GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 21 (388)J ROK XLV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 26 V 2002 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Uroczystości ku czci św. Wojciecha w Lidzbarku Welskim - ks. Tomasz Fryc
 • Pierwsz rok Wydziału Teologicznego UMK - ks. Mirosław Mróz
 • Cud Eucharystyczny w Lanciano - Krystyna Becmer
 • Matka kapłana - Lena Maryks
 • Starania o założenie uniwersytetu w Chełmnie
  - Waldemar Rozynkowski
 • Kronika opracowana przez Helenę Maniakowską

  • 250 rocznica koronacji figury Matki Bożej Łąkowskiej
   (29kB)

   W niedzielę 9 czerwca o godz. 12.00 w kościele pw. Św. Tomasza Ap. W Nowym Mieście Lubawskim zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z okazji 250 rocznicy koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Łąkowskiej. Uroczystej liturgii będzie przewodniczył Prymas Polski Józef kard. Glemp.

   Dekanat Brodnica

  • Spotkanie z ikoną

   W marcu, w kwietniu i na początku maja w brodnickiej galerii Brama można było obejrzeć wystawę Ikona - święta tajemnica. Prezentowane na wystawie ikony pochodziły ze zbioru Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Komisarzem brodnickiej wystawy była Małgorzata Nikolska, kierownik działu artystycznego podlaskiego muzeum.
   Wystawę podzielono na cztery części. Każda zajmowała osobną salę. W pierwszej przedstawiono ikony Chrystusa, w drugiej - Matki Bożej, w trzeciej - sceny z życia Chrystusa i świętych, w czwartej - wizerunki świętych i patronów. W sumie, z około dwutysięcznego zbioru podlaskiego muzeum, w brodnickiej galerii zaprezentowano przedstawiono 245 ikon.

   nn

   Dekanat Chełmno

  • Collegium et Gymnasium Culmense

   Katolickie Liceum i Gimnazjum Księży Pallotynów w Chełmnie przy ul. Słowackiego 1 rozpoczęło swoją działalność w 1994 r. W 1999 r. do Liceum dołączyło Katolickie Gimnazjum, objąwszy po kapitalnym remoncie budynek dawnego Niższego Seminarium Duchownego, który po latach powrócił do prawowitych właścicieli. Wychowanie i proces kształcenia młodzieży w Collegium et Gimnasium Culmense są oparte na wartościach ewangelicznych. W szkole wszyscy starają się stworzyć klimat otwartego dialogu w duchu miłości i poszanowania wartości każdego człowieka. Sprzyjają temu m.in. uroczystości kościelne, szkolne i państwowe.
   Miejscem ważnym dla wspólnoty jest kaplica Jezusa Nauczyciela, o nowoczesnym wystroju, usytuowana z dala od zgiełku. Uczniowie chętnie odwiedzają kaplicę w czasie wolnym od zajęć, w niej także celebrowane są codzienne Msze św. Szkoła została bardzo dobrze wyposażona. Posiada pracownię plastyczną, gabinet chemiczny, biologiczny i fizyczny. W każdej klasie działa sieć komputerowa, a pracownia komputerowa posiada profesjonalny sprzęt. Systematycznie przybywa nowych pomocy naukowych.
   Do tej pory szkołę ukończyło 59 uczniów. Średnia ocena z matury przekracza 4,00, a na studia dostało się 84 % absolwentów. Niedługo doczekamy się naszych szkolnych informatyków, inżynierów, politologów, filologów, chemików, biologów i lekarzy.

   kp

   Dekanaty grudziądzkie

  • Niedziela Dobrego Pasterza

   W parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu w Niedzielę Dobrego Pasterza gościł na zaproszenie proboszcza ks. Piotra Neumana ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, ks. Krzysztof Dębiec, z klerykami Pawłem i Wojciechem. Podczas wszystkich Mszy św. ks. K. Dębiec głosił okolicznościowe Słowo Boże. Zachęcał do pielęgnowania powołań kapłańskich i zakonnych, prosił też o modlitwę w intencji wszystkich powołanych i przygotowujących się do pracy na niwie Pańskiej oraz o nowe i liczne powołania. Po zakończeniu Mszy św. młodzież spotkała się z klerykami, którzy przybliżyli jej obraz życia seminaryjnego. Uczestniczący w Mszach św. otrzymali pamiątkowe obrazki z modlitwą o powołania apostolskie.

   Maria Szczęsna

   Wkrótce

  • I Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej

   Diecezjalne Duszpasterstwo Głuchoniemych zaprasza na I Pielgrzymkę Osób Niepełnosprawnych do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu, która odbędzie się w niedzielę 26 maja br. Mszę św. o godz. 12.30 odprawi bp Józef Szamocki. W przeglądzie teatrów osób niepełnosprawnych zespół osób głuchych z Grudziądza wystąpi ze spektaklem w języku miganym, prezentującym scenę ewangeliczną pt. Wskrzeszenie Łazarza.

   Diecezjalny Duszpasterz Głuchych
   Ks. Józef Sołobodowski

  • Michayland 2002 Fantastyczne miasto dzieciaków
   (35kB)

   Z okazji Dnia Dziecka parafia św. Michała Archanioła w Toruniu i Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza prowadzone przez Księży Michalitów organizują w sobotę 1 czerwca blok imprez pod tradycyjną już nazwą Michayland. Impreza odbędzie się w parku na Bydgoskim Przedmieściu, ale organizatorzy zapraszają dzieci z całego miasta razem z rodzicami lub opiekunami. Będziemy budować Fantastyczne miasto dzieciaków, zaczarowaną krainę zabawy dla wszystkich dzieci z Torunia i regionu. Święto rozpocznie się o godz. 9.00 Mszą św. w kościele parafialnym na Rybakach. Pragniemy, aby każde dziecko rozpoczęło z Bogiem ten uroczysty dzień. Niech radość bycia dzieckiem Bożym towarzyszy dzieciom w każdej chwili i zakwitnie uśmiechem na ich twarzach. Dzieci będą mogły mile spędzić czas.
   Co odróżnia Michayland od innych imprez tego typu? Na 30 stanowiskach dziecko twórczo uczestniczy w proponowanym programie, a nawet przez swoje uczestnictwo go współtworzy. Przewidziano szereg atrakcji: spotkania z toruńskimi żużlowcami, tramwaj uliczny, małe samochodziki, występy zespołów artystycznych. Policja i Straż Pożarna zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt. Dzieci będą mogły także pojeździć na koniach, wykonać gipsową maskę, pomalować twarz. Swój dorobek zaprezentuje modelarnia istniejąca przy Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza, która pokaże rakiety, balony, latające modele samolotów. Przewidziano turnieje sportowe i wiele innych atrakcji.
   Skala i rozmach imprezy stale rosną. W tym roku poza tradycyjnymi już stanowiskami, jak np. wesoły fryzjer, ruchome szachy czy loteria fantowa, wystąpi balet z Miejskiego Domu Kultury, będzie pokaz starych samochodów, motorów Harley Davidson czy ziejących ogniem szczudlarzy. Dla najmłodszych będzie dmuchany zamek, wioska kowbojska, malowanie portretów. Dzieci z Oratorium zaprezentują na kiermaszu swoje prace plastyczne. Z roku na rok rośnie liczba dzieci biorących udział w imprezie. Mamy nadzieję, że w tym roku przez park na Bydgoskim Przedmieściu przewinie się o wiele więcej dzieci i rodziców niż w latach ubiegłych. W Michaylandzie nie ma przegranych, są sami zwycięzcy !

   Dyrektor Oratorium ks. Józef Gibała

  • Wykaz oaz rekolekcyjnych Ruchu Światło-Życie

   Turnus I (27.06 - 13.07)

   - Oaza Dzieci Bożych (10- 13 lat),
   - Oaza Nowej Drogi (po I i II klasie gimnazjum),
   - Oaza Żywego Kościoła 0 st. (po III klasie gimnazjum),
   - Oaza Żywego Kościoła I st. (po przeżyciu 0 st.),
   - Oaza Żywego Kościoła II st. (po przeżyciu I st.).
   Miejscowości: Sianowska Huta, Sianowo, Kębłowo, Sychowo, Kolonia, Wejherowo
   Księża prowadzący:ks. Wojciech Wierzbicki, ks. Krzysztof Samul (neoprezbiter), ks. Szymon Chachulski, ks. Krzysztof Juchniewicz.
   Koszt: 240 zł. Zaliczka 100 zł przekazana wraz z kartą zgłoszeń do dnia 30 maja .
   Turnus II (14 - 30. 07)
   - Oaza Nowej Drogi - Ryńsk - ks. Leszek Stefański. Koszt 240 zł.
   - Oaza Żywego Kościoła 0 st.- Wiele - ks. Antoni Dunajski. Koszt 240 zł.
   - Oaza Żywego Kościoła I st.- Papowo Toruńskie - ks. Wiesław Siemieński. Koszt 240 zł.
   - Oaza Żywego Kościoła III st.- Toruń - ks. Wacław Dokurno. Koszt 480 zł.
   - Oaza Żywego Kościoła III st.- Wejherowo - ks. Bogusław Dygdała. Koszt 280 zł.
   - KODA (Kurs Oazowy dla Animatorów)- Zamek Bierzgłowski - ks. Sławomir Skonieczka.
   Koszt 330 zł. Zaliczka 100 zł przekazana wraz z kartą do 30 maja.
   Zgłoszenia na rekolekcje przyjmuje Katarzyna Bublewicz, ul. Warszawska 2/4, 87-100 Toruń, tel. 652 12 28. Bliższych informacji udziela moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, ks. Sławomir Skonieczka, Pieńki Królewskie 1a, 86-303 Grudziądz, tel. 468 27 93.
   W tym roku po raz pierwszy organizowane są rekolekcje o nazwie Oaza Nowej Drogi. Są one przeznaczone dla młodzieży gimnazjalnej i stanowią bardzo dobre przygotowanie do sakramentu bierzmowania, a także stanowią pomoc w formacji młodzieży bierzmowanej. W tej Oazie mogą uczestniczyć osoby bez wcześniejszej formacji.

  • Kolonie letnie dla dzieci

   Stowarzyszenie Katolickie Wychowawców Oddział w Toruniu organizuje kolonie letnie dla dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat w Jarnołtówku. Miejscowość leży w południowo-zachodniej części województwa opolskiego, u podnóża Gór Opawskich, 1,5 km od granicy z Czechami. Największą atrakcją tego regionu są liczne, leśne szlaki turystyczne, wiodące przełomem Złotego Potoku oraz na Biskupią Kopę (889 m.n.p.m.). W odległości 20 minut marszem od miejsca zamieszkania położone jest kąpielisko oraz basen.
   Zakwaterowanie: W ośrodku kolonijnym OLSZA (budynek 2-piętrowy, murowany, pokoje w większości 2-3 osobowe, z umywalkami, sanitariaty na piętrze, stołówka, sala telewizyjna, świetlica, duży teren, boiska sportowe). Zapewniamy opiekę pielęgniarki i lekarza. Dojazd PKP do Opola, dalej autokarem. Wyżywienie: 4 posiłki dziennie.
   Program: 2 wycieczki autokarowe (jedna do Czech), wycieczki piesze do Zlatych Hor (Czechy), wycieczki piesze po okolicy, zwiedzanie jaskiń i kopalni złota, kąpielisko, basen, imprezy sportowo-rekreacyjne i kulturalno-krajoznawcze, konkursy, dyskoteki, nauka tańca, ognisko; wszystko pod opieką doświadczonych wychowawców. Turnus I - 22.06. - 05.07.2002, turnus II 06.07.- 19.07.2002. Cena 750 zł.
   Zapisy od 20 maja w sekretariacie parafii Św. Józefa na Bielanach przy ul. Św. Józefa 23/35 pn.-czw. w godz. 17.00 - 18.00.
   Ośrodek Kolonijny 48-267 Jarnołtówek 16 tel. (0-prefix-77) 439-75-60, Kontakt telefoniczny: Ewa Nowodworska (kier. I turnusu), tel. kom. 0 691 667 466,
   Katarzyna Rzadkiewicz (kier. II turnusu), tel. (0-prefix-56) 648 09 61,
   Tomasz Rzadkiewicz (wychowawca), tel. kom. 0 605 586 956.

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Marek Borzyszkowski  tel. (056) 642 85 87 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie strony: Z. Rakowski EdycjaWWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl