GŁOS Z TORUNIA
 
DODATEK DO TYGODNIKA KATOLICKIEGO "NIEDZIELA"
NR 30 (397)J ROK XLV CZĘSTOCHOWA - TORUŃ 28 VII 2002 WYDANIE INTERNETOWE
Głos z Torunia - toruńska edycja Tygodnika Katolickiego Niedziela

Ukazuje się od 25 grudnia 1994 r. Jest adresowana do ponad 700 tysięcy mieszkańców diecezji toruńskiej. Swoim zasięgiem obejmuje m.in. Toruń, Brodnicę, Chełmno, Chełmżę, Działdowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Lidzbark Welski, Lubawę, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń Chełmiński, Wąbrzeźno.
Zawiera informacje z życia Kościoła toruńskiego w formie artykułów, reportaży, wywiadów i wiadomości diecezjalnych.
Od 1 września 1996 r. dodatek toruński posiada 4 strony, a jego nakład 7 tys. egzemplarzy rozprowadzany jest w 186 parafiach.
Od marca 1999 r. dostępny jest w internecie.

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń

W bieżącym numerze:

 • Pozdrawiam pielgrzymów z Wąbrzeźna - ks. Jan Kalinowski
 • XXIV Toruńska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę - ks. Wojciech Miszewski
 • Koronacja obrazu Matki Bożej Brzemiennej w Wąbrzeźnie -
 • Songs of Songs czyli przebojowo o Panu Bogu - Ks. Dariusz Iwański
 • Szmaragdowy jubileusz ks. prał. Klemensa Baumgarta - Helena Rykaczewska
 • Sanktuarium wyciszenia i modlitwy s. Gaudiosa Dobrska CSDP
 • Kronika opracowana przez Marię Major

  • Informacja o możliwości udziału
   w spotkaniu z Ojcem Świętym na krakowskich
   Błoniach w dniu 18 sierpnia

   Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Diecezji Toruńskiej organizuje przejazd pociągiem specjalnym do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II na Błoniach w dniu 18 sierpnia br. Pociąg wyruszy z Torunia 17 sierpnia w godzinach wieczornych. Zapisy przyjmuje Biuro Duszpasterstwa Pielgrzymkowego w Toruniu przy ul. Kopernika 6, od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 do 18.00. Koszt przejazdu w obie strony wynosi ok. 60 zł. Kasy PKP nie będą rozprowadzały biletów na ten pociąg. Przejazd pociągiem specjalnym jest najlepszą formą przejazdu na krakowskie spotkanie. Z dworca w Krakowie jest zaledwie 30 min. marszu na Błonia. Parkingi dla autokarów będą natomiast usytuowane na peryferiach miasta. Ilość miejsc w pociągu specjalnym jest ograniczona, a więc zapisy będą przyjmowane w miarę posiadania wolnych miejsc.

  • Pielgrzymka OHP

   W dniach 7-8 czerwca odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy do Częstochowy. Młodzież z województwa kujawsko-pomorskiego, wraz z panią komendant Elżbietą Matwiejczuk i duszpasterzem OHP ks. Wojciechem Siemiątkowskim, uczestniczyła w radosnym przejściu sprzed częstochowskiej katedry na Jasną Górę. Tam przed cudownym obrazem Matki Bożej została odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza, delegata Episkopatu Polski ds. Ochotniczych Hufców Pracy. Znaczącym wydarzeniem był przegląd piosenki religijnej w wykonaniu młodzieży OHP z całej Polski. Wspólny śpiew i radość spotkania przenikały serca młodych ludzi.
   Następny dzień, pomimo deszczowej aury, stał się dla młodzieży okazją do rywalizacji sportowych. Równocześnie komendanci i duszpasterze wojewódzcy uczestniczyli w konferencji dotyczącej różnego rodzaju zagrożeń młodzieży oraz zasad działalności duszpasterstwa środowiskowego w OHP. Do najważniejszych zadań OHP należy: wspieranie systemu wychowawczego i edukacyjnego państwa, aktywizacja społeczna, zawodowa i ekonomiczna młodzieży bezrobotnej oraz podejmowanie i wspieranie wszelkich inicjatyw służących przeciwdziałaniu bezrobociu i wychowaniu w procesie pracy.
   Adres kontaktowy: Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda w Toruniu, ul. Poznańska 11/13; tel. (0-56) 654-70-68, 654-76-43.

   mm

   Dekanaty grudziądzkie

  • Grudziądzanie u księży werbistów

   W połowie maja członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz Koła Seniorów Naczelnej Organizacji Technicznej w Grudziądzu odbyli pielgrzymkę do Domu Misyjnego Księży Werbistów w Górnej Grupie. Pielgrzymów powitał rektor o. Jan Czachorek. Przedstawił historię Domu i zaprosił do obejrzenia wystawy obrazów o tematyce religijnej Tadeusza Rupiewicza, absolwenta Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Następnie o. Kajetan z Ekwadoru mówił o ewangelizacji w krajach misyjnych. Trzeba poznać kulturę i język ludów, do których przybywa się z Dobrą Nowiną. W tych krajach istnieje jeszcze wielu analfabetów. Ważne jest organizowanie wspólnot parafialnych na czele z liderami świeckimi i niesienie pomocy potrzebującym.
   Z zainteresowaniem oglądano bogate eksponaty w Muzeum Etnograficznym, dokumentujące pracę misjonarzy i kulturę ludów z terenów misyjnych. Na koniec o. Jan Czachorek zapoznał uczestników pielgrzymki z nowoczesną drukarnią werbistów i procesem technologicznym druku.

   Henryk Turski

  • Z modlitwą przez Polskę

   Od 18 do 21 kwietnia ks. Miłosz Wardziński, wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Grudziądzu-Strzemięcinie, zorganizował pielgrzymkę do Częstochowy, Krakowa i Zakopanego. W Częstochowie uczestniczyliśmy w Eucharystii przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, z udziałem kilkunastu kapłanów z różnych stron Polski. Był też czas na indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź i Drogę Krzyżową na wałach. W Zakopanem nawiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie została odprawiona Msza św. Po modlitwie różańcowej udaliśmy się w góry. Po drodze zwiedziliśmy kościółek Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce. Następnego dnia modliliśmy się nad grobami zasłużonych Polaków na cmentarzu na Pęksowym Brzysku. Znajdują się tam groby m.in. Chałubińskiego, Sabały, Witkiewicza, Orkana, Makuszyńskiego i rodziny Marusarzów. Następnie kolejką linową pojechaliśmy na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy piękno gór. Kolejny dzień to Wadowice; tam zwiedziliśmy dom, w którym mieszkał Jan Paweł II, a dużą przyjemnością była degustacja papieskich kremówek. Na zakończenie pielgrzymki zatrzymaliśmy się w Krakowie-Łagiewnikach w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie modliliśmy się przed Najświętszym Sakramentem i przy relikwiach św. s. Faustyny. Wawel swoją wspaniałością przypominał historię Polski i naszych wielkich królów. Zwiedziwszy Sukiennice, Rynek i kościół Mariacki, w świetle słonecznej pogody, pożegnaliśmy to piękne miasto udając się w drogę powrotną. Rozmodleni i umocnieni wewnętrznie wróciliśmy do Grudziądza.

   mt

  • Toruńskie Centrum Informacji o Sektach i Ruchach Religijnych

   Masz problemy z sektami, nowymi ruchami religijnymi...? Nie wiesz, jaką organizacją jest ta, do której należą Twoje dzieci? Chcesz pomóc rodzinie, przyjacielowi, znajomym uwikłanym w sekty? Masz wątpliwości, czy dana organizacja to sekta?
   Przyjdź lub zadzwoń do Toruńskiego Centrum Informacji o Sektach i Ruchach Religijnych, 87-100 Toruń, ul. Jodłowa 13 (wejście od ul. Jodłowej lub kościoła Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Rydygiera na Rubinkowie I). Dyżury Centrum w każdy poniedziałek, godz. 16.00-20.00, tel. (0-56) 645-58-77 (czynny w czasie trwania dyżuru).

   ik

  • Diecezja toruńska w Telewizji Niepokalanów
   (33kB)

   Miło nam zaprosić Państwa na kolejny Magazyn Diecezji Toruńskiej, który zostanie wyemitowany w czwartek 1 sierpnia o godzinie 21.35 (powtórki w piątek 2 sierpnia o 18.00 i we wtorek 6 sierpnia o 16.35).
   Uczestniczyć będziemy w uroczystościach ku czci Matki Bożej Bolesnej w Chełmnie. Odwiedzimy stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia na wakacyjnym obozie w Toruniu. Wyruszymy w drogę z Duszpasterstwem Pielgrzymkowym Diecezji Toruńskiej. Obejrzymy kolekcję znaczków pocztowych o tematyce religijnej. Spotkamy się z artystami biorącymi udział w V Międzynarodowym Ekumenicznym Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Song of Songs. Zapraszamy na Magazyn Diecezji Toruńskiej na antenie Telewizji Niepokalanów II. Program nadawany jest w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 21.35. Powtórka programu: w kolejny piątek o 18.00 i we wtorek o 16.35. Magazyn Diecezji Toruńskiej jest dostępny także na stronie internetowej

   Kinga Swobodzińska

   

 Numery archiwalne  Niedziela  Diecezja toruńska  Toruń
GŁOS Z TORUNIA

dodatek do Tygodnika Katolickiego  NIEDZIELA
Redakcja częstochowska: Anna Matera
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel.: (0-34) 365-19-17
Redakcja toruńska: ks. Wojciech Miszewski (redaktor odpowiedzialny
ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń tel.: (0-56)622-35-30 w.39
WWW: http://www.diecezja.torun.pl/niedziela
E-mail: niedziela@diecezja.torun.pl

Dyżury w redakcji
Od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.00

Korespondenci Głosu z Torunia
Działdowo  ks. Jacek Koczorski  tel. (023) 697 96 00 
Grudziądz  ks. Marek Borzyszkowski  tel. (056) 642 85 87 
Wąbrzeźno  ks. Jan Kalinowski  tel. (056) 688 18 89 

Opracowanie strony: Z. Rakowski EdycjaWWW: P. Bała
Copyright: Niedziela - Głos z Torunia
Uwagi i komentarze prosimy przesyłać na adres: www@diecezja.torun.pl