy gratulacyjne.

   ks. Sylwester Ćwikliński
   Dyrektor Wydziału ds. Formacji i Apostolstwa Świeckich

  • Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego
   (44kB)

   7 kwietnia, w święto Miłosierdzia Bożego, o godz. 15.00, Biskup Toruński Andrzej Suski będzie przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. siostry Faustyny Kowalskiej. Uroczystość rozpocznie peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego poświęconego przez Ojca Świętego w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Rzymu 9 marca tego roku.

   xwm

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56) 6549670, fax- (0-56) 622-05-41
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Tomasz Mowiński  tel. (056) 463 86 99 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Stronę oprac: Z. Rakowski
Edycja WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl