GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 24 (391)J ROK XLV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 16 VI 2002 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Neoprezbitrzy Diecezji Toruńskiej AD.2002 -
 • Obchody Świętojańskie w toruńskiej katedrze -
 • Duch zstępuje w tłoku pod rybą - Agata Żmudziejewska
 • Wielkie zmiany u Ojców Paulinów w Toruniu - Waldemara Rozynkowski
 • Rozsądek - ks. Maciej Bała
 • Zapisy do Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu - ks. dr Krzysztof Lewandowski
 • Kronika opracowana przez Tomasza Strużanowskiego

   Dekanat Brodnica

  • Nowy Ośrodek Caritas

   23 kwietnia bp Andrzej Suski powołał Brodnicki Ośrodek Caritas Diecezji Toruńskiej im. bp. Jana Chrapka. Jego dyrektorem został mianowany ks. Grzegorz Bohdan, niegdyś wikariusz w brodnickiej parafii św. Katarzyny, od 1998 r. dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji Rejonu Brodnickiego, a od tego roku przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia w Służbie Nowej Ewangelizacji Wspólnota Emmanuel.
   W parafii św. Katarzyny w Brodnicy w uroczystość Zesłania Ducha Świętego miała miejsce zbiórka pieniędzy na rzecz ośrodka Caritas. Zebrano 3777 zł. Ks. Bohdan powiedział w homilii, że ośrodek powinien być oknem, przez które będzie można dostrzec Bożą Miłość.
   Obecnie trwają prace adaptacyjne w otrzymanym od miasta lokalu. Otwarcie ośrodka ma nastąpić 1 września br.
   konto: Brodnicki Ośrodek Caritas Diecezji Toruńskiej im. bp Jana Chrapka ul. Gajdy 3, 87 - 300 Brodnica
   konto bankowe nr 20302010 - 766179 - 2786 - 1100

   mrk

  • Modlitwa młodych

   11 maja w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Brodnicy, popularnie nazywanym szkolnym, zainaugurowane zostały cotygodniowe spotkania pod hasłem: Z entuzjazmem podążajmy za Chrystusem. Nawiązują one do podobnych spotkań mających miejsce w tym samym miejscu przed ostatnią pielgrzymką Jana Pawła II do Ojczyzny, które były modlitwą jedności. Intencją organizatorów, Wspólnoty Emmanuel, jest uczczenie dziesięciolecia diecezji toruńskiej oraz modlitwa za miasto. Propozycja skierowana jest w szczególny sposób do młodzieży. Spotkania odbywają się w każdą sobotę o godz. 19.00.

   mrk

   Dekanaty grudziądzkie

  • Nabożeństwa Fatimskie w kolegiacie

   W grudziądzkiej kolegiacie św. Mikołaja tradycją stały się spotkania modlitewne ku czci Matki Bożej Fatimskiej, które odbywają się każdego 13 dnia miesiąca, od maja do października. Maryja w znaku fatimskim zachęca do otwarcia się na Jej macierzyńską miłość i miłosierdzie.
   Podczas pierwszego tegorocznego spotkania, które odbyło się w poniedziałek 13 maja o godz. 21.00, poszliśmy w procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej, rozważając tajemnice różańcowe. W ten sposób daliśmy wyraz swemu przywiązaniu do Tej, która zawsze wspomoże, pocieszy i nigdy nie odrzuci.

   Zenon Zaremba

  • Zaśpiewali Ojcu Świętemu
   (25kB)

   Chór chłopięcy Boni Pueri ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Grudziądzu pod kierunkiem Anny Janosz-Olszowy był na wiosennej wycieczce w Rzymie. W drodze do stolicy Włoch chórzyści zwiedzili Salzburg, miasto w którym urodził się W. A. Mozart oraz Sienę, urokliwe miasto leżące w Toskanii. W Rzymie chór uczestniczył w audiencji na Placu Świętego Piotra, a także spotkał się z Ojcem Świętym. Chłopcy zwiedzili ponadto Colloseum, Forum Romanum, Kapitol, zobaczyli Usta Prawdy, plac i Schody Hiszpańskie fontannę di Trevi, Plac Wenecki, Plac Świętego Piotra i Bazylikę. W drodze powrotnej zwiedzili miasto Romea i Julii - Weronę, gdzie zobaczyli antyczną arenę i słynny dom Julii.
   Wyjazd sponsorowany był w głównej części przez rodziców, przy wsparciu i życzliwości dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 21, Urzędu Miasta i Wydziału Oświaty, a także Zakładu Maszyn Rolniczych Unia. Za pomoc w organizacji wyjazdu chórzyści składają serdeczne podziękowania.

   M. Szczęsna i K. Knut

   Dekanat Łasin

  • Pożegnanie i powitanie

   Po 22 latach piastowania funkcji proboszcza parafii św. Katarzyny w Łasinie, ks. Witold Weinberger przeszedł na emeryturę. W ciągu tych posługi bardzo się zmieniła. Odrestaurowano ołtarze i organy, odnowiono wnętrze kościoła, wybudowano dom katechetyczny, przywrócono możliwość pochówku na cmentarzu parafialnym, a ostatnio wystawiono nową drewnianą dzwonnicę. Ksiądz proboszcz wspierał także życie ruchów i stowarzyszeń w łasińskiej parafii, był asystentem oddziału parafialnego Akcji Katolickiej.
   Księdzu prałatowi życzymy zdrowia i odpoczynku na emeryturze.
   Jego następcą został mianowany przez Biskupa Ordynariusza dziekan dekanatu łasińskiego - ks. kan. Edmund Tucholski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Dąbrówce Królewskiej. Nowemu proboszczowi życzymy wielu łask Bożych w pracy duszpasterskiej i kierowaniu łasińską parafią.

   alj

   Wkrótce

  • Atrakcyjne wakacje za małe pieniądze!

   Duszpasterstwo Młodzieży Zakonu Pijarów zaprasza na wakacje 2002! Proponujemy nie tylko atrakcyjne miejsca, ale też niezwykle niskie opłaty: Tatry (150 zł), Beskid Wyspowy (150 zł), obóz wędrowny w Bieszczadach (120 zł), Chrześcijańskie Warsztaty Młodych w Pieninach z możliwością uczestniczenia w zajęciach psychologicznych, filozoficznych, komunikacji interpersonalnej, wokalnych, poetycko-teatralnych, biblijno-teologicznych (250 zł), obóz liturgiczny w Beskidach (295 zł).
   Wszystkie turnusy inspirowane są orędziem Jana Pawła II na Światowy Dzień Młodzieży w Toronto. Ich hasło brzmi: Wy jesteście solą ziemi i światłem świata. Aby otrzymać pełny wykaz propozycji wakacyjnych należy wysłać zaadresowaną i opatrzoną znaczkiem kopertę na adres: Duszpasterstwo Młodzieży Zakonu Pijarów, ul. Meissnera 20, 31-457 Kraków. Informacja telefoniczna: 012/411-28-51; 413-19-21; 0603/320-650.

  • Niedzielne popołudnie z rodzinami.

   W niedzielę 16 czerwca, Oddział Rejonowy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Toruniu zaprasza rodziny (nie tylko członków Stowarzyszenia) na spotkanie w ośrodku wczasowym w Osieku nad Wisłą.
   W programie: nabożeństwo czerwcowe pod przewodnictwem ks. kan. Leona Ulatowskiego, o godz. 16.30 wspólne śpiewanie pieśni religijnych, patriotycznych i turystycznych, konkurs wiedzy o Toruniu dla dzieci i młodzieży, konkurs pieśni religijnej i harcerskiej dla dzieci i młodzieży, pieczenie kiełbasek (możliwość zakupu kiełbasek wraz z pieczywem i sosem na miejscu w cenie ok. 7 zł.).
   Proponujemy dojazd autobusem PKS, wyjazd z Torunia o godz. 14.30, powrót z Osieka o godz. 19.05 lub 20.45, bądź dojazd samochodem.
   Serdecznie zapraszamy wszystkie rodziny.

  • "Panie, co chcesz, abym czynił?"
   Ojcowie franciszkanie prowincji św. Maksymiliana zapraszają młodzież na rekolekcje powołaniowe. Odbędą się one w następujących terminach:
   - 24-29 czerwca - w Margoninie k/Poznania (obóz dla ministrantów i lektorów),
   - 1-6 lipca - w Gietrzwałdzie k/Olsztyna,
   - 8-13 lipca - w Zakopanem,
   - 22-27 lipca - w Ostródzie (dla uczniów szkół średnich i studentów),
   - 3-13 sierpnia - Franciszkańska Pielgrzymka Piesza z Torunia na Jasną Górę.
   Zgłoszenia przyjmuje duszpasterz powołaniowy o. Michał Socha. Adres: ul. Św. Trójcy 4, 80-822 Gdańsk, tel. kom. 0609 264 312.

  • Zaproszenie na kolonie w Jarmołtówku

   Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Toruniu organizuje kolonie letnie dla dzieci i młodzieży w Jarmołtówku koło Opola. Planowane są dwa turnusy: od 22 czerwca do 5 lipca oraz od 6 lipca do 19 lipca. Koszt 750 zł. W programie przewiduje się wycieczki do Czech. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 0 prefix 566-480-961; 069-166-74-66 oraz w sekretariacie parafii św. Józefa na Bielanach w Toruniu od poniedziałku do czwartku w godz. 17.00-18.00.

   Ewa Nowodworska
   KSW Oddział w Toruniu

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Kopernika 6, 87-100 Toruń tel.: (0-56)6549670
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00
Wtorki od godz 17.00 do 19.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Marek Borzyszkowski  tel. (056) 642 85 87 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie strony: Z. Rakowski EdycjaWWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl