GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 17 (384)J ROK XLIII CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 28 IV 2002 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Rozpoczęcie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego - ks. Wojciech Miszewski
 • Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej - Jacek Urbański, Michał Targowski
 • Pod opieką Królowej Polski - o. Leszek Gołębiewski SJ
 • Pochwała przyjemności? - ks. Maciej Bała
 • Kronika opracowana przez Helenę Maniakowską

  • Konkurs biblijny
   (26kB)

   22 marca odbył się szkolny etap VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla młodzieży szkół średnich. Organizuje go Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana a patronat nad nim sprawuje ks. Kardynał Józef Glemp Prymas Polski. W tym roku edycja Konkursu obejmowała Pisma Janowe.
   Z terenu diecezji toruńskiej w Konkursie wzięły udział następujące szkoły: z Torunia -Zespół Szkół Ekonomicznych, V Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Chemicznych i II Liceum Ogólnokształcące; z Brodnicy - I Liceum Ogólnokształcące, Liceum Ekonomiczne i Zespół Szkół Zawodowych. Największą ilość punktów w etapie szkolnym zdobyła Urszula Czarkowska z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu z klasy katechety o. Zdzisława Pietkiewicza (redemptorysty). Do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się uczniowie: Urszula Czarkowska, Maciej Nowak i Justyna Rumińska - z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu; Karol Chmielewski, Anna Latańska i Krzysztof Michalski - z V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, Michał Kurowski z II Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu oraz Żaneta Lipińska, Maria Mistelska, Mariusz Radamski z I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy.
   Pomocą w organizacji konkursu służyli katecheci: o. Zdzisław Pietkiewicz i Bożena Szwechowicz z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu, Katarzyna Rybicka z V LO z Torunia, ks. Andrzej Jagielski z II LO w Toruniu, ks. Marek Wysocki i ks. Wiesław Michlewicz z I LO w Brodnicy, ks. Mariusz Kowalski i Krystyna Kwintal z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brodnicy, i Paweł Jagusz z Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy.
   Etap diecezjalny Konkursu odbędzie się 26 kwietnia w Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu, natomiast finał przewidywany jest w czerwcu.

   Grażyna Wiśniewska

   Dekanat Działdowo

  • Obchody 10 - lecia Diecezji w parafii Iłowo

   W radość Zmartwychwstania Chrystusa i Święto Miłosierdzia Bożego wpisały się w tym roku obchody 10 - lecia diecezji. Radość naszej parafii była tym większa, że uświetnił je swoją obecnością ostatni Pasterz Diecezji Chełmińskiej i pierwszy Metropolita Szczecińsko-Kamieński abp Marian Przykucki. Ks. Arcybiskup odprawił dziękczynną Mszę św. i wygłosił Słowo Boże.
   W homilii ks. Arcybiskup wspominał lata swojej pasterskiej posługi w Diecezji Chełmińskiej. Przypomniał między innymi, że w 1982 r. wyświęcił pierwszych kapłanów dla Diecezji Chełmińskiej, wśród których był nasz ks. proboszcz Jan Pezara. Ks. Arcybiskup mówił także o potrzebie wiary opartej na autorytecie Boga i świadectwie Apostołów. Naszą wiarę musimy budować na nauczaniu Ojca Świętego i Kolegium Biskupów oraz na wspólnocie wierzących. Prawdy, dobra i wiary nie znajdziemy dziś w mediach, które nie służą wartościom. Kończąc homilię ks. Arcybiskup nawiązał do Jezusa Miłosiernego, z objawień św. siostry Faustyny. Ufność w Boże miłosierdzie ma nas prowadzić przez życie w przyjaźni i miłości z Bogiem i ludźmi oraz być źródłem pokoju w naszych duszach.
   Po Komunii św. odśpiewaliśmy uroczyste Te Deum, dziękując Bogu za dar naszej Diecezji i wszystkie łaski jakich doświadczamy za pośrednictwem naszego Kościoła lokalnego. Na zakończenie uroczystości ks. Arcybiskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa obejmując nim całą Diecezję Toruńską, a w szczególny sposób naszą parafię.

   nn

   Dekanaty grudziądzkie

  • Święte Triduum Paschalne

   Wielki Tydzień rozpoczęliśmy Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej, a zakończyliśmy Niedzielą Zmartwychwstania. Dla parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu był to tydzień głębokich przeżyć. Wielki Poniedziałek był dniem pokuty i oczyszczenia sakramentalnego. Czas święty oddzielony od codzienności poświęcony tylko Jezusowi Chrystusowi. W Wielkoczwartkowy wieczór zgromadziliśmy się wokół Chrystusa Pana jako uczniowie na ostatniej wieczerzy. Uczestniczyliśmy licznie w tych samych wydarzeniach i ten sam Jezus zapraszał nas do wspólnego stołu. Zanim odszedł do ojca pozostawił nam testament miłości; mimo nocy zdrady i niewierności, mimo męki i śmierci krzyżowej. Tym testamentem jest On sam, pozostający pod postacią znaków sakramentalnych - Kapłaństwa i Eucharystii. W tym dniu przedstawiciele parafialnych wspólnot, dzieci, młodzieży i służby liturgicznej złożyli życzenia księdzu proboszczowi i wikariuszom zapewniając o modlitwie i wspieraniu w dziele służenia Panu. Z okazji Dnia Kapłaństwa, w tym uroczystym i świątecznym dniu, parafianie zadbali o przygotowanie oprawy liturgicznej Eucharystii, przygotowali dary eucharystyczne i materialne, skromne, ale z wdzięczności serca przeznaczonych na wystrój świątyni. Po uroczystej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przeniesiono Pana Jezusa do kaplicy zwanej ciemnicą przy której został odnowiony obraz Pana Jezusa modlącego się w Ogrójcu, który został ofiarowany parafii przez jedną z rodzin. Adorowaliśmy Pana Jezusa w ciemnicy do późnych godzin wieczornych. Drugi dzień Wielki Piątek w centrum ołtarza zasłonięty krzyż. Liturgia tego dnia podkreśla zwycięstwo krzyża i chwałę odkupienia. Po odsłonięciu krzyża adorowaliśmy go, co oznaczało, że nie ma nic cenniejszego od Chrystusa. Następnie przeniesiono Pana Jezusa do Grobu Pańskiego, który symbolizował nam życie według dekalogu. W Wielką Sobotę adorowaliśmy przy Grobie Pańskim pod postacią Chleba Uwielbionego i Zmartwychwstałego Pana. Tego dnia przynosiliśmy do święcenia pokarmy na śniadanie wielkanocne. Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z czytań biblijnych, poświęcenia światła, przynieśliśmy świece, poświęcenia wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz Mszy św. z Wigilii Paschalnej. O godzinie 6.00 -rozpoczęła się Msza św. rezurekcyjna z procesją, w której braliśmy udział niosąc parafialne chorągwie, w duchu modlitwy i skupienia. Wyszliśmy z kościoła, aby oznajmić wszystkim wokół, że Chrystus zmartwychwstał - Jezus żyje. Świąteczną Eucharystię uświetnił także swoim śpiewem tworzący się zespół parafialny. W Wielki Czwartek ośmiu kandydatów na ministrantów otrzymało z rąk proboszcza ks. Piotra Neumanna kołnierze, następnie złożyli uroczyste, w obecności wszystkich zgromadzonych, przyrzeczenie ministranckie. W Wielki Piątek rozpoczęliśmy nowennę przed Świętem miłosierdzia Bożego.

   Maria Szczęsna

   Dekanaty toruńskie

  • Dzień skupienia w KIK-u

   W sobotę przed Niedzielą Palmową, członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu zebrali się na wielkopostnym Dniu Skupienia. Naukę i rozmyślania na temat cierpienia prowadził kapelan KIK-u o. Leszek Gołębiewski SJ. W czasie Mszy św. Ojciec udzielił Sakramentu Chorych około 40 osobom, wśród nich czterem parom małżeńskim. Uczestnicy to osoby w wieku od około 30 do 93 lat. W głębokim skupieniu podchodziliśmy do kapłana, który nakładał Oleje św. na nasze czoła i ręce. Na zakończenie odprawiono wspólnie Drogę Krzyżową. Było to piękne przygotowanie do przeżycia Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego i Tajemnicy Zmartwychwstania.

   ci

   Wkrótce

  • Pielgrzymka niepełnosprawnych

   Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman, Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, o. Eugeniusz Leśniak - kustosz Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu serdecznie zapraszają 26 maja 2002 r. do udziału w I Diecezjalnej Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu.

  • Program Pielgrzymki

   godz. 12.30 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu.
   godz. 13.45 - Agapa na placu przed Domem Pielgrzyma
   godz. 14.45 - Konkursowy przegląd teatrów
   godz. 17.45 - Koncert
   godz. 20.00 - Ogłoszenie wyników przeglądu teatrów i konkursu plastycznego
   godz. 20.30 - Apel Jasnogórski
   Zachęcamy wszystkie osoby niepełnosprawne do udziału w konkursie plastycznym. Prace mogą być wykonane w dowolnej technice. Tematem prac konkursowych jest postać Matki Bożej przedstawiona:
   - w formie interpretacji znanych wizerunków z obrazów w Sanktuariach np. Królowej Polski na Jasnej Górze, Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sanktuarium w Toruniu; - w formie interpretacji ewangelicznych scen z życia Maryi.
   Nieprzekraczalny termin nadsyłania prac wraz z kartą zgłoszeniową upływa 17 maja 2002 r. - decyduje data stempla pocztowego.
   Adres nadsyłania prac:
   ks. Adam Machowski - Diecezjalny Duszpasterz Osób Niepełnosprawnych
   ul. Rydygiera 21, 87-100 Toruń; tel. 0 600 39 49 47;
   Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

   Ks. Adam Machowski

  • Klub Edukacja 2000 - kino Bielany - program na maj

   Klub Edukacja 2000 - kino Bielany przy parafii p.w. św. Józefa w Toruniu ul. Św. Józefa 23/35 zaprasza na seanse filmowe w każdą niedzielę dzieci na godz. 12.00, młodzież i dorosłych na godz. 18.00 do Auli św. Klemensa, pod kościołem (wejście A)
   05-05-02
   godz. 12.00 - Kodiak - wyspa niedźwiedzi
   godz. 18.00 - Marcelino, chleb i wino
   12-05-02
   godz. 12.00 - Chleb życia
   godz. 18.00 - Pierwszy chrześcijanin, cz. I
   19-05-02
   godz. 12.00 - Podwodna Kalifornia
   godz. 18.00 - Duszochwat - opowieść o św. Andrzeju Boboli
   26-05-02
   godz. 12.00 - Mała księżniczka
   godz. 18.00 - Pierwszy chrześcijanin, cz. II

   hjm

  • Duszpasterstwo Pielgrzymkowe
   (30kB)

   Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Diecezji Toruńskiej zaprasza w najbliższym czasie na następujące pielgrzymki: Sanktuaria Maryjne Europy /Lourdes, Fatima, La Salette/ w dniach 13 - 30 maja, Litwa /Wilno Troki, Góra Krzyży/ 3 - 7 czerwca, Włochy /Wenecja, Padwa, Asyż, Lanciano, San Giovani Rotondo/ 22 czerwca - 2 lipca, Francja /Paryż, Lisieux, Ruen, Mont Sant Michel/ 24 - 30 czerwca, Szwecja, Norwegia i Dania 2 - 9 lipca, Turcja 15 - 30 lipca, Grecja - śladami św. Pawła /pielgrzymka diecezjalna z udziałem Biskupa Toruńskiego/ 14 - 23 września .
   Bliższe informacje i zapisy w Biurze pielgrzymkowym przy ul. Kopernika 6 w Toruniu, tel. (056) 622 10 42. Biuro czynne jest od poniedziałku do piatku od godz. 16.00 do 18.00.

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do czwartku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Marek Borzyszkowski  tel. (056) 642 85 87 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 642 85 87 

Opracowanie WWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl