GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 18 (385)J ROK XLV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 05 V 2002 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Caritas - posługa miłości
 • W posłudze miłosci - ks. Wojciech Miszewski
 • Nie zawieść oczekiwań - Barbara Czerny
 • Narodziny miłości - ks. Maciej Bała
 • Kronika opracowana przez Tomasza Strużanowskiego

   Dekanaty grudziądzkie

  • Przedstawienie teatralne w świątyni

   16 marca w kościele Niepokalanego Serca NMP w Grudziądzu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W niezwykłej scenerii, przy blasku świec, obejrzeliśmy dramat historyczny pt. Planctus Mariae (Lament Maryi), wystawiony przez Scholę Teatru Wiejskiego Węgajty z Olsztyna. Przedstawienie zostało osnute wokół fragmentu Ewangelii wg św. Jana (J 19,25-27), a wspaniała gra aktorów, przejawiająca się w gestach, wyrazie emocjonalnym postaci i układzie ciała stworzyła przejmujący obraz postaci lamentującej Matki.
   Przedstawienie poprzedziła procesja, podczas której śpiewano polskie pieśni pasyjne oraz Nieszpory dominikańskie na V niedzielę Wielkiego Postu. Całość została zaprezentowana przez tworzących zespół profesjonalnych aktorów, muzyków i śpiewaków, przy współudziale proboszcza, ks. Bogusława Bindy.

   Grażyna Mazikowska

  • Wielki Post i Wielkanoc w Zakładzie Karnym

   Zgodnie z wieloletnią tradycją, pensjonariuszki Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu, a zarazem uczennice miejscowego Zespołu Szkół dla Dorosłych, starannie przygotowywały się w okresie wielkopostnym do radosnego przeżywania świąt wielkanocnych. Przeprowadziły m.in. specjalne pokazy chemiczne związane z barwieniem jajek, malowały pisanki, a z resztek materiałów wykonały barwne koszyczki i zajączki wielkanocne. Prace zostały wyeksponowane na wystawie.
   Dziewczęta obejrzały również film fabularny pt. Szata oraz film dokumentalny pt. Całun Turyński, a 27 marca wystąpiły z programem artystycznym pt. Dlaczego Krzyż?. Po występie odbyło się spotkanie z kapelanem więziennym, ks. Dariuszem Święconkiem, który wygłosił naukę poświęconą tajemnicy paschalnej.
   Dyrektorka szkoły, Elżbieta Dymart, zorganizowała dla dziewcząt konkurs poświęcony zwyczajom wielkanocnym.

   Henryk Turski

   Dekanaty toruńskie

  • Uzależnieni szukają Bożej pomocy

   W dniach 15-17 marca w Ośrodku Terapii od Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnienia w Toruniu-Czerniewicach, odbyły się czwarte rekolekcje dla pacjentów Ośrodka, ich rodzin oraz członków AA i grupy Al-Anon, skupiającej żony i mężów osób uzależnionych od alkoholu. Tematem przewodnim nauk rekolekcyjnych były problemy rodziny dotkniętej chorobą alkoholową. Msze Święte sprawował i nauki głosił ks. Roman Zieliński ze Świecia. Konferencje głoszone przez kapłana dotyczyły przebaczenia oraz rachunku sumienia jako drogi do uwolnienia się od pychy i zakłamania. Specyfiką rekolekcji jest ukazanie Jezusa Chrystusa jako Siły Wyższej, której zawierzyliśmy naszą bezsilność i nasze zdrowienie.
   Nabożeństwo Drogi Krzyżowej przy współudziale członków Wspólnoty Krwi Chrystusa poprowadził alejkami parku ks. kan. Leon Ulatowski, proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej w Czerniewicach. Prelekcje wygłoszone przez zaproszonych specjalistów z psychiatrii i psychologii obejmowały zagadnienia odnajdywania się i odbudowywania więzi w rodzinie trzeźwiejącego alkoholika. Mityng otwarty dał możliwość spotkania się chorych przebywających na terapii z osobami współuzależnionymi i podzielenie się swoimi doświadczeniami, nadziejami i oczekiwaniami obu stron. Świadectwa uczestników udowodniły po raz kolejny, jak wielka jest potrzeba łączenia psychoterapii z pogłębianiem duchowości. Organizatorzy rekolekcji, którzy wywodzą się z grupy Al.-Anon i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka Diecezji Toruńskiej dziękują Dyrekcji i pracownikom Ośrodka za życzliwość i umożliwienie przeprowadzenia rekolekcji.
   Następne spotkania rekolekcyjno-terapeutyczne odbędą się od 17 do 19 maja, oraz od 18 do 20 października 2002 r. Wszelkie informacje i zgłoszenia prosimy kierować pod tel. 056/ 645 50 03.

   Janusz Klaman

  • Balony nad Toruniem
   (22kB)

   10 marca na toruńskim lotnisku odbyły się eliminacje mistrzostw Polski juniorów w balonach na ogrzane powietrze. Startowali w nich młodzi zawodnicy ze wszystkich toruńskich modelarni. Miłą niespodziankę sprawiły dzieci z Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza, placówki działającej w parafii oo. michalitów na Rybakach. Pierwsze miejsce zajął Mateusz Stachera, drugie Maciej Karpiński, a piąte - Bartek Grzecznowski. Drużynowo toruńskie Michałki zajęły oczywiście pierwsze miejsce, a nagrodą był awans do finałów mistrzostw Polski w Łodzi.
   Tydzień później odbyły się zawody na stadionie przy ul. Świętopełka. I tym razem baloniarze z oratorium święcili triumfy. Zwyciężył Maciek Karpiński, Patryk Stachera zajął trzecie miejsce, zaś jego siostra, Natalia - czwarte. Oratoryjne balony latały najdłużej. Tak, nie najwyżej, lecz najdłużej, gdyż na tym polegała ta konkurencja. Balon Maćka utrzymał się w powietrzu 12 minut i 18 sekund, po czym zniknął gdzieś między blokami. Jak mówili zwycięzcy, wszystko zależało od trzech czynników: precyzji wykonania balonu, momentu wypuszczenia oraz wiatru i szczęścia. Niektórym papierowym kulom wyraźnie go zabrakło - kończyły lot na najbliższym drzewie lub dachu budynku, inne zaś, źle podgrzane, zamieniały się w płonące pochodnie.
   Sukcesy dzieci z Oratorium to zasługa p. Zygfryda Franckiewicza, mistrza świata w modelach rakietowych.
   Obecnie nasza modelarnia przygotowuje się do kolejnego Michaylandu - obchodów Dnia Dziecka, zaplanowanych na 1 czerwca. Tam pokażą swój dorobek nie tylko baloniarze, ale również przedstawiciele pozostałych kół zainteresowań działających w Oratorium. Wkrótce podamy więcej szczegółów o przebiegu tego święta, jednak już dziś możemy zdradzić, że atrakcji nie zabraknie!

   Ks. Józef Gibała

  • Tylko pod Krzyżem, tylko pod tym znakiem...

   15 marca 2002 r. zapisał się wielkimi zgłoskami w historii parafii Miłosierdzia Bożego i św. S. Faustyny w Toruniu. Ulicami, na których na co dzień mijają się setki ludzi zupełnie dla siebie obojętnych, przeszła wielka manifestacja pod znakiem krzyża. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, poprowadzone ulicami osiedla Koniuchy, zgromadziło kilkuset uczestników. Wszyscy, wpatrzeni w krzyż Odkupiciela i zasłuchani w rozważania o Męce Pańskiej zrozumieli, że każda z dróg, którymi podążamy, może być także naznaczona cierpieniem, bólem, obojętnością i osamotnieniem drugiego człowieka. We wspólnej modlitwie, której przewodniczyli kolejno przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń działających w parafii, w ręce Chrystusa cierpiącego oddaliśmy nasze radości i smutki, nasze rodziny, dzieci, młodzież i ludzi starszych. W sposób szczególny powierzyliśmy Chrystusowi wielkie dzieło budowy świątyni - sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
   Na pamiątkę tego wielkiego przeżycia, jakim było dla każdego z nas uczestnictwo we krzyżowej drodze Jezusa Chrystusa, zgromadzeni pod Drzewem Życia prosimy Go, by każdy, kto w naszej świątyni zanosi pokorne modlitwy, stawał się rzeczywistym owocem zbawczej męki i śmierci Zbawiciela.

   Ks. Tomasz Drzymalski

  • Nadanie imienia szkole
   (18kB)

   3 kwietnia odbyła się uroczystość nadania imienia Wandy Szuman Zespołowi Szkół nr 16 w Toruniu. Podczas Mszy św. odprawionej w kaplicy parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, na terenie której znajduje się Zespół, bp Józef Szamocki poświęcił sztandar placówki. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz do szkoły, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Odsłonięto tablicę poświęconą Wandzie Szuman, potem zaś miała miejsce prezentacja sztandaru, ślubowanie społeczności uczniowskiej oraz występy artystyczne. W uroczystości wzięli udział członkowie rodziny Patronki, parlamentarzyści, przedstawiciele władz kościelnych, miejskich i oświatowych, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele, uczniowie i rodzice.
   Niech pamięć o patronce będzie dla społeczności Zespołu Szkół nr 16 drogowskazem jak żyjąc z Bogiem budować świat miłości i braterstwa między ludźmi.

   nn
   Fot: Cz. Jarmusz

  • Noc czuwania z Jezusem...

   Wspólnota młodzieżowa Odnowienie z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu zorganizowała noc czuwania przy grobie Pana Jezusa. Podobnie jak przed rokiem, zaproszono także młodych z innych parafii Torunia i okolic.
   Adorację rozpoczęło wspólne uwielbienie Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. W rozmyślaniach o męce Zbawiciela pomogło rozważenie Drogi Krzyżowej, odmówienie części bolesnej różańca, świadectwa wiary, śpiew i modlitwa indywidualna. Czuwanie zakończyliśmy w sobotni poranek, po czym z radością i nadzieją Zmartwychwstania rozeszliśmy się do naszych domów, umocnieni obecnością Zwycięzcy śmierci.
   Wspólnota Odnowienie wraz z opiekunem, ks. Krzysztofem Wojnowskim, zaprasza wszystkich do modlitwy i na spotkania formacyjne, które odbywają się w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Rubinkowo II) w każdy piątek o godz. 19.00.

   Wspólnota "Odnowienie"

   Wkrótce

  • Rodziny u grobu bł. Matki Marii Karłowskiej

   Zarząd Oddziału Rejonowego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Toruniu zaprasza rodziny (nie tylko zrzeszone w Stowarzyszeniu) na pielgrzymki organizowane pod hasłem: Poznajemy Błogosławionych naszego regionu w miejscach ich kultu.
   W niedzielę 12 maja uczestnicy spotkają się u grobu bł. Matki Marii Karłowskiej na Zamku w Jabłonowie. W programie: nabożeństwo majowe z Siostrami Pasterkami i asystentem kościelnym Oddziału Rejonowego SRK ks. kan. Leonem Ulatowskim o godz. 16.00; zapoznanie się z życiem i dziełem Matki Założycielki; spotkanie przy kawie.
   Dojazd z Torunia samochodami lub pociągiem z Dworca Głównego o godz., 14.29; z Dworca Miasto 14.35; z Dworca Wschodniego 14.39. W Jabłonowie przemarsz z dworca na Zamek z przewodnikiem. Możliwość powrotu z Jabłonowa pociągiem o godz. 19.00. Serdecznie zapraszamy.

   Prezes Maria Major

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Marek Borzyszkowski  tel. (056) 642 85 87 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie strony: Z. Rakowski EdycjaWWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl